Her Ay Ortalama 80.000 Bulgaristan Vatandaşı Edirne’yi Komşu Kapısı Yaptı

Her Ay Ortalama 80.000 Bulgaristan Vatandaşı Edirne’yi Komşu Kapısı Yapıtı

·        Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, 10 ayda 800 bin Bulgaristan vatandaşı turistin il sınır kapılarından Edirne’ye giriş yaparak kültürel ve fiziksel ihtiyaçlarını karşıladığını söyledi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Edirne gümrük kapılarından Türkiye’ye giriş yapan Bulgaristanlı turist sayısını açıkladı. 2021 yılı ocak ayından eylül ayı sonuna kadar 800 bin Bulgaristanlı turistin sınır kapılarından giriş yaptığını açıklayan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, eylül ayında sadece 163 bin Bulgaristanlı turistin Edirne sınır kapılarından giriş yaptığını ifade ederek, Bulgaristanlı turistlerin Edirne merkezde konaklama yaparak kültürel ve yiyecek ve temizlik ürünleri alışverişi fiziksel ihtiyaçlarını giderdiğine dikkat çekti.

Edirne Sınır kapılarından 2021 yılının ilk 10 ayında 800 bin Bulgaristanlı turistin girşi yaptığını açıklayan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk; ‘Bakanlığın sınır istatistiklerine baktığımız zaman 2021 yılı ocak-eylül ayı döneminde ülkemizi ziyaret eden Bulgaristan vatandaşlarının toplamı 800 bin. Eylül ayında 163 bin Bulgar vatandaşı ziyaret etmiş. Bu rakamın kasım ayında özellikle yaklaşan Noel bayramı hazırlıkları nedeniyle daha da artacağını tahmin ediyoruz. Tüm kamu kurum kuruluşlarıyla gelen Bulgar vatandaşlarımıza STK’larımızla birlikte en iyi en güzel hizmeti verme durumundayız. Hem de turizm payımızın ekonomik anlamda daha da artmasını istiyoruz.

Bulgaristanlı turistler artık kentte konaklamaya başladılar. Perşembe gününden başlayıp cuma günü Kapıkule’de sınırda beklemeye takılmamak için perşembe günü erkenden gelip konaklama yapıp, cuma günü Ulus Pazarına erkenden gidiyorlar. Cumartesi pazar günleri de yiyecek içecek ve geziyle birleştirip konaklama oranı neredeyse 2 güne çıkmış vaziyette.

Edirne’de restoranlarda yerli yabancı kuyruklarını görebiliyorsunuz. Daha çok Bulgaristan vatandaşları alış veriş turizmi, tekstil, temizlik ürünleri, tatlı, gıda ürünlerini satın alıyorlar. Müzelerimizi de özellikle Arkeoloji Müzemizi de ziyaret ediyorlar.

Türkiye Turizm Tanıtım Geliştirme Ajansı tarafından bir çalışma yürütüldü. Geçen hafta Bulgaristan’ın en önemli en büyük seyahat acentesinin tur operatörünü şehrimizde ağırladık. Geleneksel sanatlarımızdan, gastronomimizden, roman gecemize kadar eğlenceyi ve konaklama tesislerimizi de anlattık. Önümüzdeki günlerde kendileriyle yoğun temasa geçerek, Edirne destinasyonunu daha da yoğunlaştırıp Bulgaristan’dan ciddi bir turist bekliyoruz.

Eğlence mekanları konusunda işletmelerin talebi görüp arzı arttırmaları gerektiğini düşünüyorum. Çünkü turist deneyimleme, gezme, eğlenme hepsini bir arada satın almak istiyor. Mesela Edirnekari deneyimi yaptırıyoruz, mis sabunu deneyimi yaptırtıyoruz bunlar turistin çok hoşuna gidiyor. Giderken yanında bir hatıra alıp götürüyor. Bu tabi eğlence anlamında da konaklama yapan misafirlerimizin eğlenceyle beraber daha fazla keyifli vakit geçirmelerini sağlamamız gerekiyor’ dedi.

Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Reisoğlu, Bulgaristan ve diğer Balkan ülkelerinden kültürel ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak için Edirne’ye gelen bireylerin mutlu ayrılmaları bizlerin de kıvancı oluyor şeklinde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: