İzmir’de ambulans sesleri bitip tükenmiyor

İzmir’de ambulans sesleri bitip tükenmiyor

İzmir depremi: Hayatını kaybedenlerin sayısı 28’e yükseldi, 800’den fazla yaralı var

İzmir’de 6.6 şiddetinde meydana gelen deprem sebebiyle en az 28 kişi hayatını kaybetti, birçok bina tamamen yıkılarak kullanılamaz hale geldi. Öte yandan sabah 8.30 civarında Seferihisar yakınlarında 5 şiddetinde bir deprem daha meydana geldi.

Depremin şiddetiyle deniz suları yükselirken kıyı kesimlerde bazı ilçelerde sel baskınları oluştu.

AFAD saat 14.51’de Ege Denizi’nde, İzmir’in Seferihisar ilçesinin 17 kilometre açığında 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. Depremin 16,54 kilometre derinlikte oluştuğu belirlendi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin 6,9 şiddetinde olduğunu duyurdu.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) ise depremin büyüklüğünü 7 olarak ölçtüğünü açıkladı.

Depremin Türkiye harici Bulgaristan, Kıbrıs Adası, Mısır, Yunanistan, Libya ve Kuzey Makedonya’da da hissedildiği kaydedildi.

İzmir depremiyle ilgili son gelişmeler

14:35

Erdoğan: Evleri yıkılanlar için yeni ev yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İzmir’deki depremde evleri yıkılan vatandaşlarımıza inşallah en kısa sürede yenilerini yapıp teslim edeceğiz. Deprem anından itibaren bakan, milletvekili, tüm kurumlarımız, Kızılayımız, AFAD’ımız, hep birlikte İzmirli kardeşlerimizin

imdadına koştuk.” dedi.

13:55

İzmir’deki depremde 3 kişi sağ olarak çıkarıldı

İzmir’deki depremde yıkılan Doğanlar Apartmanı enkazından yaklaşık 23 saat sonra bir çocuk yaralı çıkarıldı. Apartmanın enkazı altında bir anne ile dört çocuğunun sağ olduğu anlaşıldı. Yetkililer kısa süre sonra iki kişiyi daha enkazdan kurtardı.

13:23

Yunanistan’ın Sisam Adası’nda 2 kişi hayatını kaybetti

Ege Denizi’nin İzmir Seferihisar açıklarındaki deprem Yunanistan’ın Sisam (Samos) Adası’nda da yıkıma yol açtı.

Bir duvarın çökmesi sonucu iki genç hayatını kaybetti; en az 19 kişi de yaralandı. 14 yaşında olan iki kişi başkent Atina’da hastaneye nakledildi. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, adada 7 kişinin hastanede tedavilerinin sürdüğünü duyurdu. Ayrıntılar >>

12:37

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Kuran kursları evleri depremzedelere açıktır

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İzmir’de geniş yatak kapasitesine sahip 3 Kur’an kursunun evlerine giremeyen vatandaşlara açık olduğunu bildirdi.

Söz konusu kurslarının Karabağlar Vatan Mahallesi’ndeki Şüheda Kız Kur’an Kursu (85 yatak kapasiteli), Mustafa Kemal Mahallesi’ndeki Ayyıldız Erkek Kur’an Kursu (90 yatak kapasiteli) ve Karabağlar Adnan Süvari Mahallesi’ndeki Kestanepazarı Erkek Kur’an Kursu (250 yatak kapasiteli olduğu belirtildi.

12:10

İzmir’de eğitime bir hafta ara verildi

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, İzmir genelinde eğitime bir hafta süreyle ara verme kararı aldıklarını bildirdi.

11:28

Adalet Bakanı Gül: İzmir depremiyle ilgili sosyal medyada provokatif paylaşım yapanlarla ilgili soruşturmalar yapılıyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: “(İzmir depremiyle ilgili sosyal medyada provokatif paylaşım yapanlar) Cumhuriyet Başsavcılıklarımız, bu acılarımızı paylaşmak yerine nefret söylemi içinde olanlara gerekli soruşturmayı yapmaktadır. 10 ilde tahkikat yapılmış, 3 kişi Tekirdağ, Adıyaman ve Gaziantep’te gözaltına alınmıştır. Kimse kardeşliğimizi suistimal edemez. Bunu yapmak isteyenlere adalet izin vermeyecektir.”

10:41

Bakanı Kurum: Sahada fiilen yaklaşık 5 bin arama kurtarma personeli çalışma yürütüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, İzmir’deki depremde 17 binada yıkım gerçekleştiğini, arama kurtarma faaliyetlerinin şu an 8’inde devam ettiğini belirtti. Bakan Kurum, “Konutları inceleyeceğiz, bütün binalara girerek hasar tespit çalışmalarını yapacağız.” dedi.

09:51

AFAD: Hayatını kaybedenlerin sayısı 25’e yükseldi

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İzmir’deki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 25’e yükseldiğini açıkladı

09:25

İzmir’de 17 saat sonra enkaz altından bir kişi daha kurtarıldı

İzmir’de arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü Barış Sitesindeki enkazdan 50 yaşındaki Nurcan Tosun yaralı olarak kurtarıldı.

Merkez üssü İzmir’in Seferihisar açıklarındaki depremden en fazla etkilenen Bayraklı ilçesinde 9 binada arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Depremde alt üç katı çöken Barış Sitesindeki bir apartmanın enkazında yürütülen çalışmalarda 17 saat sonra Nurcan Tosun’a ulaşıldı.

Tosun, ambulansla Ege Üniversitesi Hastanesine gönderildi.

Eşi İbrahim Tosun, büyük sevinç yaşadı.

Arama kurtarma ekipleri, aynı apartmandan 62 yaşındaki Emine Eren’i 14 saat sonra kurtarmıştı.

09:26

İzmir’de 5 şiddetinde bir deprem daha meydana geldi

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 08.31’de Ege Denizi’nde, İzmir’in Seferihisar ilçesinin 17,25 kilometre açığında 5 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Depremin 7,33 kilometre derinlikte oluştuğu belirlendi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: