Kabine Toplantısı normalleşme kararları açıklandı! İşte yeni normalleşme takvimi ve Kabine Toplantısı sonuçları!

Kabine Toplantısı normalleşme kararları açıklandı! İşte yeni normalleşme takvimi ve Kabine Toplantısı sonuçları!

  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı kararlarını kamuoyuna duyurdu. 1 Haziran’dan itibaren başlayacak olan normalleşme kararları bu açıklama ile netlik kazandı. Peki, 1 Haziran’dan sonra Türkiye’yi neler bekliyor? Tam normalleşme için adımlar nasıl olacak? Hafta içi hafta sonu sokağa çıkma yasağı kalkacak mı? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan normalleşme açıklamaları! 

ALINAN YENİ KARARLAR

– Sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi 22.00-05.00 ortasında uygulanacak. Bu sınırlama hafta sonu ise cumartesi 22.00 ile Pazartesi sabahı 05.00 arasında uygulanacak.

Temmuz ayında bu kısıtlama sayıları vaka ve vefat sayıları ve aşılamaya göre yeniden belirlenecek.

Restoran lokanta gibi yerler sabah 7 ile akşam 21.00 arasında belirlenen kurallara göre; gece 24.00’e kadar paket servisi olacak. Pazar günü ise sadece paket servis.

Kahvehane, kafe, çay bahçesi, lunapark gibi işletmeler, sabah 07.00 ile akşam 21.00 arasında pazar günü hariç çalışabilecektir.

Düğün törenleri belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran’dan itibaren başlayacak.

2021-2022 akademik takvimi 13 Eylül’de başlayacak. Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması devam edecek.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine toplantısı açıklamaları;

Cumartesi günü ise Çamlıca Kulesi’nin açılışını yaptık. Büyük Çamlıca Camii’nin ardından kulenin de hizmete girmesiyle İstanbul Boğazı’nın silueti yepyeni bir çehreye kavuşmuştur. Aynı akşam fethin 568. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Fetih Kupası Okçuluk Yarışmalarına mesaj gönderdim. Burada gençlere bir mesaj verdim. Bizim 2023 hedeflerimizi ilk ifade etmemizin üzerinden 10 yıl geçtiyse, 2053 hedeflerimizi için hemen kollarımızı sıvamamız gerektiğini bilmeliyiz. Gençlerimize bırakacak en büyük mirasın bu vizyon olacağını biliyoruz. İnşallah bir asır sonra, Cumhuriyetimizi gerçek rayına oturtmuş bir şekilde gençlerimize emanet edeceğiz.

KORONAVİRÜS SALGINI

Son Kabine Toplantısı’nın ardından milletimize verdiğimiz desteklerin ayrıntılarını sizlerle paylaşmıştık. 661 milyar lirayı bulan hibe desteği sağladık.

Aşı çalışmalarında da ilk 10 ülke arasındayız. İnşallah kendi aşımıza da yıl bitmeden kavuşacağız. Haziran ayında yoğun bir aşı programı uygulayacağız.

Bütün bunları söylerken elbette, gerçeklere gözlerimizi kapatmıyoruz. Son 6 ayda sadece 1,5 ay açık kalan esnafımızın olduğunu biliyoruz. Paket servis gibi ciddi sınırlamalarla hizmet veren esnafımızın da olduğunu biliyoruz. Okula gidemeyen evlatlarımızın pek çok psikolojik sorunun eşiğine geldiğini biliyoruz. Milletimizin bu süreçte fevkalade bunaldığını biliyoruz. İnsanlarımızı yaz ayı ile birlikte evde tutmanın zor olduğunu biliyoruz.

Yine bu süreçte, kafa karıştırıcı açıklamaları ile milletimizi yanlış yönlendirmeye çalışanların da olduğunu biliyoruz.

Salgının başladığı günden beri, açılma kapanma kararlarının ardı arkasına gelmesinin sebebi, bu musibetin ülkemiz üzerindeki etkilerini azaltmaktır. Kademeli normalleşme adımlarıyla vaka ve ölüm sayılarındaki azalmanın, önemli ölçüde sürüyor olması, tedbirlerin amacına ulaştığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: