Kapıkule’de artık kuyruk olmayacak

Kapıkule’de artık kuyruk olmayacak

 

Türkiye Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Rıza Tuna TURAGAY ve beraberindeki heyet ile Bulgaristan Gümrük İdaresi Başkanı Georgi KOSTOV ve heyeti Kapıkule ve Kapitan Andreevo Sınır Kapılarında yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini görüşmek üzere, Kapıkule VIP Salonunda toplantı gerçekleştirdi.

Görüşmede Türk – Bulgar gümrükleri arasındaki TIR geçiş işlemlerini hızlandırmak amacıyla yapılacak uygulamalar ile ortak çalışmalar ve işbirliği noktasında görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantının ardından Türk ve Bulgar heyetleri Kapıkule ve Kapitan Andreevo Sınır kapılarında incelemelerde bulunarak detaylı bilgi aldılar.

Toplantıya Türk heyetinde Gümrükler Genel Müdür Yardımcısı Yakup SEFER, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Lütfü KOP, Tarım ve Orman Bakanlığı Daire Başkanı Engin Derya TAYFUN, Sofya Ticaret Müşaviri Okan PAKBEŞE ve Bölge Müdürümüz Yaşar Yaman OCAK, Bulgar heyetinde ise İçişleri Bakanlığı Sınır Polis Müdürü Svetlan KICIKOV, Burgaz Gümrük Müdürü Boyka GAŞEVA, Gıda Güvenliği Ajansı Başkanı Smyan ILIEV katıldı.

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay “(Sınır kapısındaki) Kuyrukların azalması için gerek bizim çıkıştaki peron sayımızı artıracağız, gerek Bulgaristan girişindeki dezenfeksiyon ünitelerinin sayısını ve gerekse oradaki pasaport kontrol noktası sayısını artırmak için Bulgaristan’la ön mutabakata ulaştık” dedi.

Kapıkule Sınır Kapısı’ndaki tır kuyruklarının sona ermesine yönelik Türkiye ve Bulgaristan heyetlerinin görüşmeleri sonucunda, her iki ülkenin sınır kapılarında yeni çalışmalar yapılacak.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın talimatlarıyla hayata geçirilen Kapıkule Eylem Planı çerçevesinde, Türkiye’nin ihracatının çıkış noktası Kapıkule Sınır Kapısı’nın işlem hacmi ve hızını artırma çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Türkiye ve Bulgaristan heyetlerinin görüşmeleri neticesinde, Bulgaristan’ın Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’daki dezenfeksiyon üniteleri ile pasaport kontrol noktalarının artırılmasına karar verilirken, Kapıkule Sınır Kapısı’nın çıkış kısmındaki peronlar da çoğaltılacak.

Türkiye’nin en işlek sınır kapısı Kapıkule’de günlük işlem hacmi bin tır civarında. Çalışmalarla bu sayının artırılması ve kuyrukların sona ermesi hedefleniyor.

“Türkiye ve Bulgaristan tarafı verimli görüşmeler yapıyor”

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, yaptığı açıklamada, sınır kapılarındaki sorunların çözümü için çalışmalar ve görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

İncelemeler neticesinde Kapıkule Sınır Kapısı’nda belli tespitlerde bulunduklarını belirten Turagay, “Bir ay önce yaptığımız ziyaretlerde de tespitleri ifade ettik. Esas sıkıntıların bizim çıkış ve Bulgaristan’ın giriş bölümlerinde yer alan peronlardan kaynaklandığını tespit ettik. Bu sıkıntıları aşmak için Bulgar Gümrük İdaresi Başkanı ve yetkilileriyle bir araya gelerek çözüm üretiyoruz.” diye konuştu.

Turagay, Türkiye ve Bulgaristan tarafının verimli görüşmeler yaptığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kuyrukların azalması için gerek bizim çıkıştaki peron sayımızı artıracağız, gerek Bulgaristan girişindeki dezenfeksiyon ünitelerinin sayısını ve gerekse oradaki pasaport kontrol noktası sayısını artırmak için Bulgaristan’la ön mutabakata ulaştık. İnşallah bu sene bu sıkıntıların çoğunu aşmak için elimizden geleni yapacağız. Sayın Bakanımızın talimatları çerçevesinde Bulgar Gümrük İdaresi ve Bulgar hükümetinin de iş birliği ile önümüzdeki dönemde kuyruksuz bir Kapıkule ortaya çıkarmış olacağız.”

“Sınır kapılarındaki amaç ortak”

Bulgaristan Gümrük İdaresi Genel Müdürü Georgi Kostov da, Bulgaristan ve Türkiye’nin sınır kapıları ile ilgili toplantılarının devam ettiğini, görüşmelerin olumlu geçtiğini belirtti.

Türkiye ve Bulgaristan’ın sınır kapılarındaki amacının ortak olduğuna işaret eden Kostov: “Tır geçişlerinin daha kısa sürede, sorunsuz gerçekleşmesi yönünde çalışmalar yapıyoruz. Biz Bulgaristan olarak, Türkiye’deki arkadaşlarımıza söz verdik. Pasaport kontrolleri için polis noktaları açılması ile ilgili ve seyyar mobil dezenfeksiyon üniteleri kurulması yönünde bunların sorumluluğunu aldık. Bizim üst düzey yöneticilerimiz ve bakanlıklarımızla da görüşeceğiz bu konuyu. Türkiye tarafıyla görüşmelerimizi Bulgaristan Başbakanı Sayın Boyko Borisov’a giderek anlatıyoruz. Sayın Başbakanımız da, biliyoruz ki gerekeni yapacaktır. Biliyoruz ki, Türkiye ile sıcak partnerliğimiz sayesinde, en zor problemleri bile çözmeye hazırız.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: