Kemal Soytürk: “Edirne’de bulunan Bakanlığımız ve Belediyeden işletme belgesi bulunan konaklama tesislerimizden 30’u Güvenli Turizm Sertifikasına sahiptir.”

Kemal Soytürk: “Edirne’de bulunan Bakanlığımız ve Belediyeden işletme belgesi bulunan konaklama tesislerimizden 30’u Güvenli Turizm Sertifikasına sahiptir.”


  • Edirne İl Kültür Turizm Müdürlüğü olarak pandemi sürecini değerlendirmenizi rica ediyoruz.

Kemal Soytürk: Öncelikle pandemi döneminde şehrimizin tanıtım çalışmalarına ağırlık ve öncelik verdiğimizi söylemek istiyorum.

Hem ülkemiz hem de şehrimiz Turizmde 2019 yılını rekorlarla kapattı. Lakin 2020 yılında pandemi ile birlikte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin ve şehrimizin turizm sektörü bu durumdan en fazla olumsuz olarak etkilenen sektör oldu. Uluslararası turizm gelirlerinde yüzde 88’lik bir daralma oldu. Ülkemiz, kıyaslandığında Yunanistan, İspanya gibi ülkelere göre nitelikli turist getiren ülkeleri rakip alıyoruz ve gelir seviyesi yüksek turist getiren ülkeler sınıfına girdi. Belirttiğim ülkelerde turizm gelirlerinde yüzde 80’lik bir daralma olduğunu görüyoruz. Ülkemize 2020 yılında yaklaşık 15,5 milyon yurt dışı ziyaretçi geldi ve yüzde 70’lik daralma ile seneyi kapattı.

Bakanlığımız bu dönemde; Turizmde sektöre ciddi destekler verdi. Seyahat acentalarına, turist rehberlerine çeşitli destekler verdi, işletmelerin arazi kullanım bedellerine, konaklama vergilerine yönelik kolaylıklar sağlandı ve çeşitli düzenlemeler yapıldı.

Bu dönemde  Avrupa’da ilk kez Türkiye’nin hayata geçirdiği “Güvenli Turizm Belgelendirme Sistemi” ne geçildi. Kültür ve Turizm Bakanlığımız koordinasyonunda başlatılan, dünyada da ilk örneklerden biri olan “Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı” artık “Güvenli Turizm Belgelendirme Programı” ismiyle koronavirüs sürecinde oteller, restoranlar, kafelerde ve turist taşımacılığı yapan otobüslerde sağlık, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına yönelik turist ve müşterilerin güvenli tatil ve hizmet almaları sağlandı.  Belge, Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) onaylı  firma ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından, yapılan başvurular üzerine yapılan denetimler sonucunda veriliyor.  Kültür ve Turizm Bakanlığımızın öncülüğünde sektör paydaşlarının iş birliğiyle uygulanan “Güvenli Turizm Sertifikası Programı” havaalanından, konaklamaya, transferlerden restoranlara kadar tüm turizm sektörünü kapsıyor. 30 oda ve üzeri kapasiteye sahip tüm otellerde zorunlu hale getirilen sertifikaya sahip işletmelerin listesi Bakanlığımız ve TGA internet adreslerinde yayınlanıyor.

Edirne’de bulunan Bakanlığımız ve Belediyeden işletme belgesi bulunan konaklama tesislerimizden 30’u Güvenli Turizm Sertifikasına sahiptir.

Edirne özeline dönecek olursak;

Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından en yeni teknoloji ve güncel tasarım trendleri doğrultusunda dizayn edilen yeni platform ile üst düzeyde bir kullanıcı deneyimi hedeflendi. Her kullanıcının profiline ve dijital tüketim alışkanlıklarına uygun içerik sunularak kullanıcıların Türkiye ile ilgili geniş kapsamlı içeriklerden daha fazla faydalanması amaçlandı. Ülkemiz, turizm konusunda dünyada en etkili ve en yoğun reklam yapan ülke oldu. 2021’de ülkemizin zengin ürün ve destinasyon çeşitliliği ve dünya turizminin değişen trendleri çerçevesinde golf turizmi, müzeler, kültür rotaları, inanç turizmi, gastronomi, alışveriş gibi 50’yi aşkın başlığı ile  “GoTurkiye” üzerinden tanıtılmaktadır.

Dünyanın en güzel kumsallarınadoğasına, mimarisine, tarihi binalarına, en gelişmiş ve konforlu tesislerine de sahip olsanız, önce insanları bundan haberdar edip ondan sonra da sizi tercih etmelerini sağlamak zorundasınız. Aksi takdirde elimizde boş binalar ve güzel manzaralar dışında bir şey kalmaz

Yine şehrimiz de bu tanıtım platformu içerisinde yer almaktadır. Özellikle şehrimizin tanıtımı açısından TGA (Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı)  ile birlikte içeriğini hazırladığımız  “ goedirneturkiye.com “ sosyal medya sayfalarının takip edilmesinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın ve vatandaşlarımızın desteklerini bekliyoruz. Ayda ortalama 3 milyon kullanıcı tarafından ziyaret edilen GoTurkiye.com sitesini sizlerin aracılığıyla tekrar duyurmuş olalım.

Bunun dışında Müdürlüğümüz sosyal medya hesaplarında da şehrimiz Edirne’nin tanınırlığını ve bilinirliğini arttırmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Valiliğimiz destekleriyle yaptığımız  “ Türküler Seni Söyler Edirne’m “ adlı proje ile Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu ve Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası sanatçıları ile Rumeli ve Edirne türkülerinin icra edildiği beş farklı klip hazırladık. Klipleri şehrimizin yetiştirdiği ödüllü yönetmen Batuhan Kurt çekti.  Klipler ulusal medyada çok ilgi duyuldu. Henüz yayımlamadığımız iki klibimiz bulunmaktadır. Özel ve önemli günlerde yayımlayacağız. Bu çalışma ile Dünyanın birçok yerinde Edirne’yi duymayan, bilmeyen ve görmeyen insanlara ulaştık.

Ayrıca malumunuz Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü olması münasebetiyle UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındı. Bu kapsamda 2021 yılı Cumhurbaşkanlığımız tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ilan edildi. Yunus Emre, şiirleriyle insan ve doğa sevgisi, hoşgörü, kardeşlik ve barış kavramlarını en duru Türkçe anlatarak dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin tüm insanlığa seslendi. Bizde Müdürlüğümüz sosyal medya hesaplarından her gün sabah ve akşam olmak üzere bir Yunus Emre şiiri ile şehrimizin güzelliklerini fotoğraflarla ve kısa videolar ile paylaşıyoruz.

  • Sayın Müdürüm, ‘Üç Nehir, Bir Şehir’ projenizden de bahsetmenizi rica ediyoruz.

Kemal Soytürk: Valimiz Sayın Ekrem Canalp şehrimizin Turizm potansiyelinin artırılması için yoğun çaba göstermektedir. Valiliğimizin yürüttüğü, Çevre Şehircilik Bakanlığının destek verdiği ve yakında inşasına başlanılacak proje kapsamında, Meriç Nehri kenarında yürüyüş ve bisiklet yolları, kano alanları, kamping alanları ile hem şehrimizde yaşayan vatandaşlarımız ve şehrimize gelecek yerli ve yabancı ziyaretçilerimiz büyük keyif yaşayacaklardır.

Avrupa’dan bisikletiyle giren bir turistimiz, bir vatandaşımız 30 kilometre dünyanın en uzun kesintisiz bisiklet yollarından biriyle başlayacak. Yine Meriç Nehrimizin iki kenarında yürüyüş yolları, bisiklet yolların, kürekle kano yapılabilecek alanlar olacak, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını giderecek kıraathaneleriyle, kütüphaneleriyle bölgemize, şehrimize 7 gün 24 saat hizmet verebilecek bir alan planlandı. Meriç Nehri’nin iki kenarı dışında da oluşturulan rekreasyon alanları içinde 100 bin metrekarelik şehrimizde yaşayan vatandaşlarımızın ve şehrimize gelen turistlerin ihtiyaçlarını karşılayacakları üniteler yer alacak.

3 Nehir, 1 Şehir” projesi şehrimiz Edirne’nin güzelliğine güzellik katacaktır.

  • Son olarak ne söylemek istersiniz?

Kemal Soytürk: Bakanlığımız, Ülkemizin 2023 turizm hedefini 75 milyon turist ve 65 milyar dolar gelir olarak belirledi. Kadim şehrimiz Edirne, eşsiz doğal, kültürel ve tarihi güzellikleri, Osmanlı devletine yaklaşık bir asır başkentlik yapmış olma hüviyeti ile uygarlık mirasında evrensel abide Selimiye Camii ve sayısız tarihi eserleriyle, Kırkpınar’ı ve geleneksel el sanatları ile, Avrupa’ya açılan 5 farklı sınır kapısı, Saros, Gala Gölü, Gökçetepe ile tüm yıla yayılabilen turizm olanakları, konaklama ve ulaşım altyapısı ile turizm pastasından pay alabilmemiz mümkündür.

Bu hedefe ulaşmak için Bakanlığımızın destekleriyle, Valimiz Sayın Ekrem CANALP’in liderliğinde belirlediğimiz ana eylem planı çerçevesinde tüm paydaşlarımızla birlikte yoğun olarak çalışmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: