Korona Testiniz Yoksa Ne Yapacaksınız?

Korona Testiniz Yoksa Ne Yapacaksınız?

  • 1 Mart 2021 tarihine kadar Türkiye’ye sınır kapılarından giriş yapacak bireylerin korona test sonuçları yoksa ne yapacaklar? İşte cevabı…

Türkiye koronavirüs önlemleri çerçevesinde 30 Aralık’tan itibaren yurt dışından hava, kara ve deniz yolu ile Türkiye’ye giriş yapacak kişilerin son 72 saat içerisinde yapılmış negatif PCR testlerini ibraz etmeleri şartını uygulamaya koydu.

Kapıkule’de elinde test sonucu olmayan sürücüler ne yapacak? İşte cevabı..

Türkiye Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün 149 sayılı yazısı ile; hudut kapılarından geçişte PCR testi istemi ile bu konuda uygulanacak usullere ilişkin yazı Ek’te siz değerli üyelerimizin bilgilerine sunulmaktadır.

– 28.12.2020 tarihinden itibaren yurtdışından hava yolu ile, 30.12.2020 tarihinden itibaren kara ve deniz yolu ile Türkiye’ye giriş yapacak kişilerin ülkeye girişlerinden önceki son yetmiş iki (72) saat içerisinde yapılmış negatif PCR testlerini ibraz etmeleri gerekmektedir ve negatif PCR testi olmayan kişiler Türkiye’ye gelirken uçağa bindirilmeyecektir.

– Hudut kapısından giriş esnasında negatif PCR testini resmi otoritelere ibraz etmeyen kişiler konaklayacaklarını beyan ettikleri adreste (ev, otel vb.) karantinaya alınacak, konaklayacak yeri olmadığını belirtenler ise İl Sağlık Müdürlüklerince belirlenecek mekanlarda karantina altına alınacaktır.

– Karantina sürelerinin 7. gününde PCR testleri yapılarak test sonuçları negatif çıkanların karantinası 7. günün bitiminde sona erdirilecek ve PCR testleri pozitif çıkanların tedavileri ise Sağlık Bakanlığı COVID-19 rehberi doğrultusunda yapılacaktır.

Bu uygulama 1 Mart 2021 tarihine kadar devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: