Mahmut Altun: “Fiyat Etiketi Alışverişte Güveni Sağlıyor.”

Mahmut Altun: “Fiyat Etiketi Alışverişte Güveni Sağlıyor.”

  • Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Ramazan Ayı Ve Yaklaşan Ramazan Bayramı Dolayısı İle Türkiye’nin Çeşitli İllerinden Ve Balkan Ülkelerinden Edirne’ye Çok Sayıda Turist Geldiğini, Alışverişte Ürünlerin Fiyat Etiketsiz Olmasının Güven Sorununa Yol Açtığını Belirterek, Satıcıların Yasada Düzenlenen Etiket Bulundurma Zorunluluğuna Uyması Gerektiğini, Müşterilerin Etiketsiz Malı Almamaları Gerektiğini Söyledi. “Edirne Esnafının Kötü Niyetli Olduğuna İnanmıyorum. Örneğin Müşteriye 10 TL. Lık Etiketsiz Mal İçin ‘Bunun Fiyatı 11 TL. Ama Sana 10 TL. Ye Bırakırım’ Şeklinde Yaklaşımla Sempatik Görünmeye Çalışmaları doğru değil. Bu Yasal Olarak Da, Ticari Ahlak Olarak Da Etik Değil” Dedi.

Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, 6502 sayılı Tüketicinin Korunmasına Dair Kanun’un 54. maddesinin, “Perakende satışa arz edilen malların veya ambalajlarının yahut kaplarının üzerine kolaylıkla görülebilir, okunabilir şekilde o malla ilgili tüm vergiler dâhil fiyat, üretim yeri ve ayırıcı özelliklerini içeren etiket konulmasını” mecburi kıldığını hatırlatarak, satıcıların bu yasaya uymasını istedi.

Ürünlerde fiyat etiketinin olmaması durumunun satıcıda yüksek fiyat söyleme, tüketicide de pazarlık yapma isteğini tahrik ettiğini dile getiren Altun, “Üzerinde etiketi bulunmayan mal için tüketici her zaman aldatılacağı kanaatini taşır. Satıcı ise, fiyatı belli olmayan ürünü tüketicinin psikolojisinden yararlanarak yüksek göstermeye ve hiç tanınmayan markaları bile kaliteli ve dünya devi gibi göstermeye kalkışmaktadır. Bu durum, satıcı ile tüketici arasında güven sorununa yol açıyor. Bunun önüne geçilmelidir” dedi.

Satıcıların yasada düzenlenen etiket bulundurma zorunluluğuna uyması gerektiğini vurgulayan Altun, “Ticaret İl Müdürlükleri de bu konudaki denetim görevini katı bir şekilde yerine getirmektedir. Tüketici de, mutlaka fiyat etiketi bulunduran mağazaları tercih etmeli, fiyat etiketi bulundurmayan mağazaları Ticaret İl Müdürlükleri’ne yazılı olarak bildirmelidir” diye konuştu.

Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, ürünlerin üzerinde fiyat etiketi bulundurulmamasının önüne geçeceklerini ifade etti. Bu konudaki denetimlerini arttırarak aralık sürdüklerini kaydeden Altun, “Firmalar duyarlı olmalı. Ürün üzerinde fiyatı mutlaka yazmalı. Yasaya aykırı hareket etmenin 339 TL. cezası var. Müdürlük olarak firmaları sık sık denetliyoruz. Edirne’de yasa hakkında firmaları uyardık. Birçoğu ürünlere fiyat etiketi koydu. Ancak bundan sonraki denetimlerimizde, ‘Yapacağız ağabeyi, koyacağız ağabeyi’ yaklaşımlarına müsamaha göstermeyecek ve gerekli cezayı uygulayacağız. Firmalar fiyat etiketi konusunda hassas olup yasaya uymalı ve alışverişte güveni sağlayacak adımı atarak böylece satışlarını arttırmalı. Müşteriler de fiyat etiketi olmayan hiçbir ürünü almadığı gibi bize yazılı olarak şikâyetini bildirmeli” şeklinde konuştu.

Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun: “Edirne esnafının kötü niyetli olduğuna inanmıyorum. Örneğin müşteriye 10 tl. Lık etiketsiz mal için ‘bunun fiyatı 11 TL. Ama sana 10 TL.ye bırakırım’ şeklinde yaklaşımla sempatik görünmeye çalışmaları doğru değil. Bu yasal olarak da, ticari ahlak olarak da etik değil” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: