Makedonya`nın batakhanesi Gevgeli Köyü

Makedonya`nın batakhanesi Gevgeli Köyü

Gezerken huzur bulacağınız Balkan Ülkelerinin keşfedilmiş ama çok da bilinmeyen Makedonya’nın batakhaneler köyü, LAS VEGASI olarak bilinen GEVGELİ KÖYÜNÜN  tarihinden, yapısından, yaşam şekli ve koşullarını tanıtmaya çalışacağız. Aman kumarhanelerden uzak durun.

Makedonya’da, Yunanistan sınırına çok yakın olan  Gevgeli Köyü Makedonya’nın Las Vegas’ı olarak adlandırılan bu şirin yer, casinolarıyla anılır. Şehrin huzura dem vuracak nostaljik ve eski havası da bu köye anlam veren bir detayı…

Gevgeli adının kaynağına dair bir anlatı şu şekildedir. Günün birinde bir derviş Gevgeli’ye gelir ve burayı çok beğenir. Buradan gitmek istemez. Bölge sakinleri dervişi bölgelerinde istemediler ve onu Gevgeli’den dışarı çıkarmaya karar verdiler. Bu durumdan öfkelenen derviş, sakinlere serzenişte bulunur, kızar. Dervişin kızmasından rahatsız ve pişman olan Gevgelililer, dervişin arkasından “gel geri” der. Gevgelili sakinler Kasabalarının kötü anılmaması, hoş karşılamak için bu şekilde davranır.

Gevgeli, Makedonya Cumhuriyeti’nin güney bölümünde, Gevgeli-Valandova vadisinde bulunuyor. Gevgeli sınır şehri olmakla Yunanistan sınırına üç kilometre yakınlığında bulunuyor. Uygun trafik-coğrafi konumu vardır. Komşu ülke Yunanistan’a giden otoban ile Üsküp ve Selaniği Avrupa ve Yakın Doğuya bağlayan demir yolu hattına yakındır.

Selanik’e 70 km, Üsküp’e 165 km uzaklıktadır.

Çok çeşitli açık hava aktiviteleri, mükemmel ve taze yemekler, kültürel etkinlikler, gece hayatı ve daha fazlasını sunar.

Kaplıca severler şehir merkezinden sadece 4 km. uzaklıkta olan lüks Negorci kaplıcalarının keyfini çıkaracaklardır.

Restoratif sağlık hizmeti veren modern tesiste 38-40 °C iki havuz ve fizik tedavi merkezi bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: