Mansur İriş: “ŞEHİR GİRİŞLERİMİZ DÜZENLENMELİ”

Mansur İr: “ŞEHİR GİRİŞLERİMİZ DÜZENLENMELİ

Saadet Partisi Merkez İlçe Teşkilat Başkanı Mansur İriş, Şehrimizin daha ferah,  huzurlu, yaşanabilir ve daha fazla turist alabilir bir şehir olması için herkese görev düştüğünü söyledi.

Mansur İriş, “ Osmanlı’ya 92 yıl başkentlik yapmış ve pek çok tarihi esere ev sahipliği yapan Edirne’mizde şehir girişleri başta olmak üzere her detayın ele alınması gerekir” şeklinde konuştu.

Bunun için seçim öncesi verilen vaatlerin hayata geçirilmesi, gerekli çalışmaların başlatılması gerektiğini söyleyen İriş, ayrıca şehir girişlerinin, şehrin tanınmasında büyük önemi olduğuna dikkat çekerek,  “Psikolojik olarak da tespit edilmiştir ki, ilk görüşte oluşan izlenim, ilk intiba çok önemlidir. Bu bakımdan bakımsız görüntü sergileyen şehir girişlerinin bir an önce düzenlenmesi gerekir” dedi.

Bunun dünyanın her yerinde böyle olduğunu kaydederek; “Şehir girişlerinin daha düzenli, temiz, binaların bakımlı olması, rahatsız eden tabela ve metruk binaların bakımının yapılması bir bakıma şehrin iyi tanınmasına imkan sağlar. Şehir girişleri adeta misafir karşılama noktaları gibi düşünülmelidir, düzenlenmelidir. Mesela Edirne’de Selimiye buna bir örnektir. Edirne’ye şehrin dört bir yanından girişte Selimiye manzarası muazzam bir ilk intibaa oluşturur. Ancak, üzülerek söylemek istiyoruz ki biz bu dünya şaheserini kötü mimari uygulamalarla, rant hesapları ile perdeledik hatta bazı noktalardan görülmez hale getirdik.

DÜZENLEMELER MEDENİYET DEĞERLERİMİZE UYGUN OLMALI

Mansur iriş açıklamasına şöyle devam etti;  Çok sayıda tarihi Osmanlı eserleri ile donanımlı ender turizm merkezlerinden olan Edirne’nin girişleri yeniden ele alınıp bir proje dâhilinde düzenlenmelidir. Bu konularda Yerel ve Merkezi yönetim işbirliği yapılmalıdır. Öncelikle gelenleri memnun etmek, böylelikle ziyaret sayısını çok daha fazla artırmayı sağlar. Ayrıca, çevre düzenlemesinin yanı sıra ziyaretçilerin öncelikli ihtiyaçlarını karşılayabilecek mekânlar oluşturulmalıdır. Özellikle ifade etmek istiyorum ki gerek girişlerde gerekse şehir içinde yapılacak düzenlemeler şehrin tarih ve medeniyet değerlerine de uygun olmalıdır” hatırlatmasını yaptı.

Mansur İriş, “Şehirler Sultanı” unvanına sahip Edirne’mizde,  yerel yönetim, merkezi yönetim ve  ilgili STK’lar halkımız ile el ele vererek yaşadığımız şehrin kıymetini bilmeli, şehrin ekonomisinin güçlenmesi için yapılacak her hizmetin en hayırlı çalışma olduğunun şuurunda olmalıdır.” dedi..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: