Mehmet Akgün: “Biz küresel düşünüp yerele uygulayan Edirne’nin yerli markası Akgünler Ciğercisiyiz”

Mehmet Akgün: “Biz küresel düşünüp yerele uygulayan Edirne’nin yerli markası Akgünler Ciğercisiyiz”

 

Akgünler Ciğercisi işletmecisi Mehmet Akgün, Edirne’nin sınır kenti olması ve tarihsel özellikler barındırması nedeni ile ‘Tava Ciğer’in Edirne ile bütünleştiğine dikkat çekerek, “Bir tanesi tarihi konak olan, bir birlerine yakın 3 ayrı Akgünler Ciğercisi işletmemiz var. Biz yerel bir markayız ama işletmelerimize gerek ferdi, gerekse gurup olan gelen misafirlerimizin % 70 ini komşu ülkelerden gelen yabancı ülke vatandaşları, % 30’unu ise Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen misafirlerimiz oluşturuyor. Kısa ve özetle bu kriterleri göz önünde bulundurarak küresel düşünüp yerele uygulamak zorundayız. Biz Akgünler Ciğercisi olarak bunu yapıyoruz.” dedi.

Özellikle iş yerlerinin önünde mamullerinin fiyatlarını büyük tabela ile yazdıklarına dikkati çekerken, “Misafirlerimiz neyi hangi fiyata satın alacaklarını bilirlerse iş yerlerine güvenleri oluşuyor. Kusursuz ve hızlı servisi de hizmete ekleyince vazgeçilmez oluyoruz.” şeklinde konuştu.

Mehmet Akgün konuşmasın devamında, Tava ciğer’in, özellikle Edirne’de yapılan et yemeği olduğunu. Tava ciğerin kendine has aromasının sırrının kaliteli kızartma yağından kaynaklandığını, ciğerin zarının soyulup, sonra yaprak inceliğinde dilimler kesilip, damar ve sinirlerden ayrılıp, defalarca yıkanıp iyice sıkılarak kanından arındırıp pişirilerek servis edildiğini anlattı. İş yerlerine gelen misafirlere Tava ciğerin yanı sıra birçok ikramlarda bulunarak Edirne’nin misafirperverliğini gösterdiklerini de sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: