Mehmet Baran: “Edirne’nin tarihine ve kültürüne Kırkpınar Spesiyal’imizle destek veriyoruz.”

Mehmet Baran: “Edirne’nin tarihine ve kültürüne Kırkpınar Spesiyal'imizle destek veriyoruz.”

Mehmet Baran: “Edirne’nin tarihine ve kültürüne Kırkpınar Spesiyal’imizle destek veriyoruz.”

Mehmet Baran: “Edirne’nin tarihine ve kültürüne Kırkpınar Spesiyal’imizle destek veriyoruz.”

Edirne’de gıda sektöründe faaliyet gösteriyorsunuz. Doğu yemekleri üzerine hizmet veriyorsunuz. Edirne’de doğu yemekleri sunma fikri nasıl ortaya çıktı?

Mehmet Baran: Doğu yemekleri Trakya yemekleri ile damak tadı açısından oldukça farklıdır. Bambaşka bir tat vardır. Biz de bu yüzden kebaba yöneldik. Ama Edirne tarihini de unutmadık, Kırkpınar Spesiyal ismini verdiğimiz bir ürünümüz var. Kırkpınar Spesiyal’imizle hem yabancı, hem de yerli misafirlerimizin damak tadına hitap ediyoruz, tarihimizle, kültürümüzle damak tadını bütünleştiriyoruz. Doğunun olmasa olmazlardan meşhur kuzu şişimiz, ciğer şişimiz, çiğ köftemiz, nefis fırın sütlaçımız, künefemiz ve katmerimizle hizmet sunuyoruz. Çorbalardan kele paça, işkembe, mercimek ve tavuk suyuyla Beyzade Pide & Kebap & Lahmacun Salonu olarak 24 saat gerek iş yeri olarak, gerekse paket servis olarak açık olmamız müşteri memnuniyetimizi arttırıyor.

İmalat esnasında nelere dikkat ediyorsunuz?

Mehmet Baran: Titizlik ve temizlik olmazsa olmazımız. Bunun yanında etin damarını etten ayırmak kaidesiyle, kaliteli et kullanıyoruz. Eti dinlendiriyoruz. Bazen bu dinlendirme 24 saati geçiyor. Etin sinirlerini temizleyip, terbiye ediyoruz ve ustamızın işlemesine emanet ediyoruz.

Yunan ve Bulgar misafirlerimiz özellikle hafta sonları şehrimizi seyahat ediyorlar. Misafirlerimiz doğu yemeklerine rağbet ediyor mu?

Mehmet Baran: Özellikle tavuk ve İskender olmak üzere Balkanlardan gelen misafirlerimizin bizi tercih ettiğini söyleyebilirim.  Lahmacunu az yiyorlar. Pidemize pizza dedikleri için normal şartlarda uzun yaptığımız hamuru, pizza hamuru gibi daire şekline getirip servis ediyoruz. Maksadımız müşterilerimize küçük bir jest yapmak.

Edirne bir turizm kentidir. Balkanlara açılan kapımız niteliğinde. Yurtdışından fazlasıyla misafir ağırlıyoruz. Edirne turizmi ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Mehmet Baran: Döviz düşmüş olmasına rağmen Balkanlardan gelen misafirlerimiz bizi tercih etmeye, şehrimizi ziyaret etmeye devam ediyorlar. Demek ki esnafın güler yüzlülüğünden ve hizmetinden memnun kaldılar. Genel anlamda Edirne’den bir memnuniyet olduğunu görüyoruz. Memnun olmayan Edirne’yi transit geçer, İstanbul’a gider ama burada öyle bir durum yok. Biz aynı zamanda fiyat listesi konusuna çok önem veriyoruz. Masalarımızda muhakkak fiyat listesi bulunduruyoruz. Edirne’nin turizm ile ilgili sorunu çok fazla. Otopark başlı başına bir sorun. Öncelikle bu sorunu çözmek gerekiyor. Yurtdışından yurtiçine kadar her yerden misafir ağırlıyoruz. Otobüsler geçiş yapacak yer bulamıyorlar. Edirne insanı yaya olarak da seyahat etmeyi sevmediği için trafik sıkışıyor. Trafik sıkışınca da insanlar park yeri bulamıyor. Yollar Edirne’nin tarihi yapısına göre yapıldığı için genişletilemiyor. Zaten tarihi alan ve sit alanı olan yerleri genişletmek mümkün değil. Edirne’nin turizmine katkı sağlamak için önce otopark sorununu çözmek gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: