Muhammed ve Burak Ustalar: “Aracınız kışa, dükkanınız korona’ya karşı hazır olsun”

Muhammed ve Burak Ustalar: “Aracınız kışa, dükkanınız korona’ya karşı hazır olsun”

·         Edirne’de Yeni Sanayi Sitesinde geçtiğimiz yıl Pasha Outogarage, Profesyonel Araç Bakım ve Kozmetik Merkezi isimli işyerlerini açan, Oto Bakım ve Onarım, Oto Yıkama & Detaylı Temizlik, Pasta Cila & Seramik Kaplama, Far Temizleme & Koltuk Yıkama hizmeti ver ve Oto Aksesuar satışı yapan Muhammed Yusuf Şenol ile Burak Orak isimli iki arkadaş, kış öncesi sürücülere lastik, motor, silecek, akü gibi araç aksamında alınması gereken önlemlerle ilgili uyarılar yaptı. Kendilerinin korona ile ilgili önemleri aldıklarını, diğer oto servislerine de tavsiyede bulunduklarını belirttiler.

Muhammed Yusuf Şenol ve Burak Orak Ustalar, iş yerlerini açtıktan kısa süre sonra Korana salgının baş gösterdiğini, işlerinde sıkıntı yaşamak yerine bireylerin özel araçlarını daha fazla kullanmayı tercih etmesi dolayısı ile araçlarının eksiklerini gidermeye yöneldiği için yoğunluk yaşadıklarını belirttiler. Sürücülerin araçlarını kışa mutlaka hazırlaması gerektiğini belirtirken, kışın sürücülere lastik, motor, silecek ve akü gibi araç aksamında alınması gereken önlemlere ilişkin uyarılarda bulunarak, lastik basınç ve diş derinliği kontrolü, yıpranma ve hasar durumunun hem güvenlik hem de yakıt tüketimi bakımından önemli olduğunu söylediler.

Muhammed ve Burak Ustalar, yaptığı bilgilendirmede, “Karlı ve buzlu ortamlarda araç kullanacaklar, soğuk havaya ve ıslak zemine uygun malzemeden üretilen, farklı diş derinliği ve diş profiline sahip kış lastikleri kullanmalı” dediler.

Kış lastiklerinin, sadece 2 tekerleğe değil tamamına takılması gerektiğini vurgulayan Muhammed ve Burak Ustalar, şöyle devam ettiler:

“Lastik diş derinliğinin 1,6 milimetreden az olmamasına dikkat edilmelidir. Aşınmış lastiklerin buzlu yollarda daha büyük tehlike oluşturacağı unutulmamalıdır. Lastik basınçları istenilen değerlerde olmalı ve basınç değerleri sık sık kontrol edilmelidir. Basınç kontrolü lastik soğukken ve üreticinin verdiği ortam şartlarında yapılmalıdır.”

Yüzde 50 antifriz, yüzde 50 su

Antifrizli motor soğutma suyunun da sık sık kontrol edilmesi gerektiğine dikkati çeken Şimşek, antifriz ve su oranının yarı yarıya olmasının önemine değindiler.

Kış aylarında araçların el freni çekik vaziyette park edilmemesi uyarısında da bulunan Şimşek, özelliğini kaybeden sileceklerin kış öncesi değiştirilmesinin görüş netliği ve mesafesi bakımından önemli olduğunu aktardılar.

Sıfır derecenin altındaki sıcaklıklarda, sileceklerin donarak cama yapışmaması için geceden kaldırılması, cam suyunun donmaması için de özel cam suları kullanılmasını öneren Muhammed ve Burak Ustalar, “Cam suyu püskürtücülerinde bir tıkanıklık varsa bunlar toplu iğne ile açılabilir ve yönleri ayarlanabilir” diye konuştular.

“Akülerin performansı kışın azalıyor”

Soğuk havalarda aküde ki kimyasal reaksiyonlar yavaşlayacağı için performansının düşeceği bilgisini veren Şimşek, “Buna ek olarak kış aylarında rezistans ve far gibi elektrikli ekipmanların daha fazla kullanılması nedeniyle akü daha büyük bir yük altında çalışır.

Akü suyu ve asit yoğunluğu gibi kontrollerin yapılması yolda kalmamak adına önemlidir. Ömrünü doldurmaya yakın aküler kış başlangıcında değiştirilebilir” görüşünü dile getirdiler.

Kış aylarında yolların sık sık tuzlandığına değinen Muhammed ve Burak Ustalar, yoldan sıçrayan tuzlu suların aracın bazı bölgelerine temas ederek korozyona neden olabildiğini bildirdiler. Muhammed ve Burak Ustalar, bu nedenle özellikle çamurluk civarı ve diğer kısımların sık sık yıkanmasını tavsiye ettiler.

Muhammed ve Burak Ustalar araç sahiplerinin sıkça gittiği yerlerden oto servisleri, tamirhaneler ve lastikçilerde de bir dizi önlem alınması gerekiyor. Biz bunlara uyuyoruz, koronavirüsle mücadele kapsamında bu tip iş yerlerinde yapılması gerekenler konusunda yetkililerin bir rehber hazırlandığını buna mutlaka riayet edilmesi gerektiğine dikkat çektiler.

Çalışma sürecine yönelik önlemler:

 • İş yeri girişine ve görünür uygun yerlerine COVID-19 kapsamında alınması gereken önlemlerle ilgili afişler asılmalı.
 • Servis ve tamirhane ve lastikçi girişinde müşteriyi karşılayacak bir personel belirlenerek aracı teslim alması sağlanmalı.
 • Müşteriler ve çalışanlar için servis girişi ve içinde uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulmalı.
 • 10 kişinin altında çalışanı olan tamirhanelerde randevu sistemiyle çalışılmalı.
 • Dış kapıdan içeriye girilmesini engelleyecek basit bir uyarıcı/engelleyici konulmalı.
 • Çalışanların arasında sosyal mesafe en az 1 metre veya 3-4 adım olacak şekilde korunmalı.
 • Servis ve tamirhanelerde sosyal mesafeyi koruyacak şekilde çalışma planı oluşturulmalı.
 • Müşteri ağırlama bölümlerinde sosyal mesafeyi gözetecek şekilde düzenleme yapılmalı. Tamirhanelerde kapalı alanlara müşteri ve misafir alınmamalı.
 • Müşterilerin temassız ödeme yapması teşvik edilmeli.

Müşteriler için alınan önlemler:

 • Servis ve tamirhane girişinde COVID-19 ile ilgili asılı afişte belirtilen kurallara uyulmalı.
 • Tıbbi ve bez maske takılmalı.
 • Diğer müşteriler ve çalışanlar ile arasında sosyal mesafe en az 1 metre veya 3-4 adım olacak şekilde korunmalı.
 • Mecbur kalmadıkça yüzeylere dokunulmamalı, dokunulduğunda el antiseptiği kullanılmalı.

Personel için alınan önlemler: 

 • Ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtileri olan personel çalıştırılmamalı.
 • Çalışanlarda ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtiler gelişirse, tıbbi maske takılı olarak sağlık kuruluşlarına yönlendirilmeli.
 • Çalışanlar arasında sosyal mesafe en az 1 metre veya 3-4 adım olacak şekilde korunmalı.
 • Yapılacak araç içi her türlü işlemler dahil olmak üzere çalışanların tümü iş yerindeyken kurallara uygun maske takmalı, maskeler nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilmesi sağlanmalı. Yeni maske takılırken el antiseptiği kullanmalı.
 • COVID-19 bulaşmasını engellemek için çalışanlar gözlerine, yüzüne, ağız ve burunlarına dokunmamalı, el hijyenine dikkat etmeli.
 • Araç içinde işlem yapılmadan önce çalışanların el hijyeni sağlanmalı. Bunun için, eller en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalı, su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalı.
 • Çalışan personel dinlenme alanlarında en az 1 metrelik sosyal mesafeyi korumalı ve maske takmayı sürdürmeli. Yemek yerken ya da su/çay/ kahve içilirken, maske çıkarılacağı için bunun yapıldığı kapalı alanda aynı anda birden fazla kişi olmamalı.

İş yeri hijyeni için alınan önlemler: 

 • Temizlik günlük olarak yapılmalı. Masa ve tezgahlar daha sık temizlenmeli ve bu alanlar havalandırılmalı.
 • Hassas yüzeylerin (telefon, bilgisayar gibi) dezenfeksiyonunu yüzde 70’lik alkol ile ıslatılmış bezle silinerek yapılmalı.
 • Kapı kolları, telefon ahizeleri, masa yüzeyleri gibi sık dokunulan yüzeylerin temizliği, su ve deterjanla yapılmalı. Temizlik sonrası dezenfeksiyon için 1/100 sulandırılmış (5 litre suya yarım küçük çay bardağı) çamaşır suyu kullanılabilir. Tuvalet dezenfeksiyonu için 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu kullanılmalı.
 • Servise verilen araçların iç kısımları, müşteriye teslim edilmeden önce dezenfekte edilmeli.
 • Ortam havalandırması sık yapılmalı.
 • Servislerdeki dinlenme alanları, iş yeri tuvaleti pencereleri açık tutulmalı.
 • Tuvaletlere tek kullanımlık kağıt havlu konulmalı. Hava ile el kurutma cihazları çalıştırılmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: