Mustafa Şahan: “Deri Ceket Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Özellik?”

En büyük bedenli müşterimize fiyatı küçük uyguluyoruz.

Mustafa Şahan: “Deri Ceket Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Özellik?”

  • 1976 yılından bu yana 44 yıldır deri sektöründe faaliyet gösteren Edirne’nin Ali Paşa Çarşısında satış mağazası, Park Otel’in altında imalat ve deri bakım tamir atölyesi bulunan Mustafa Şahan Özellikle de sonbahara girdiğimiz şu günlerde deri ceket giymenin, yoksa da mutlaka satın almanın tam zamanı olduğunu belirtirken, “Sonbahar döneminde artık havalar eskisi kadar sıcak olmuyor, kış mevsiminde olduğu gibi soğuk da olmuyor. Bu yüzden de giymeye en sık başvurduğumuz parçaların başında deri ceketler yer alıyor. Eğer siz de bu sebeplerden dolayı deri ceket almayı düşünüyorsanız, bizden veya başka bir deri mamuller satan yerden alın önemli değil, ama öncesinde mutlaka bu yazımızı okumanızı tavsiye ederim.”
Bulgaristan’dan gelen en büyük bedenli müşterimize fiyatı küçük uyguluyoruz.

Mustafa Şahan: Bir kadının, erkeğin hatta çocuğun dolabında olmaz olmaz kıyafetlerin başında deri kıyafetler yer alır. Deri ceket, mont, kaban veya yelek vazgeçilmez dış giyimlerimizden biridir. Deri ceket, hemen hemen her kıyafetle uyum sağlayan, kombinelerinizi şıklaştıran önemli parçaların başında yer alır.

1) Derinin Gerçek mi Suni mi Olduğuna Dikkat Edin!

Almak istediğiniz deri ceketinizin gerçek mi yoksa suni deri mi olmasını istiyorsunuz ilk önce buna karar vermelisiniz. Daha sonra bu konuyu netleştirdikten sonra ceketinizin modeli konusuna dönmelisiniz. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki sırf siz keyfi yere ceketinizi gerçek deri giyeceksiniz diye hayvanların katledilmesini göz yummamalısınız.

Açıkçası kürk gibi gerçek deri kullanılmasını da çok doğru bulmuyorum. Sizin bu konudaki fikriniz nedir bilemiyorum. Ancak artık gelişmiş teknolojiler sayesinde çok iyi suni deri kıyafet üretimleri bulmak mümkün. Elbette tercih size kalmış ama siz yine de empati yapmayı unutmayın.

Peki gerçek deri ve suni deri nasıl anlaşılır?

Bulgaristan’dan gelen en küçük müşterimize yeleğini hediye etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Deri ceketinizi bilinen mağaza ve markalardan alıyorsanız zaten aldığınız ceketin gerçek deri mi yoksa suni mi olduğunu çok rahat anlayabilirsiniz. Ancak bilmediğiniz bir yerden alıyorsanız, çok da beğendiyseniz ilk olarak etiketine bakmayı unutmayın. Zaten etiketinde çoğu ayrıntıyı bulmanız mümkün.

Eğer etikete bakmak sizin için yeterli gelmeyecekse ve gerçek deri almak istiyorsanız, GERÇEK DERİYİ TANIYABİLMENİN EN İYİ YOLU KOKUSUDUR. Çünkü gerçek deride ağır bir koku vardır. Suni deride ise böyle bir koku yoktur.

2) Renkli Deri Ceket mi, Siyah Deri Ceket mi? 

Eğer dolabınızda siyah bir deri ceketiniz yoksa ve ilk kez bir deri ceket alacaksınız, ilk tercihinizi kesinlikle siyahtan yana yapmanızda fayda var. Çünkü siyah deriler pek çok renk ile uyumlu biçimde rahatlıkla kullanılabilir. Üstelik siyahın asaleti her zaman daha farklıdır. Bana kalırsa deriye en çok yakışan renk siyah!

Siyah deri ceketi olanlar için elbette farklı renkteki alternatifleri değerlendirmek çok daha doğru olacaktır. Örneğin tababordohaki gibi birçok rengi rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

3) Deri Ceketin Kesimi ve Modeli Nasıl Olmalı?

Ceket alacağınız zaman ceketinizi ağırlıklı olarak nasıl kullandığınızı da belirlemelisiniz. Örneğin, bel hizasında biten, geniş yakalara ve fazla belirgin metal aksesuarlara sahip olan deri ceketler, motorcu stilindedir. Bu yüzden de sizin zevkinize hitap edip etmediğine dikkat ederek almanızda fayda var.

Model seçimi kadar önemli olan bir diğer konuda kesimidir. Dar vücuda oturan bir kesim mi, yoksa bol kesim mi tercihinizi buna göre belirlemelisiniz. Örneğin, kıyafetlerinizi ince kesim kumaşlardan seçiyorsanız, dar kesim olan deri ceketleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bol kesim deri ceketler ise dara göre içine daha kalın kıyafetleri kat kat giyebileceğiniz ceketlerdir. Bu yüzden de kadınların kış aylarında bu tarz ceketleri rahatlıkla kullanabilme imkanı sunar. Şu aralar daha çok erkek stil bol deri ceketler moda olsa da açıkçası ben dar kesim deri ceketlerin daha güzel durduğu kanısındayım. Bence bol bir ceket dahi seçseniz tercihiniz bel hatlarınızı belli edecek yönde olan ceketleri tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

4) Deri Ceket Modası

Deri ceket seçiminde dikkat edilmesi gereken konulara değinince, deri ceket modasına da değinmeden geçmek istemedik açıkçası. Elbette bu konuyu başka bir yazımızda uzun uzadıya anlatmak mümkün. Ancak kısa da değinmeden geçmeyelim.

İlk olarak klasik ceketlerin dışında farklı alternatifler arayanlara broşların, işlemelerin, zımbaların yer aldığı deri ceketlerinin de oldukça trend olduğunu belirtelim. Zaten çok şatafatlı olmadığı sürece deri ceketin modasının geçmeyeceğini unutmayın. Elbette deri ceket modelinizi seçmek sizin zevkinize ve tarzına kalmış bir şey.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: