Nar Çiçeği Özsöker Restaurant’tan Lezzetli Çorba Yapmanın Sırları Kesinlikle Denemelisiniz

Nar Çiçeği Özsöker Restaurant’tan Lezzetli Çorba Yapmanın Sırları Kesinlikle Denemelisiniz

Türk mutfağının vazgeçilmez damat tatlarından olan 24/7 Anadolu çorbalarımızın lezzetlerini yaşatan Akın Durdu usta, çorba yapımı çok kolay gözükse de önemli püf noktalarının öğrenilmesi gerektiğini söyledi. Başarılı çorba yapımı ve çorba ile ilgili önemli püf noktalarının tüm detaylarını anlattı.

Başarılı çorba yapmanın önemli adımları

Lezzetli bir çorba yapmak için öncelikle tencere seçimine dikkat etmek gerekmektedir. Tencere seçimi her ne kadar basit bir detay gibi gözükse de tamamen çorbanın rengi ve tadı-tuzuna doğrudan etki etmektedir. Tercihen bakır tencereleri seçmeniz daha faydalı olacaktır. Bunun haricinde çelik tencereler de lezzetli yapımında sizlere yardımcı olacaktır.

İyi bir çorba pişirebilmek için tencerenin yanı sıra kullanılan kaşığın neyden yapıldığı da farklı bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Çorba yaparken tahta kaşığı tercih etmelisiniz. Tahta kaşık ile vasıtasıyla karıştırılan çorbaların özellikle ağır ateşte pişirildiğinde, çok daha lezzetli oldukları bilinmektedir.

Çorbanın suyu nasıl olmalı?

Çorba yaparken sade su yerine, mutlak suretle et suyu veya tavuk suyu kullanmanız gerekmektedir. Etsiz çorbalar yaptığınızda da sebze çorbalarınızı kullanmanız gerekmektedir. Zira çorbanın suyu her ne kadar önemsiz gibi gözükse de lezzet anlamında büyük damat tatları farklılıklarının oluşmasına neden olmaktadır. Çorba suyu için çeşitli sebze bulyonlarını da ilave edebilirsiniz. Çorbanızın giriş öğünü olduğunu göz önünde bulundurursak suyu ve tadı önemli detayları oluşturmaktadır.

Çorba kısık ateşte neden pişirilmeli?

Çorbaların şiddetli ateşte pişirilmesi büyük yanlıştır. Hızlı olacak diye yüksek ateşte pişen çorbalarda tat anlamında bakıldığında doyurucu bir lezzetin oluşması söz konusu değildir. Ek olarak kısık ateşte pişen çorbaların hemen hemen hepsi lezzeti doygun olmaktadır. Bunun nedeni kısık ateşte çorba pişerken tüm lezzetin tencere içerisine yavaş yavaş akıtılmasıdır. Her işte olduğu çorbada da yavaş yavaş yapılan adımlar sizleri başarılı bir çorba ortaya çıkarılmasında belirleyici yönde etkileyecektir. Çorbaya geleneksel olarak eklenen sadece tuz ve karabiberin yanı sıra çeşitli lezzet katan baharatlar da bulunmaktadır. Kimyon ve zencefil başta olmak üzere hatta bazı çorbalara tarçın bile eklenebilmektedir. Bu seçenek daha çok çorbayı yapan ellerin damat tadı ile birlikte sunulacak konsept ve insanların lezzet algılarına göre değişiklik göstermekle birlikte, kesinlikle bir genelleme yapılması söz konusu değildir. Bu bağlamda bakıldığında geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.

Çorbanın terbiyesi nasıl olmalıdır?

Çorbalarının yapımında birkaç çeşitli önemli terbiye yolu bulunmaktadır. Bunlar;

Sütlü terbiye

Yoğurtlu terbiye

Limonlu terbiye

Unlu terbiye

Sirke ve sarımsaklı terbiyeler olarak çeşitlendirebiliriz.

Sebze terbiyelerinde genellikle limonlu terbiye kullanılmaktadır. Sakat at çorbalarında genellikle sirke ve sarımsaklı terbiye tercih edilmektedir. Domates çorbasında da en çok sütlü terbiye kullanılmaktadır. İsteğe göre de terbiye kullanılmamaktadır.

Sütlü terbiye nasıl yapılır?

Sütlü terbiye, yumurta ve sütle yapılmaktadır. Bunun için öncelikle bir yumurta ve bir çay bardağı sütü çırpmanız gerekmektedir. Çırptıktan sonra terbiyeyi çorbaya soğuk olarak değil, sıcak olarak ilave etmeniz gerekmektedir. Buradaki amaç, yumurtanın pişip çorbanın görüntüsünü bozmamasıdır.

Limonlu terbiye nasıl yapılır?

Bir diğer terbiye limonlu terbiye için yine aynı şekilde çay bardağı limon ile yumurtayı çırparak çorbanıza ilave etmeniz gerekmektedir. Bu terbiyeyi de çorbaya ilave ederken, çorbanın suyu ile ısıtılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Terbiyeler çorbalara en son konan ilave maddelerdir. Çorba ile birlikte pişmezler. Limonlu terbiye de iyice çırpıldıktan sonra çorbaya ilave edilmektedir. Terbiyeler çorbalara ayrı bir damak tadı sunarken, farkındalık oluşturması açısından da zengin bir katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Çorbanın kıvamı nasıl tutturulur?

Çorbanın kıvamını tutturmak bazı zamanlar büyük zorlukları da beraberinde getirebilir. Özellikle yeni ev hanımları açısından bu detay oldukça önemlidir. Çorbanın koyu veya tuzlu olması ev hanımları başta olmak üzere çorba severlerin de büyük sıkıntı yaşadığı durumların başında gelmektedir.

Kıvamlı unlu çorbalar yapıyorsak, çorbayı arzu ettiğiniz ölçüde un ile besleyerek kıvamını attırabilirsiniz. Un dışında kıvam arttırıcı olarak nişasta takviyesi yapabilirsiniz. Çorbanın kıvamında çok dikkatli olmalısınız. Eğer un kıvamını ayarlayamaz ve çok fazla koyduğunuz takdirde çorba oldukça fazla yoğun bir hal alabilmektedir.

Çorba kıvamı püf noktaları

Kıvamı koyu olan çorbaya, yapımında kullanılan su, sıcak bir şekilde eklenmelidir.
Eğer çorbanın unu az gelmiş ise ayrı bir kap içerisinde un ve tereyağını pişirerek çorbaya ilave edilebilmektedir. Un dışında nişasta ilave edilerek de çorbanın yoğunluğu rahatlık ile arttırılabilir.

Çorbalarda nişasta kullanımı nasıldır?

Sebze çorbalarında kıvam arttırmak için sebze çorbalarının içerisinde kullanılan sebzelerin bir bölümünü püre haline getirip çorbaya ilave ettiğimiz takdirde, un kullanmadan da çorbanın kıvamı arttırılabilmektedir. Nişastalı sebzeler kıvam arttırıcı özelliğe sahiptir. Örnek olarak bu sebzelere, patatesi rahatlık ile verebiliriz. Bu tarz sebzeler nişasta özelliğe sahip olduğundan ötürü çorbalarınızın kıvamının artmasına neden olabilmektedir.

Çorbanın tuzu nasıl ayarlanmalı?

Çorbanın tuzu fazla olduğunda, içerisine çiğ patates, bütün olarak attığınızda çorbanın tuzunu alabilirsiniz. Patates soyulduktan sonra çorbanın içerisinde belirli bir süre bekletilmelidir. Daha sonra çorbadan alınan patateste tuzun biriktiğini tadarak rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Çorbanın yağı nasıl alınır?

Eğer çorba çok yağlı ise içerisine mutlak suretle marul atmanız gerekmektedir. Çorbanın içerisinde bekleyen marul fazla yağı önemli ölçüde çekip alacaktır. Sonrasında marul yaprağını çöpe atabilirsiniz. Çorbanın üzerinde biriken yağı kaşık ile alıp fazlasını atabilirsiniz. Çorbanın tuzu fazla olduğu zaman içerisine su eklemek doğru bir seçenek değildir. Patates koyarak çorbanın tuzunu alabilirsiniz, patates çorbanın tuzunu bozmaz. Çünkü doğranıp veya püre haline getirilip çorbaya katılmayacağı için, sonradan içinden alınacağı için patates rahatlıkla kullanılabilmektedir. Çorbanın tuzunun fazla olmaması için başlangıçta minimize ederek tuzu kullanmalıyız. Önceden tuzun fazla konulması bütün lezzet şemasının bozulmasına yol açabileceği gibi sonradan size patates seçeneği sunarak ekstra bir uğraş yapmanızı gerektirebilmektedir. Eğer katkı maddesi kullanıyor ise tavuk ve et bulyon gibi tuzunu yarıdan da az kullanmalıyız.

Çorbada fazla tuzun zararları nelerdir?

Salçanın tuzu var ise ya da tarhana çorbası yapıyorsak içinde tuzu olduğundan dolayı çok az kullanmalısınız. Aksi takdirde, tuz yetmez ise tabağımıza yerken ilave etmek en doğru tercih olacaktır.  Fazla tuz böbreklerden süzülemediğinden dolayı zamanla birikerek taş olmasına neden olabilir. Günlük hayatta en çok tüketilen yemeklerin başında gelen çorbalar için de bu detay oldukça önemlidir. Fazla tuzun diyetisyenler tarafından önerilmemesinin başlıca nedenleri arasında da gereksiz kilo alımlarına yol açtığını nedeni bulunmaktadır.

Çorbaların suyunda ne kullanılmalı?

Çorbaların çoğunda et ya da tavuk suyu tercih edilmektedir. Özellikle tavuk suyuna şehriye çorbası, tarhana, domates çorbası gibi çorbalarda tavuk suyunun kullanılması mutlaka lezzeti arttırmaktadır. Çoğu çorba tavuk suyuna özel olarak hazırlanmaktadır. Ayrıca sebze çorbaları hazırlarken et suyu kullanmak yerine onları kendi doğal sebze suları ile zenginleştirmenizde büyük fayda olacaktır. Et bulunmayan çorbalarda et suyu kullanmayabilirsiniz. Acil durumlar için et suyunuz hazır bulunmuyor ise onun yerine bulyonlar ile destekleyebilirsiniz. Ancak her zaman çorbanın yapılış aşamasında doğal malzemeleri kullanmaktan yana olursanız, lezzetin kat kat daha arttığına şahit olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: