Vatandaşın Yardımına Önce Vatandaş Koşuyor

Oğulpaşa Köyüne vatandaş yardım ediyor

Vatandaşın Yardımına Önce Vatandaş Koşuyor

Edirne Valiliği tarafından, yaşanan sel felaketinin zarar bilançosunu açıklandı.

“Yoğun yağış neticesinde İl Merkezine bağlı, Köşen, Karakasım, Tayakadın, Orhaniye, İskender, Sazlıdere, Süloğlu ilçemize bağlı Büyük Gerdelli, Havsa ilçemize bağlı Oğulpaşa, Abalar, köylerinde derelerin taşması sonucu su baskınları yaşanmıştır.

Hasar ve zarar tespit çalışmaları neticesinde 23 büyükbaş, 268 küçükbaş, 200 arı kovanı ve 169 kanatlı olmak üzere toplam 660 hayvan zayiatı tespit edilmiştir. Ayrıca 79 konutun taşkından etkilendiği bunlardan 4 konutun yıkıldığı 9 tanesinin ise ağır hasarlı olduğu belirlenmiştir.

2 bin 800 hektar ekili alanın (buğday, arpa, yulaf, kanola) selden etkilendiği ön tespiti yapılmış olup, kesin tespitler suların tam olarak çekilmesi sonrasında yapılabilecektir. Ayrıca depolarda tutulan ve açık alanda depolanmış olan buğday, saman, mısır (dane), mısır slajı, arpa, yem, yonca, ot, gübre ve küspelerin gördüğü zararın da tespiti yapılmıştır.” dedi.

Osmanlı Köyünden anlamlı yardım

Edirne’deki selden zarar gören Oğulpaşa köyüne yardımlar devam ediyor. İnsanlar kadar hayvanlarında zarar gördüğü sel mağduru Oğulpaşa köyüne komşusu Osmanlı Köy’ün’den hayır sever vatandaşların yardım eli uzandı.

Havsa’nın Osmanlı köyünde yaşayan vatandaşlar, Oğulpaşa’ya 28 römork saman balyası gönderdi.

Osmanlı Köyü sakinlerinden Çağrı Muştu, yaptığı açıklamada, devletin tüm birimlerinin vatandaşlara yardım için bölgede bulunduğunu söyledi.

Devletin yanı sıra kendilerinin de el birliği ile komşu köye yardımda bulunduklarını belirten Muştu:

“Köyümüzde sel mağduru Oğulpaşa köyü için bir yardım kampanyası düzenledik. Oğulpaşa Köyü’ün  her taraf çamur ve bataklık içinde. Komşu köyümüzün çok maddi, manevi ve canlı kaybı var. Hayvanlarının yem ihtiyacının bir kısmını karşılamak için saman balyası topladık. Bu yarayı sarmak için köylülerimiz 28 römork balyayı Oğulpaşa Köyüne traktörleriyle taşıdı. Osmanlı köyü olarak selde mağdur olan komşu köyümüze her zaman yardıma hazırız. Gün, birlik günüdür.” dedi.

Edirne Gönüllü Yardımlaşma Derneği üyelerinin topladığı gıda ve giysiler de köye ulaştırıldı.

Dernek başkanı Ersan Öz, Edirne’de doğal afet yaşandığını belirterek, “Bu durum herkesin başına gelebilir. Sel nedeniyle Oğulpaşa köyündeki bazı vatandaşlarımız evsiz kaldı. Birçoğu da sel nedeniyle mağduriyet yaşadı. Biz de onların yarasını sarmak için yardımlar topladık, ulaştırdık. Bu konuda ki çalışmalarımız devam edecek. Ayrıca köydeki hayvanlar için yem temin ettik. Herkese geçmiş olsun. İnşallah bu durumu bir daha yaşamayız.”şeklide konuştu.

Osmanlı Köyüne Vatandaş Yardıma Koşuyor

Havsa’daki Dostlar Köfte Salonu sahibi Refik Nisanur Köprülü nün başlattığı Oğulpaşa Köyüne destek için toplanan eşyalarda ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: