Ölmez: “Selimiye Cami gibi kutsal mekanın bulunduğu Babademirtaş Mahallesine hizmet etmeye mecburuz”

Ölmez: “Selimiye Cami gibi kutsal mekanın bulunduğu Babademirtaş Mahallesine hizmet etmeye mecburuz”

 

Kendinizi tanıtır mısınız?

Halit Ölmez: Edirne’nin Lalapaşa İlçesinin Tuğlalık köyünde dünyaya geldim. Köyümde ilkokulu bitirdim. Edirne’ye taşındıktan sonra, önce balık pazarında balık tezgahlarında çalıştım, sonra kasapta çırak olarak çalıştım. Ali paşa çarşısında çay ocağında bir süre garsonluk yaptıktan sonra da Karanfiloğlu mahallesinde dükkan açarak bakkallık yapmaya başladım. 1974 yılından beri Karanfiloğlu mahallesinde oturuyorum. Allah nasip ederse mahalleme hizmet etmek istiyorum. Selimiye Cami gibi kutsal bir mekanın da yer aldığı mahallemize hizmet etmek kutsal bir görevdir, buna mecburuz. Unesco Dünya Mirası Listesinde ki Selimiye Cami’sini de hudutları içine alan tarihi ve turistlik Babademirtaş Mahallesi Muhtarlığına Adayım. Mahalle sakinlerimizin oylarına talibim.

Mahalle muhtarı adayı olmaya karar vermenizdeki sebepler nelerdir?

Halit Ölmez: Ömrüm burada geçti. Bu mahallede yaşıyorum, yıllardır. Ömrümün geçtiği sokaklara, mahalleme hizmet etmek amacı ile bu yola girdim. Mahalle insanımız takdir ederse bu görevi yapmak istiyorum. 40 yıldır bu mahallede yaşıyorum ve eksikleri biliyorum. Mahallede yaşayan bireyler sürekli bakkal dükkanımda olduğum ve çalışmayı sevdiğim için çok ısrar ettiler. Az önce de belirttiğim gibi kutsal bir mekan olan Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alan Selimiye Cami bizim mahallemizdedir. Bu kutsal topraklara hizmet etmek büyük bir sevap ve şeref olacağını düşündüğüm için adaylığımı açıklayıp muhtar olmaya niyet ettim.

Mahallede gördüğünüz eksikler nelerdir?

Halit Ölmez: Mahallemize bir çocuk parkı yapmak gerekiyor. Yol üzerinde boş alanlar mevcut. Aza arkadaşlarımla ve mahalle halkının da katılımını sağlayarak ekipler oluşturup uygun alana bir çocuk parkı yapılmasını sağlamak istiyoruz. Kanalizasyon sisteminin kontrol edilmesi aynı zamanda altyapı ile ilgili sıkıntıların da çözülmesi için elimden geleni yapacağım. Mahalle halkı ile konuştuktan sonra ihtiyaca bağlı olarak sağlık ocağımızın düzenlenmesi ve yenilenmesi konusunda da gerekli çalışmaları yapmak istiyoruz. Bunun yanında halk günü de yapmak, halk günü ile insanlarımızı kaynaştırmak istiyoruz. Mahallemizdeki tarihi eserleri de değerlendirmek zorundayız. Bu konuda Edirne Valiliği ve Belediyesi ile irtibat halinde olarak tarihi eserleri korumak, yenilemek istiyoruz. Mahallemizi turistlerin cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz.

Mahallemizin öncelikli sorunlarını ve çözüm önerilerimizi sıralayacak olursak:

  1. Gerekli olan her platformda mahalle halkımın sorunlarının çözülmesi için köprü vazifesi göreceğiz.
  2. Yağan her yağmurda yeterli alt yapımız olmadığı için mahallemizde ki Yusuf Hoca Mektep Sokak ile Karanfiloğlu caddelerimiz dereye dönüyor. Mahallenin alt yapısının bir an önce ele alınmasını sağlayacağız.
  3. Mahallemizde bulunan tarihi yapılar ve eski evler bakımsızlıktan her an yıkılma tehlikesi oluşturuyor. Karanfiloğlu Caddemizin ve Yusufhoca Mektep Sokak’ın eski tarihi özelliğine kavuşması için gerekli girişimlerde bulunacağız. Edirne tarihi eser zenginliği bakımından Floransa’dan sonra metrekareye en çok tarihi eser düşen ikinci şehirdir, Karanfiloğlu Caddesi ve Yusuf Hoca Mektep Sokak da bunun bir parçasıdır. Bu caddeyi hak ettiği değere mutlaka kavuşturacağız.
  4. Mahallemizde ki 37 Nolu Saraçhane Aile Sağlığı Merkezi’e ait ambulansı Ambulans temini için gerekli girişimlerde bulunacağız.
  5. Spor alanları ve halı saha yapılmasını sağlayacağız.
  6. Otoparkların yapılmasını sağlayacağız.
  7. Yaya kaldırımlarının yapılmasını sağlayacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: