Önder Arpacı’dan Edirne Tarih Turizm ve Kültür Derneği’ne teşekkür

Önder Arpacı’dan Edirne Tarih Turizm ve Kültür Derneği’ne teşekkür

  • Edirne Tarih Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Sami Gültekin ve Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Çekili Edirne Milli Eğitim İl Müdürü Önder Arpacı’yı ziyaret ederek Edirne’de il merkezinde ki ilk öğretim okullarında sınıflara asılması için 600 adet “Edirne Turizm Haritası” hediye etti. Arpacı başkan ve yönetim kurulu üyelerine Edirne Turizmine katkılarından dolayı teşekkür ederek, “Haritaları çerçeveleterek okullarımızda bulunan sınıflara asılmasını sağlayacağım. Öğrencilerimiz sınıflarında asılı haritadan en azından evlerinin bulunduğu yeri ararken birkaç tane de tarihi ve turistlik yeri de görüp öğrenecekler.” dedi.
  • Edirne’nin tarihi ve turistik değerlerini tanıtmak için yapmakta olduğunuz projelerden bahseder misiniz?

Önder Arpacı: Uzun zamandır uyguladığımız bir projemiz var. Projemizin adı ‘Adım Adım Edirne’ projesi. Edirne’nin tarihi ve turistik bütün eserlerini öncelikle Edirne’nin çocuklarına tanıtacağız. Amacımız okullarımızın Edirne’nin tarihi yerlerine devamlı geziler düzenlemesi. Milli Eğitim Bakanlığı olarak çabalıyoruz ve proje bağlamında çocuklarımızın hepsine Edirne’yi tanıtacağız.

Din kültürü öğretmenlerimizden camilerde ders yapmasını istedik ve çok da başarılı olduk. Camileri gezerek din derslerini dinliyor öğrencilerimiz. Bu projeyi daha da genişleteceğimizi belirteyim. Tarih derslerinin de Edirne’nin tarih kokan bölgelerinde yaptırmak noktasında gayret göstereceğiz. Özellikle Balkan Şehitliğini ve tarihi camilerimizi öğrencilerimize anlatmak ve tanıtmak istiyoruz. Bu konunun üzerinde ehemmiyetle duracağız.

Yakın zamanda turizm otelcilik okulunun içerisinde 45 yataklık bir turizm oteli açtık. Yakında yatak sayısı 135’e çıkacak. Yeni Milli Eğitim Bakanımız da turizm otelimizi gezdi ve çok memnun kaldı. Bakanlığımız ve valiliğimizin de desteği ile otelimizi hizmete açıyoruz. Bunun da Edirne’nin tarihi ve turistik değerlerine müspet katkı sağlayacağını düşünüyorum.

  • Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü olarak üzerinde çalıştığınız diğer projeler hakkında da bilgi alabilir miyiz?

Önder Arpacı: Pandemi dönemi hepimiz için; öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve bizler için sıkıntılı geçti ama bu dönemde durmadık ve çalışmaya devam ettik. Projelerimizi pandemiden faydalanarak bir bir hayata geçirmeye başladık. En büyük amaçlarımdan bir tanesi, üniversitemizdeki akademisyenler ile milli eğitim bakanlığına bağlı okullarımızı bilhassa liselerimizi tanıştırmak; örneğin matematik bölümünde görevli bir öğretim üyesinin, fen lisesindeki çocuklarımızla tanışmasını ve alanına dair bilgilendirici konferanslar vermesini çok isterim. Buna dair örnekleri çoğaltabiliriz. Üzerinde duracağımız projelerden birisi bu olacak. Yeni dönemde pandeminin de etkilerinden olumlu manada sıyrılabilirsek çocuklarımızı devamlı dinamik tutacak etkinlik ve çalışmalara yöneleceğiz.

Öğretmenler arası materyal yarışmaları da düzenliyoruz. Öğretmenlerimiz derslerde kullandıkları materyalleri jüri karşısında sundular ve başarılı olanlar ödüllerini aldılar. Jüride de üniversiteden yetkin öğretim üyelerinin olduğunu belirteyim. Bu çalışmayı Türkiye’de yalnızca İstanbul ve Edirne’nin yaptığını da belirtmek istiyorum.

Yeni eğitim-öğretim yılının da sağlıkla başlamasını temenni ediyorum. Temizlik kurallarına harfiyen uyuyoruz. Temizlik malzemeleri ve pandemi kriterleri denetleyicilerimiz tarafından devamlı denetleniyor ve tüm okullarımız pandemi koşullarına hazır hale getirildi. Öğrencilerimizin de velilerimizin desteği ile okullarına gideceğine ve devamsızlık yapmayacağına inanıyoruz. Yeter ki öğretmenlerimiz ve velilerimiz aşılarını olsunlar, temizlik kurallarına dikkat etsinler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: