Orkun Şapolyo: “Türkiye’de vatandaşı idare eden sınıf, vatandaşın gerisinde.”

Orkun Şapolyo: “Edirne’de vatandaşı idare eden sınıf, vatandaşın gerisinde.”

Orkun Şapolyo: “Türkiye’de vatandaşı idare eden sınıf, vatandaşın gerisinde. Beni idare edecek kişi, benden daha ileri seviyede olmalı.”

Orkun Şapolyo: “Tükiye’de vatandaşı idare eden sınıf, vatandaşın gerisinde.”

Kendinizi tanıtır mısınız?

Orkun Şapolyo: Adım Orkun Şapolyo. Dedemizden beri ticari faaliyetlere devam ediyoruz. 10 yıldır sigorta işinin içindeyiz, 10 tane de kendi bünyemizde acentemiz bulunmakta.

Sigorta sektörü hakkında bizleri bilgilendirmenizi rica ediyoruz. Sigorta yaptırmak neden önemlidir?

Orkun Şapolyo: Sigorta aslında müşterinin üzerinde taşıdığı riski üzerinden atmasıdır. Arabanızın sigortasını yaptırmazsanız onun riskini üzerinizde taşırsınız. Meydana gelecek her türlü kaza ve doğal afet vakalarında ödeyeceğiniz bedel çok yüksek olur. Bu tarz kazalarda problem yaşamamak için de riski üzerinizden atmanız gerekir. Bunun yolu da belirli bir meblağ karşılığında sigorta yaptırmak. Yeri gelmişken sunu ifade edeyim, arabanızın sigortası varsa ve ilk sene kaza yapmazsanız, ikinci sene aracınızın kaskosunu yenilerken, şirket size %30 otuz oranında poliçe üzerinden hasarsızlık indirimi vermektedir. Daha sonraki senelerde bu indirimler %40 kırk, %50 elli, %60 altmış ve %65’e kadar yükselmektedir.

Yurtdışına çıkışlarda yapılan sigorta indirimi ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Orkun Şapolyo: Yurtdışı çıkışlarında yapılan sigorta yeşil kart uygulaması ile yapılmakta. Yeşil kart uygulaması gittiğiniz ülkelerdeki,  trafik sigortası tutarlarından sizin arabanızı, karşı tarafa vereceğiniz hasarlara karşı koruma altına alır. Örneğin, Bulgaristan’a gittiğinizde Bulgaristan’daki trafik sigortası teminatları limitlerinde karşı tarafa ödenecek tutar kadar poliçeniz olur. Ancak bu poliçe sizin kendi aracınızı değil karşı tarafa vereceğiniz hasar içindir. Eğer yurtdışına çıktığınız aracınızın kaskosu varsa, kaskoya YURTDIŞI TEMİNATI ekletmeniz gereklidir. Eğer kaskonuz var ancak bu teminatınız yoksa o halde kaskonuz yurtdışında geçerli olmaz. Yurtdışında kaskonuzun, yurt içindeki gibi işlem görmesi için teminat uygulaması olmazsa olmaz. Yani aslında yurtdışı sigortası karşı tarafın zararını ödemektedir. Ülkeler bu şekilde vatandaşlarını koruma altına almaktadır.

Sağlık sigortası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Orkun Şapolyo: En önemli sigorta sağlık sigortasıdır. Sigortacılık noktasında bizi tercih eden müşterilerimize de bunu ifade ediyorum. Evini, arabanı sigortalarsın ama öncelikle sağlık. Sağlıktan daha değerli ve sigortalanması gereken başka bir şey yok. Türkiye’de iki türlü sağlık sigortası yapılmakta. Bir tanesi tamamlayıcı sağlık sigortası. Bu sigorta SGK ile anlaşmaları olan hastaneleri kapsıyor. SGK’nın ödemediği, özel hastanenin aldığı ek payı sigorta öder. Bu tamamlayıcı sağlık sigortasıdır. Muayene, tomografi, ameliyat gibi her türlü ihtiyacı karşılar. Bir de özel sağlık sigortaları vardır. Bu sigorta SGK’lı olsanız da olmasanız da yaptırılabilir. Tamamlayıcı sağlık sigortasında olduğu gibi SGK’lı olmanıza gerek yoktur. Özel sağlık sigortası tercihe göre yatarak ve/veya ayakta yapılan tüm sağlık  masraflarını öder. Bunu her anlaşmalı hastanede yapabilirsiniz. Türkiye’nin her yerinde geçerlidir.

İşyeri ve Konut Sigortaları hakkında neler söylemek istersiniz?

Orkun Şapolyo: İş yeri sigortaları bana göre sağlık sigortalarından sonra en önemli sigorta çeşitleridir. İşyeri olmadan hayatınızı idame ettiremezsiniz. En basit şekilde, sigorta sizin başınıza gelecek hasarları önleyeceği için, cebinizden bir kuruş bile çıkmaz, mağdur olmazsınız. Her türlü hırsızlık, doğal afet ve mağduriyetlerde sigorta zararınızı karşılar. İş yeri sigortasından sonra belki de en önemli sigorta konut sigortaları. Evlerimiz çok değerli ve önemli. Üstten su aksa, evinizin parkelerine, duvarına zarar verse yaptırmış olduğunuz konut sigortası, poliçe zararınızı karşılar, tamirat masraflarını öder. Yangın gibi büyük sıkıntılardan bahsetmiyorum bile. Ayda 20 lira gibi çok cüzi miktarlara konut sigortası yaptırmak mümkün ama maalesef konutların sigortalanma oranı çok düşük. Bu da tamamen bilinçle alakalı. Kültür seviyesi yüksek ülkelere bakın, orada sigortalanma oranı oldukça yüksektir. Biz konut sigortası yaptıran müşterilerimizin kombinelerine ve klimalarına yılda bir kez ücretsiz bakım hizmet hediyesi  de veriyoruz. Amacımız insanlarımızın sigortalı hayata alışması, bunu bir yaşam tarzı olarak benimsemesi. Avrupa ülkeleri başta gelişmiş ülkelere bakın, orada kimse sigortasız yaşamaz.

Edirne’de doğup büyümüş bir birey olarak şehrimizde gördüğünüz sorunlar nelerdir ve çözüm önerileriniz nelerdir?

Orkun Şapolyo: Esas sıkıntı çözüm önerisinde. İnsanları mutlu etmek çok zordur ama doğru yöntemlerle sıkıntıların üstesinden gelinebilir. Önümüzde belediye seçimleri var. Listelere bakıyorum ve aynı yüzleri görüyorum. Adaylara sormak gerek, sizin bir projeniz var mı? Edirne’nin sorunlarına dair bir çözüm getirdiniz mi? Evet. Öncelikle geçen dönem seçilen ve şimdi de aday adayı olanlara sormak lazım: Edirne için ne yaptınız? Edirne turizm şehri ama bu turizm şehrinde yabancı dil bilen kaç belediye çalışanı var? Belediye meclis üyeleri kaç tane dil biliyor? Kaç ülke görmüşler, nereleri görmüşler? Belediyeleri yönetmeye aday insanların herhangi bir projesi var mı? Bakın Edirne’de doğru düzgün çalışan, insanları yönlendirecek Turizm Bilgi bürosu yok. Yurtdışından Edirne’ye geldiğinizde turizm bürosuna uğrayabilmeli ve bu bilgi büroları sizi her türlü yönlendirmeli. Yemek yiyeceğim yerden, gezeceğim yere kadar. Avrupa’ya gittiğinizde, hele hele turistik şehirlerde ‘’Tourism Information’’ yazısını görürsünüz. Edirne turizm şehri diyorlar ama Edirne’de doğru dürüst umumi tuvalet yok. Yapa yapa Atatürk heykelinin arkasına yaptılar onu da halkımızın gayet yerinde tepkisi ile kaldırdılar. Edirne’de umumi tuvalet yok dediğimizde, belediye başkanımız Avrupa’daki şehir merkezlerinde, tarihi şehirlerde  yok demişti. Hâlbuki öyle değil. Gidip gördüğüm için net bir şekilde söylüyorum.  Keza turizm şehrinde otopark yoksa bu nasıl turizm şehridir? Arabaların bu kadar yoğun çalıştığı ve trafik olan bir yerde en temel ihtiyaç otopark ihtiyacıdır. Zamanında şehrimizde konferans vermek için bir dernek vasıtasıyla ağırladığımız Doçent ünvanlı bir hocamız, Edirne nasıl bir yer diye sorduklarında, ‘çok güzel ve şirin bir ilçe’ cevabını vermişti. Zannediyorum bizzat tanık olduğum bu olay meseleyi açıklar niteliktedir. Evet… Edirne şirin ve güzel bir il, ilçe olmasa da. Ama bu şirinliğin nedeni belediye hizmetleri değil, insanımız; insanımızın güler yüzlü, yardımsever, güzel kalpli, demokrasiye ve Atatürk’e inanan insanlar olması bu şehri güzel yapıyor, Edirne belediyesinin yaptığı ya da yapmadığı çalışmalar değil. Edirne’de vizyon değişikliği şart. Farklı fikirler, farklı yüzler gerekiyor. Edirne’de vatandaşı idare eden sınıf, vatandaşın gerisinde. Beni idare edecek kişi, benden daha ileri seviyede olmalı, vizyonu, kültürü, eğitimi yüksek olmalı. Türkiye’deki bu örnek küçük ölçekli olarak Edirne’de de mevcut.  Sizlerden rica ediyorum belediye meclis üyelerinin eğitim seviyesinin ortalamasını alın ve duruma bir bakın. Vizyon olarak halkın ilerisinde mi yoksa gerisinde mi? Edirne’ye katkıları sizlerin takdiridir…..

Ayrıca, Edirne insanı ne yazık ki Tunca ve Meriç nehirlerinden hemen hemen hiç faydalanamıyor. Aslında şehrimiz için şans olan bu doğal güzelliklerden insanlarımızı faydalandırmak için hem yerel, hem de merkezi yönetim ile ciddi çalışmalar yapmak zorundayız… Bu şehri yönetecek kim, hangi partiden olursa olsun bunun mücadelesini vermek zorundadır…

Edirne Kaleiçi bölgesi birçok sorunu ile gündeme geliyor. Güvenlik zafiyeti, tarihi ev ve konakların birçoğunun atıl durumda olması vs. Kaleiçi’ndeki sıkıntılar ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Orkun Şapolyo: Cumhuriyet Caddesini düşünelim. Orada çok güzel konaklar bulunuyor. Orasını tamamen elden geçirmek, dizayn etmek, evlerin aynı şekilde yapılacağı bir sokak haline getirmek gerekiyor. Gül Ercan Hanım, bin bir zorluk ile Klara’nın konağını dizayn ediyor. Orası çok güzel bir yer olacak ama etrafı? Etrafı büyük bir keşmekeş ve düzensizlik içerisinde.  Bu bölgeye bir hat kurmak, bütün evleri de bu hatta güvenli bir şekilde tekrar restore etmek gerekiyor. Bölgede güvenlik sorunu olması ise Edirne adına büyük bir utanç. İnsanlar yatırımlar yaparak, tarihi konakları otel ve işletme haline çeviriyorlar. Ama geceleri müşterilerinin güvenliği konusunda endişe duyuyorlar. Bugün akşam saatlerinde Kaleiçi bölgesinden geçmeniz neredeyse imkânsız. Her türlü şey ile karşılaşmanız mümkün. Hal böyle iken önce güvenlik sorunlarını çözmek zorundayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: