Oy kullanma engellenmesine Türkiye’den 2. diplomatik nota!..

Oy kullanma engellenmesine Türkiye’den 2. diplomatik nota!..

  • Türkiye’den Bulgaristan’a giriş yapmak isteyen çok sayıda yolcu otobüs Kapitan Andreevo sınır kapısında bekliyor. Bulgaristan’a giriş yapmak isteyen yolcu otobüslerine gümrük mevzuatı ve üst araması tamamı ile uygulanıyor. Uygulamanın nedeni Pazar günü Bulgaristan’da yapılacak 2. tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerine Türkiye’den katılımın az olmasını sağlamak. Uygulamadan sıkıntı yaşayan bazı yolcular sınırı yayan geçmeye çalıştı.

Bulgaristan’a giriş yapan Türk yolcu otobüslerine sıkı pörsütür uygulanmasına Türkiye Dış İşleri Bakanlığı diplomatik nota verdi. Bulgaristan sınırında saatlerce bekleyen yolcuların Pazar günkü cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle durdurulduklarını söylüyorlar.

Dün gece geç saatlerde Türkiye’nin Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, Kapitan Andreevo sınır kapısına giderek konu ile ilgili Bulgaristan Gümrük yetkilileri ile görüştü.

Diğer taraftan bir otobüs şirketi sahibi, Türkiye’ye düzenli otobüs seferlerinin yüzde 90’ının iptal edildiğini söyledi. Bunun nedenin ise, dün Kapitan Andreevo sınır kontrol noktasında 30’dan fazla otobüsün engellenmesi olduğuna dikkat çekti. Her otobüste 4-5 saat süren kapsamlı incelemeler yapıldığını belirtti.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı ise, Bulgaristan – Türkiye sınırında yolcu otobüs geçişlerin pörsütürler uzatılarak yavaşlatılmasının nedeni ile Türkiye Dış İşleri Bakanlığının bir nota verdiği konusunda her hangi bir açıklama yapmıyor.

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı: “Kapitan Andreevo sınır kapısına yapılan polis operasyonunda çok miktarda ÖTV’siz sigaraya el konuldu

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı basın bürosu Kapitan Andreevo sınır kontrol noktasında özel polis operasyonu düzenlendiğini, operasyon kapsamında 37 otobüs, 6 römorklu ve yarı römorklu tır, 40 araç ile yaya yolcuların incelemesi yapıldığını duyurdu.

13 otobüste sahte patentli 3 bin 870 parça eşyaya el konulduğunu, bu eşyaların tekstil, parfüm, ayakkabı ve çanta gibi mallardan oluştuğunu belirtti. Yapılan incelemelerde yolcuların bagajlarında da 16 bin 800 adet sigara (84 karton) ve 8 kg nargile tütünü ele geçirildiğini açıkladı.

Türkiye plakalı bir tır römorkunda yapılan incelemede çok sayıda kaçak sigara ele geçirildiğini, beyan edilmeyen 929.200 adet (4646 karton) sigara, 29.200 puro ve tüketim etiketi olmayan 18.000 puro ele geçirildi. 750 kg et, 140 kg gıda ve 70 kg süt ürünlerine el konuldu denildi.

Gümrük memurları tarafından 7 adet tapu, Markalar ve Coğrafi İşaretler Kanunu kapsamında alıkonulan mallar için 12 adet, diğer mallar için ise 32 adet makbuz düzenlenmiştir. RD “Otomobil İdaresi” çalışanları 2 eylem hazırladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: