Prof. Dr. Erol Yalnız: “Sağlık turizmi ve Edirne”

Prof. Dr. Erol Yalnız: “Sağlık turizmi ve Edirne”

  • Hocam sağlık turizmi açısından Edirne’yi değerlendirirmisiniz?

Prof. Dr. Erol Yalnız: Hasta kişilerin ve yakınlarının tıbbi sebeplerle başka ülkelere seyahati anlamına gelen sağlık turizmi, son 10 yılda dünyada ve ülkemizde yükselen bir trend haline gelmiştir.  Sağlık sektörü sayesinde turizm yılın tamamına yayılan ticari bir anlam kazanmıştır. Yapılan çalışmalarda sağlık nedenleriyle gelen bir turistin ülkeye 6 kat daha fazla döviz bıraktığı gösterilmiştir. Sağlık bakanlığı verilerine göre Türkiye uluslararası hasta sayısı bakımından ilk 5 ülke arasındadır. Ayrıca termal turizm, spa-wellness, yaşlı ve engelli turizmi, sağlık turizminden ciddi bir pay almaktadır. Türkiye termal turizmde de Avrupa’nın gözdesi durumundadır.

Peki insanları tıbbi nedenlerle başka ülkelere gitmeye zorlayan nedenler nelerdir? Bunların başında kendi ülkelerinde sağlık hizmetlerinin yetersiz ya da pahalı olması gelmektedir. Estetik cerrahi ya da kısırlık tedavisi gibi durumların hasta tarafından gizli tutulmak istenmesi diğer bir nedendir. Tedaviyle birlikte tatil yapma ya da tedavi süresini yalnız geçirme isteği, bulundukları coğrafyanın termal turizm açısından uygun olmaması gibi daha birçok neden sayılabilir. Sağlık turizmine yönelecek ülkelerin ilk madde üzerinde durması gerekmektedir. Kaliteli sağlık hizmeti sunmak ve maliyetleri makul düzeyde tutmak bu işin olmazsa olmazlarıdır. Sağlık turisti, cyberknife, robotik cerrahi, kemik iliği ve organ transplantasyonu, onkoloji ve üst düzey cerrahiler için yüksek teknoloji ve donanım arayışı içindeyken, saç ekimi ve bazı estetik operasyonlar için daha ekonomik hizmet arayışındadır. Transfer organizasyonlarının turistin hayatını kolaylaştıracak şekilde yapılması başka bir cazibe noktasıdır.

Edirne bir sınır şehri olması nedeniyle sağlık turizminden ciddi olarak yararlanma şansına sahiptir. Komşu ülkelerle boy ölçüşecek düzeyde donanımlı kamu ve özel hastanelerine sahip olması, Osmanlı döneminden kalma eserleri, camileri, kiliseleri ve sinagoguyla bir kültür şehri olması, kaliteli otel ve ciddi alışveriş merkezlerinin varlığı şehrimizi yabancı hastalar ve yakınları için bir cazibe merkezi haline getirmektedir. Ayrıca Balkan ülkelerinde yaşayan Türk nüfus ana dilini konuştuğu hastane ortamlarında kendilerini daha güvende hissetmektedir.

Sağlık turizmi Edirne için çok önemli bir ekonomik kaynaktır.  Bu anlamda resmi ve özel tüm kuruluşların hep birlikte çalışması gerekir. Biz Ekol Hastanesi olarak her zaman üstümüze düşen her şeyi yapmaya hazırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: