Recep Çallıbunar: “Edirne’de ki inşaat sektöründe yaşanılan sıkıntıların başlıca sebebi Edirne Belediyesi ve Başkanı Recep Gürkan’dır.”

Recep Çallıbunar: “Edirne’de ki inşaat sektöründe yaşanılan sıkıntıların başlıca sebebi Edirne Belediyesi ve Başkanı Recep Gürkan’dır.”

Recep Çallıbunar: “Edirne’de ki inşaat sektöründe yaşanılan sıkıntıların başlıca sebebi Edirne Belediyesi ve Başkanı Recep Gürkan’dır.”

  • Kendinizi tanıtır mısınız?

Recep Çallıbunar: Edirne Lalapaşa Vaysal Köyü doğumluyum. 1989 yılında Edirne sanayisinde çalışmaya başladım. Sadece askerden geldikten sonra birkaç yıl fabrikada çalıştım daha sonra tekrar Edirne Sanayi Çarşısında iş bulup çalışmaya devam ettim. 2001 yılında da Edirne Sanayi Çarşısında kendi dükkânımı açmam kısmet oldu, hala aynı yerde esnaflık yapmaya devam ediyorum. PVC doğrama, Alüminyum doğrama, ‘pimapen’ gibi materyaller çalışma alanımızı oluşturuyor. Kısaca inşaat sektöründe faaliyet gösteriyoruz.

  • Edirne’de ki inşaat sektörünü değerlendirmenizi rica etsek neler söylersiniz?

Recep Çallıbunar: 2001 yılındaki krizden sonra 2005 yılına kadar işlerimiz pekiyi gitmedi. 2008 yılındaki krizden sonra piyasa açıldı ve 2010 yılından 2016 yılına kadar güzel işler yaptık, Kırklareli, Uzunköprü, Edirne gibi yerlerde çok fazla bina yaptık. Ancak işler son bir iki yıldır kötüye gitmeye başladı. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar hem bizi hem müteahhitleri etkiledi. Edirne’de ki inşaat sektöründe yaşanılan sıkıntıların başlıca sebebi Edirne Belediyesi ve Başkanı Recep Gürkan’dır. Proje çizdirmek için sıraya gelen insanlar, belediyeyi bir yıl beklemek zorunda kalıyorlar. Belediye randımanlı çalışmadığı için insanların işleri aksıyor. Kriz nedeniyle şehrimizde konut fiyatları da çok yükseldi, gereksiz bir pahalılık söz konusu. Belediye gereksiz prosedürler ile hem inşaat işi yapanları yoruyor, hem müteahhitleri yoruyor hem de bizim sektörümüzü sıkıntıya sokuyor. İstekleri bitmiyor. İnşaatı yapmak bir dert, teslim etmek daha büyük dert. Belediyecilik çözüm işidir. İskân konusunda da sıkıntılar yaşanıyor. İskân verildiğinde de her kata ayrı ayrı tapu çıkartılması isteniyor, böylelikle maliyetler artıyor.

  • Edirne bir tarih, kültür ve turizm kenti. Bu bağlamda Edirne’de gördüğünüz sıkıntılar nelerdir?

Recep Çallıbunar: Edirne turizm şehri olarak gerçekten mükemmel diyebiliriz. Dünyanın her yerinden insanlar şehrimize geliyor. Ancak çok daha iyi şartlarda turistik değerlerimizi ‘satmak’ zorundayız. Kırkpınar alanımız bir panayır alanından farksız. Bu bölgeyi ve Kırkpınar etkinliğini daha da zenginleştirmek zorundayız; Kırkpınar etkinliğini panayır alanı olmaktan kurtarmak zorundayız. Bunun en büyük sebebi belediyecilik hizmetlerinin yetersiz olması. Hem tanıtım konusunda eksikler, hem de değerlerimizi daha iyi reklam etmek konusunda. Tarihi köprüleri bugün tamir ediyorlar, yarın yine sıkıntılar yaşanıyor ve taşları yerinden oynuyor. Şehrimizdeki çarpık yapılaşmadan bahsetmiyorum bile! Erasta isimli alışveriş merkezinin yapıldığı bölgede bana göre çok sıkıntılı. Erasta Alışveriş Merkezinin orada olması, hem sanayide çalışanlar için, hem şehrimize dışarıdan gelen misafirlerimiz için büyük sıkıntı; çünkü azımsanmayacak kadar büyük bir otopark sorunu yaşıyoruz. Yunan ve Bulgar misafirlerimiz şehrimize geldiklerinde araçlarını park edecek yer bulamıyorlar. Ordu evi karşısında otopark projesi vardı, ne oldu? Neden şehrimize doğru düzgün bir otopark yapılmıyor? Bostan pazarına alışverişe gelenler otopark bulamıyor, tuvalet bulamıyor. Altyapı konusunu herkes biliyor. Edirne’nin kanayan yarası altyapı problemi. Öncelikle bu sorunu çözmek gerekiyor. Bugün bir yol yapıyorlar, yarın o yolu bozuyorlar, tekrar yapıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: