Şaban Kaya: “Doğu Türkistan’a kim sahip çıkacak?”

Şaban Kaya: “Doğu Türkistan’a kim sahip çıkacak?”

 

  • Saadet Partisi Edirne Merkez İlçe Başkanı Şaban Kaya, son zamanlarda Doğu Türkistandaki Uygur Türklerine Çin zulmünün Dünyanın gözü önünde artarak devam ettiğinde dikkat çekti.

Şaban Kaya açıklamasında, “Daha önce bölgede Çin zulmü yine vardı. Şimdi ise soykırım işleniyor. Bölgede 35 milyon Uygur Türk’ü var.  Şu an Doğu Türkistan sınırlarının her tarafı kapalı vaziyette! Çocukları ‘eğitim’ adı altında kamplara alıyorlar. Doğu Türkistanlı kadınlar zorla Çinlilerle evlendiriyor. Tepki gösterenleri ise öldürüyorlar. Bu masum insanların Çin zulmünden kurtulması için hiçbir ülkeden ses çıkmıyor. Dünyada 7 milyar insan yaşıyor. İslam âlemi yaklaşık 2 milyar. Peki, bu zulme kim dur diyecek? Doğu Türkistanlı kardeşlerimize kim sahip çıkacak” şeklinde konuştu.

Tüm ülke pazarlarını Çin mallarının işgal ettiğine vurgu yapan Kaya, “Çarşı Pazar, nereye baksanız Çin malları ile dolu. Başta Türkiye olmak üzere tüm İslam âlemi birlikte hareket edip kardeşlerimize zulmeden Çin’in hiçbir malını ülkelerimize sokmama kararı alınmalıdır. Zulmün karşısında sessiz ve hareketsiz kalmak insanlıkla bağdaşmaz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: