Sadece Bulgaristan Göçmenlerinin Bildiği 15 Nefis Lezzet

Sadece Bulgaristan Göçmenlerinin Bildiği 15 Nefis Lezzet

  • Bulgaristan göçmenlerinin aşina olduğu ve sevdiği belli lezzetler vardır.

Bulgaristan göçmenleri ile tanışan ya da Bulgaristan göçmenleri ile bir arada yaşayanlar onların çılgınlar gibi sevdiği lezzetleri çoktan tanışma fırsatı olmuştur.

1- Baniçka

Türkçe bir kelime değil Baniçka, Bulgarca. Ama göreceksiniz yakın zamanda sanki Türkçeymiş gibi gelecek bize. Türkiye’nin neresinde olursanız olun bir cafenin camında eğer Baniçka görürseniz bilin ki orası bir Bulgaristan göçmeni tarafından işletiliyordur. Mayasız hamurdan, içine çökelek peyniri koyularak yapılan lezzetli bi börek. Her Bulgaristan göçmeninin köyünü, kasabasını ziyaretinde ille yediği bir kahvaltılık.

2- Dızmana

Hafta sonlarının sultanı olan dızmana özel hamuru ile peynirli ya da kıymalı olarak hazırlanır. Hamurların içine yerleştirilen içler yuvarlak toplar halinde bir tepsiye dizilir ve doğrudan fırınlanır. Meşakkatli bir iş olsa da göçmen kadınlarının çalışkanlığını bilenler için bu iş çantada kekliktir.

3- Poniçka

Baniçka’nın kardeşi olan Poniçka, Bulgaristan lezzet biriminde tatlının kardeşidir. Küçük donutlar halinde hazırlanan hamurlar kızgın yağda pişirilir ve üzerlerine pudra şekeri dökülerek servis edilir.

4- Milinka

Bir hamur yemeği olarak Milinka, prensipte Dızmana’ya benzer ancak içinde herhangi bir besin yoktur. Yemekler ile birlikte yemelik fırınlanmış hamurlar olarak düşünebiliriz.

5- Kifla

Baniçka, Poniçka derken Kifla’yı unutmak olmaz. Fransızların ‘Kruvasan’ olarak hayatımıza soktuğu bu lezzetin daha hamurlusu gibi düşünebileceğimiz tatlısı Bulgaristan göçmenlerinin ‘Kifla’sıdır. Kiflaların içi genel olarak farklı meyve marmelatları ile doldurulmuştur. Bu arada Bulgaristan reçelleri de genel olarak marmelata yakındır, diye haber veriyor yemek.com.

6- Kolaç, pesmet veya kartalaç

Bayram geldi, kapınızı Bulgaristan göçmeni komşunuz çaldı. Elindeki tepside her daireye takriben iki tane verilmelik kolaç var. Bu kızartmaya farklı göçmenler farklı isimler verirler. Kolaça pesmet veya kartalaçta denir. Evet, hamur kızartması olarak hazırlanan ve özellikle bayram ya da kandil gibi zamanlarda dağıtılan, içine bazen karbonat konularak mis gibi kabartılan hamurcuklar kolaçtır.

7- Kozunak

Bulgaristan ve Romanya’ya özgü mayalı tatlı bir ekmek türüdür kozanak. Paskalya çöreği tarifi yada diğer adı da kozanak veya kozunaktır.

8- Akıtma ya da döndürme

Aslında adından da anlaşılacağı üzere bir şey ya akıtılacak ya döndürülecek. Bu ‘akıtılan’ da krep hamuru olacak. Krep hamuru tavaya döküldükten bir süre sonra da ‘döndürülecek’. Babaannelerin bol yağlı yaptıkları bu krepler dolaptan yeni çıkan peynir, bal gibi besinlerle bir araya getirilerek afiyet bal şeker olarak tüketilir.

9- Yahni

Yahni sadece göçmenlere has olmasada Bulgaristan göçmenleri için bir gelenektir. Her bayram babaanne ya da anneanne (ki Bulgaristan göçmenleri için ikisi de ninedir veya annedir) ilk iş olarak yahniyi hazırlar ve içine bir de mercimekotu koyar. Bulgaristan’dan gelen bu mercimekotu yahniye harika bir lezzet verirken tüm torun tombalak ilk gün yahniye ulaşmak için el öpmeye koşar.

10- Lütenitsa

yemek.com lütenitsayı şöyle tarif eder: Yaz sonuna doğru bir kamyon yaklaşır: Taze Kırmızı Biber. Tüm Bulgaristan göçmeni kadınlar çılgınlar gibi kamyona doğru koşar ve sabah gelen araçta öğlen sadece ezik büzük kırmızı biberler kalmıştır. Çünkü kış için hazırlık vardır. İçinde patlıcan, havuç, domates, kırmızı biber ve envaiçeşit besin bulunan kahvaltılık salça hazırlanacaktır. İşte o salça Lütenitsa’dır.

11- Boza

Vefa Bozacısı’nın bozasından başka boza içemem diyen herkesin bir dönüş noktası olacaktır. O noktada da tahminen Bulgaristan bozası içmiş olacaklardır. Lıkır lıkır içilen bu lezzetli boza tadacağınız tüm bozalardan daha farklıdır çünkü ekşi değil tatlıdır.

12- Kahve ve kola

Enerji patlaması yaşamayı sevdiklerinden olsa gerek Bulgaristan göçmenleri eğer kahve içiyorlarsa yanına bir de kola patlatırlar. Kafein miktarı artar, kahkalar artar, eğer düğün varsa dans artar eğlence artar.

13- İç Yağlama

Adından da anlaşılacağı üzere demek isterdim ancak şimdiye kadar bir bağlantısını çok kuramadığım yemeklerden bir tanesidir İç Yağlama. Hamur önce ince ve yuvarlar açılır. Ardından içine peynirler serpiştirilir. Hamur yuvarlanır ve topçuklar oluşturulur. Topçuklar krep gibi geniş açılarak kızgın tavaya konulur. Bir tarafı pişen iç yağlama ters çevrilip üzerine ikinci açılmış topçuk serilir. Böylece iki taraflı pişirmeye hazır iç yağlamalar olur. Sabahların sultanıdır.

14- Lahana Aşı

Herkesin aklına gelen Kapuska’dan çok farklı olan Lahana Aşı farklı iki lezzetin bir araya gelmesi ile oluşur. Süt ile hazırlanan lahana yemeği akıllarda soru işareti bıraksa da damakta harika bir lezzet bırakır.

15- Karıştırma

Bulgaristan göçmenlerinin eylemsilerden oluşturdukları bir diğer yemek ise Karıştırma’dır. Unun kavrulması, içine su eklenerek yoğun bir kıvam elde edilmesi ve et parçalanması ile oluşan bu yemek yanında lahana turşusu bir harikadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: