Satılık Araç İlanlarının Yüzde 90’ı Sahte

Satılık Araç İlanlarının Yüzde 90’ı Sahte

Bir yandan da hem sıfır hem de ikinci el araç bulmanın zorlaşacağına dikkat çeken Demir, “Yıl sonuna kadar fiyatlarda kur, faiz ve sıfır kilometredeki tedarik durumu üçgenine bağlı olarak yüzde 20’ye kadar artış yaşanabileceğini öngörüyoruz. Yine yıl sonu pazar beklentimiz şu an için 6.5 milyon seviyesinde. Hali hazırda online platformlardaki ilan sahiplerinin ancak yüzde 10’u gerçek satıcı, reelde satışa açık ortalama 50 bin araç var, geri kalanı maalesef manipülasyondan ibaret” dedi.

FİLOLAR YAŞLANACAK

“İkinci el aracı olanlar da, bayiler de son haftalarda birer birer ilanlarını kaldırdı. Bu süreçte vazgeçenlerin bir kısmı ortalama 20-30 bin TL fiyat artırıp yeniden ilan verdi ya da satmaktan vazgeçti. İlan sayılarına bakıldığında da belirgin bir düşüş gözlemleniyor. İlan sayıları ortalama 400 binden 280 bine gerilemiş durumda” bilgisini veren Demir, “Kiralama şirketleri sıfır araçlarda tedarik sorunu devam ettiği için artık 1-5 yaş aralığındaki araçlarını, yerine yenisini koyamayacağı için satmaktan vazgeçti, kilometreleri artsa da kiralamaya devam ediyor. Bu da ikinci elde tedariği zorlaştıran faktörlerden sadece birisi” diye konuştu.

ELEKTRİKLİ DÖNEME HAZIR DEĞİLİZ 

Emirhan Demir, pazarda elektrikli otomobil satışlarının payının henüz düşük seviyelerde olmasına karşın elektrikli araçların sayısında artış eğiliminin sürdüğüne dikkat çekti. Demir “Bu eğilim geçişinde altyapı çalışmaları, teknik yeterlilik ve donanım çok önemli. Elektrikli araçlarda fosil yakıtlar yerine elektrikli lityum bataryalar kullanılıyor. Bu bataryalar ise akım değeri ve içerdiği yüksek voltaj ile olası tehlikeli riskler içeriyor.

Verilecek desteklerle, ustalarımızı ve çıraklarımızı eğitmeli, sertifika programları ve kurslarla teknik yeterliliklerini sağlamalıyız. Bu konuda gereken sertifika programlarına başta teknik okullar olmak üzere sektör paydaşları olan STK’lar, ticaret odaları ve ilgili kamu kuruluşları ivedilikle destek vermeli ve dönüşümün en önemli ayağı olan altyapıdaki yetkin ekiplerin oluşumu hızlandırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: