ŞEHİTLERİMİZ İÇİN SENDE BİR FİDAN DİK “MART AYININ 18’İ ÇOK ÖNEMLİ”

ŞEHİTLERİMİZ İÇİN SENDE BİR FİDAN DİK

“MART AYININ 18’İ ÇOK ÖNEMLİ”

Edirne Tarih Turizm ve Kültür Derneği “ŞEHİTLERİMİZ İÇİN SENDE BİR FİDAN DİK” kampanyası başlattı.  Dernek Başkanı Sami Gültekin yaptığı açıklamada “On sekiz mart şehitlerimizi anmak onlar için saygı duruşundan ibaret olmamalı.” dedi.

Başkan Gültekin açıklamasının devamında, “Şehitlerimizin anısına kalıcı bir çalışma yapmalıyız.

18 Mart Çanakkale şehitlerimizin için, Balkan savaşları şehitlerimizin için, İstiklal savaşı şehitleri için. 15 Temmuz şehitlerimizin için. Doğu, Güneydoğu ve Suriye şehitlerimiz için. Vatanı uğruna şehit düşen bütün kahramanlarımız için. Bütün ölmüşlerimiz için ‘SENDE BİR FİDAN DİK.’

Özellikle Dünya barışı ve dostluk için, barışın ve dostluğun simgesi olan ZEYTİN AĞACI ifadesi dikilmesi uzun ömrü devamlı yeşilliği ve meyvesi yönü ile çok daha iyi olacağı kanısındayız.

Çukuru 80cm veya 1 metre genişlikte açılabiliniz. Üstten 30 cm’ye kadar olan toprak çukurun bir tarafına, alttaki 30 cm’lik toprak da diğer tarafa yığılır. Bu işlemin dikimden bir ay önce yapılması faydalıdır. Açılan çukurdan çıkan üst toprak tercihen yanmış çiftlik gübresi ile 1/3 oranında (yani 1 kürek gübre + 3 kürek toprak) karıştırılıp çukurun dibine atılır. Bu karışıma yarım çay bardağı 15-15-15 kompoze gübre ilave edilebilir. Üzerine biraz toprak konarak köklerin gübreyle teması önlenir. Toprağı dağılmadan naylonu yırtılmış tüplü fidan çukurun ortasına gövdesi düzgün bir şekilde yerleştirilir ve kalan toprakla etrafı doldurulur, sıkıştırılır. Dikim derinliği fidan toprağından 1-2 parmak daha fazla olabilir. Eğer fidan aşılıysa, aşı yerinin kapanmamasına dikkat edilmelidir. Etrafına 50-60 cm yalak yapıldıktan sonra yeterli miktarda can suyu verilir. Yağmurlu havada bile can suyu verilmelidir.

Önceleri “kütük” ten yetiştirilen zeytinin meyve vermesi için en az 25 yıl beklemeniz gerekirdi. Şimdi ise tüplü fidandan yetişen zeytin, size 3-4 yılda meyve verebiliyor

Not: Cumartesi pazarı yanında ki Doğan Çiçekçilik’ ten zeytin ağacı fidesinin tanesini 18 TL. den temin edilebilirsiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: