Selami Özçelik: “Lokum alırken nelere dikkat edilmesi gerekiyorsa, Mis İstanbul Lokum’da var?”

Selami Özçelik: “Lokum alırken nelere dikkat edilmesi gerekiyorsa, Mis İstanbul Lokum’da var?” 

  • Sizi tanıyabilirmiyiz?

Selami Özçelik: Mis İstanbul Lokum’u Edirne’de açma isteğimiz başlangıçta arz talep meselesi idi. Edirne’de özellikle Bulgaristan ve Balkan Ülkeleri vatandaşların geçiş noktasında toptan fiyatına parkende satış mağazası açılmasına ihtiyaç olduğunu gördüm. Balkan ülkelerinde bizdeki tatlı kültürü yok. Daha doğrusu Türk lokum çeşitleri seviliyor, beğeniliyor tüketiliyor ama oralarda imal edemiyorlar. Türk lokumunun makinesi yoktur, ustası vardır.

  • Neden Mis İstanbul Lokumu

Selami Özçelik: İstanbul beynelmilel bir markadır lokum ise İstanbul ile özleşmiştir. Bunun için Mis İstanbul Lokumu ismini uygun gördüm. Ama iş yerim İstanbul’da ki bir firmanın şubesi değil. Vergi kaydımı Edirne Vergi dairesine yaptırıp iş yerimi açtım. Buradan kazandığımın vergisi Edirne’ye vereceğim. Edirne’ye bir katma değer oluşturacağım.

  • Lokum alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bayramlar, misafirlikler ya da kutlamalar derken, ikramlık ya da hediyelik şekerlemeler ve lokumlar insanların en çok başvurduğu seçenekler arasında yer alırlar. Talebin artmasıyla beraber de bazı dolandırıcılar fırsatlardan yararlanma çabasına giriyorlar.

Maliyeti en aza düşürmek adına; şeker kullanmak yerine, glikoz ve früktoz kullanarak insanları kandıran kötü niyetli kişiler, maalesef günden güne arttı. Öncelikle; çok ucuz olan bir lokumun, nasıl bu denli ucuz olduğu düşünülmelidir. Kullanılan üründe, glikoz veya früktoz var mı iyi bilinmelidir. Diğer önemli bir durum ise; lokum imalatı esnasında, rutubet oranı ile nişasta oranının yüksek tutulabilmiş olmasıyla alakalıdır.

Geleneksel olarak simgemiz olan lokum çeşitleri, farklı üreticiler eşliğinde halka satılır. Tüm ikramlarda, genelde en başta gelen şekerleme çeşitlerindendir. Genel olarak bakıldığında; hemen hemen her evde bulunan bir gıda türü olmasıyla da dikkat edilmesi gereken ürün grupları arasına girer. Maliyeti düşürmek adına; şeker yerine glikoz ve früktoz kullanılan ürünlerde, belli oranlar kullanılması en önemli hususlardan biridir. Glikoz ve früktoz oranlarının hatalı ya da aşırı kullanımını, insan sağlığını tehdit eden sorunlara yol açar.

Kültürümüzün önemli ürünlerinden olan lokum çeşitleri, kimin ürettiği ya da ne koşullarda üretildiği belli olmayan şartlarda insanlara tehdit olmaktan başka işe yaramaz. Bu koşulların zararlı olması ve standartların altında olması halinde; üretimde yapılan ucuz yollu davranışlar nedeniyle, maliyet açısından ufak rakamlarla piyasaya sunulur. Lokum satışındaki fiyatlar, değerinin altında ya da çok çok düşük rakamlarla ifade ediliyorsa, mutlaka yapılan üretimin kaçak ya da hileli olmasından kaynaklanır.

Bu yüzden; cebimizi düşünürken, sağlığımızı da ihmal etmememiz gerektiğini bilmek gerekir. Ufak bir orandan kaçarken; ilerde sağlıkla ilgili yaşanacak olan problemler, sağlığımızın ve daha çok maddi kaybın habercisi olurlar. Bu konularla alakalı yapılacak olan tek şey; ucuza bakmak değil, iyi lokum üreticilerine danışmak olur.

Lokum Tazelik Açısından Değerlendirilmelidir

Lokum imalatı yapılırken; nişasta oranının fazla olması ve rutubet oranının yüksek değerlerde tutulması nedeniyle, daha ağır olur. Böyle bir durumdaki ürün de sağlığı tehdit altına alır. Lokum satın alan kişiler; ürünün elastikiyetine, ağırlığına ve parlaklığına mutlaka bakmalıdırlar. Taze olan lokumun rengi canlı ve parlaktır. Bayat olan lokum ise, solgun ve mat bir görüntü verir. Bayat lokum, daha elastiki bir yapıdadır. Lokumun taze olması da son derece önemlidir. Lokum alırken nelere dikkat edilmesi gerekiyorsa, Mis İstanbul Lokum’da var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: