Soyyıl İnşattan Dualarla Temel Atma Yemeği

Soyyıl İnşattan Dualarla Temel Atma Yemeği

  • Ekrem Soylu, Muhlis Yıldız isimli arkadaşların Soyyıl İnşaat olarak yaptıkları “Soyyıl Saray Evleri” sitesinin 6 bloğunun temelini atma yemeğinde, inşaat ekibi, kat malikleri, eş dostları, site komşuları buluştu. Dualar eşliğinde yenen yemek sonrası ortaklar katılımcılara teşekkür ettiler.

Soyyıl İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muhlis Yıldız, salgın bittiğinde en hızlı toparlanacak sektörün inşaat sektörü olacağına inandığını söyledi. Yıldız, açıklamasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinin Türkiye’de çok iyi bir şekilde yönetildiğini, ülke genelinde birçok sektörde olduğu gibi inşaat sektörünün de süreçten olumsuz etkilendiğine dikkat çekti. Yıldız, meslektaşlarının paniğe kapılmaması gerektiğini belirterek: “İnanıyoruz ki salgın bittiğinde en hızlı toparlanacak sektör inşaat sektörüdür. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin yabancılara konut satışlarında bir cazibe merkezi olacağını öngörüyoruz. Her kriz bir fırsat doğurur. Önemli olan bu krizi nasıl yönettiğimizdir. Finansal anlamda sıkıntısı olmayan arkadaşlarımız şantiyelerini durdurmasınlar. Ertelenen konut ihtiyacı salgın sonrasında tekrar harekete geçecektir.”

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ekrem Soylu ise, inşaat sektörüne sağlanan imkanlar ile “İnşallah insanlarımız daha uzun vadede kira öder gibi konut sahibi olabilirler” dedi.

Soylu, inşaat sektöründe yaşanan hareketliliği değerlendirirken, pandemi dönemi ve öncesinde satışların yüzde 50 oranında düşürüldüğünü normalleşmeden sonra inşaat şantiyelerinde çalışmaların başladığının altını çizdi, Türkiye tarihinin en düşük konut kredisi faizinin açıklanmasıyla sektörde hareketlilik yaşandığını vurguladı. Soylu, şöyle konuştu:

“Bütün dünyayı etkileyen bu koronavirüsten sonra her ülkede birçok destekleyici paketler açıklandı. Ülkemizde de ciddi destekleyici paketler vardı. Son açıklanan kredi paketiyle birlikte koronavirüsten dolayı yaşadığımız kayıpları şuan telafi etme durumundayız. Önümüzdeki 3 ay da bunu rahatlıkla telafi edeceğimizi düşünüyorum. Sektörde çok ciddi bir hareketlilik oluştu. Son 5 yılın en hareketli dönemindeyiz. Türkiye tarihinin en düşük konut kredisi faizi var. 0,64 sıfır konutlarda, 0,74 ise ikinci el konutlarda bir kredi faizi oranı açıklandı. Konut finansmanına erişimde sıkıntı yaşayanlar veya faizleri yüksek bulanlar şu anda harekete geçtiler. Konut ihtiyacı da bir barınma ihtiyacıdır. Bu süreçler de ertelenmişti. Birçok vatandaşımız bu erteledikleri süreci normale dönüştürdüler. Şu an satın alma konusunda bizim ofislerimiz çok iyi ve doluluk oranı var. Herkes çok memnun diyebiliriz. Bu sürecin de süresi önemlidir. İnşallah sürdürebilir bir dönem olur. Faizlerde dünya genelinde bir düşüşler var. Ülkemizde de faizler daha aşağıya inşallah düşer. Devlet bankalarımızın bir kısmı kendi finanse ediyor. Çünkü Merkez Bankası faizine baktığımızda bu konut kredisi faizleri neredeyse zararına bir uygulama. Bu uygulama sektörü hareketlendirmek için yapıldı.”

İnşaat sektörünün 300 farklı sektörü hareketlendirdiğini söyleyen Soylu, “İnşaat sektörü lokomotif bir sektördür. 300’den fazla sektörü de hareketlendirebiliyor. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir sektöre baktığımızda yapılan imalatların çoğu inşaat alanı ile ilgilidir. İmalat sanayide artışa geçiyor. İnşaat bütün sektörleri hareketlendiriyor. İnşallah herkes konut alabilir. İnşallah daha uzun vadede kira öder gibi konut sahibi olabilirler. Bir sektör temsilcisi olarak bu süreçten dolayı ve bu paketten dolayı Cumhurbaşkanımıza ve bakanımıza teşekkür ediyoruz. Yeni atılımların da önü açıldı. Biz onlarla ilgili çalışmalarımıza da başladık. İnşallah sektör büyür ve bu vesileyle yıl sonunda dünyada en çok büyüyen ilk 10 ülke arasına girmeyi de hedefliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: