TEMAD 36. yaşını ve Astsubaylar Günü’nü kutlarken ‘özlük haklarını’ istedi

TEMAD 36. yaşını ve Astsubaylar Günü’nü kutlarken ‘özlük haklarını’ istedi

  • Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla TEMAD’ın kuruluşunun 36. Yıl dönümü ve Astsubaylar Günü, dernek binasında basın toplantısı düzenlenerek kutlandı. Toplantıda açıklama yapan Edirne Şube Başkanı Emekli Astsubay Aydın Bildiş, TEMAD’ın amaçlarını ve misyonunu anlattı. Her fırsat ve platformda olduğu gibi Astsubayların özlük hakları için taleplerini anlattı.

TEMAD olarak her türlü siyasi tartışmalardan uzak olduklarına dikkat çeken Başkan Aydın Bildiş; “Türk Silahlı Kuvvetlerinden, emeklilik ve maluliyet nedenleriyle ayrılan astsubayların ve ailelerinin dayanışmalarını devem ettirmek amacı ile 2847 sayılı özel kanun hükümleri uyarınca 17kim 1984 tarihinde kurulmuştur. TEMAD kamu yararına çalışan dernekler statüsündedir. 17 Ekim tarihi, her yıl TEMAD’ın Kuruluş Yıldönümü ve Astsubaylar Günü olarak kutlanmaktadır. 2847 Sayılı Kanun ile kurulan dört dernekten Edirne’de sadece Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nin şubesi bulunmaktadır. Temsil görevini üstlendiğimiz Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının milletimizin gönlünde sahip olduğu yerin bilincindeyiz ve bu sorumlulukla hareket etmekteyiz. Yolumuz; Atatürk ilke ve inkılâpları, idealimiz; milletimizin ve vatanımızın bölünmez bütünlüğüdür.  Sevdamız; şanlı bayrağımız ve onun karışı şehit kanları ile sulanmış vatan toprağıdır.  Dün olduğu gibi bugün de yolumuza, her türlü siyasi tartışmalardan uzak, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne katıldığımız ilk gün ettiğimiz ve ölene kadar geçerli olacak yeminimize sadık kalarak devam edeceğiz” diyerek TEMAD’ın kuruluş amaçlarını, derneğin misyonlarını ve vizyonunu sıraladı. Bildiş; “Üyelerimizin ve ailelerinin emeklilik dönemlerinde kendilerini yalnız hissetmemeleri ve dayanışma halinde olmaları TEMAD olarak bizlerin öncelikli görevidir. Bu nedenle; emekli olan her meslektaşımızın öncelikli olarak aramıza katılmasını ve bu aileyi büyütmesini önemsiyoruz.  Bu çağrımıza uyarak, Edirne ve ilçelerinde yaşayan mevcut üyelerimize her geçen gün yenilerinin eklenmesi ile bölgemizde güçlü bir STK haline gelmiş bulunmaktayız” diyerek emekli olan meslektaşlarına da çağrıda bulundu.

“Nedenini bir türlü anlayamadığımız bir şekilde”

En büyük temennilerinin çoğu meslek grubuna göre daha çok sorumluluk gerektiren ve daha riskli bir mesleği ifa eden astsubay emeklilerinin özlük haklarındaki beklentilerin karşılanması olduğunu belirten Bildiş; “Bu öncelikli talepler; 1- Bugün ülkemizde devlet memurluğuna başlama derece ve kademesi ön lisans mezunları için 9. Derecenin 2. Kademesi, lisans mezunları için ise 8.derecenin 1. Kademesidir. Ama nedenini bir türlü anlayamadığımız bir şekilde ön lisans mezunu astsubaylar göreve 9.derecenin 1.kademesinden, lisans mezunları ise 9.derecenin 3.kademesinden başlatılmaktadır. Bu durumda astsubaylar göreve başlarken diğer bütün devlet memurlarının aksine 1 kademe geriden başlatılarak hak mağduriyetine uğratılmaktadır. 2-  Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olan subayların değişik adlar altında aldıkları tazminatlar ile en son aldıkları maaşın yaklaşık yüzde 80 i tutarında bir maaşla emekli olurken, bu tazminatların hiç birisinin astsubay emeklilerine yansıtılmaması sonucu astsubaylar en son aldıkları maaşın yaklaşık yüzle 45- 50 si ile emekli olabilmektedir. Bu durum astsubay emeklilerini ekonomik olarak zor durumda bırakmaktadır. 3- Bugün astsubay okulları halen ön lisans seviyesinde mezun vermektedir. Ancak; astsubayların tamamına yakını mezun olduktan sonra, kendi nam ve hesaplarına okuyarak lisans, bir kısmı da lisansüstü eğitimlerini tamamlamaktadır. Ayrıca; dışarıdan temin edilen muvazzaf astsubay ve yedek astsubayların temin kaynağı olarak da ön lisans veya lisans mezunu olma şartı bulunmaktadır. Muvazzaf astsubay kaynağı olan okulların günün koşullarına uygun olarak ön lisans seviyesinden, lisans seviyesine çıkarılmasının daha uygun olacağını değerlendirmekteyiz” açıklamasını yaptı.

Açıkladığı taleplerin bir kısmı devletin en yetkili makamlarınca haklı görüldüğünü ve çözüme kavuşturulacağı yönünde sözler verildiğini söyleyen Bildiş; “Bütün temennimiz, bu haklı taleplerimizin bir önce karşılanmasıdır” diye konuştu.

“Türk Milleti üzerinde oynanan kirli oyunların farkındayız”

Azerbaycan’da yaşanan olaylara da değinen Bildiş; “TEMAD ailesi olarak Türk Milleti üzerinde oynanan kirli oyunların farkındayız ve bu oyunları bozmaya muktedir olan devletimizin yanındayız. Bugün ülkemizin sınırları içerisinde birliğimize kasteden hainlerle mücadele ederken aynı zamanda sınırlarımız dışında milletimizin ve devletimizin bekası için ter döken Mehmetçiğimize karasularımıza sismik araştırma amacıyla günlerini denizde geçiren ve bütün engellemelere rağmen oralarda Türk Bayrağını dalgalandıran kahramanlara selamlarımızı ve dualarımızı gönderiyoruz. Aynı zamanda bugün işgal altındaki topraklarının özgürlüğü için mücadele eden Azerbaycan Türkünü haklı davlarında sonuna kadar desteklediğimizi bir kez daha ilan ediyoruz. Karabağ, Azerbaycan toprağıdır ve işgal altındadır. Bugüne kadar haklının yanında olma konusunda iyi bir sınav verememiş dünya devletlerini en azından bugün Azerbaycan’a haklı davasında desteklemeye çağırıyoruz” diyerek Azerbaycan’a destek verdiklerini söyledi.

Kovid-19 salgını ile hayatımıza giren pandemi sürecinde sağlıkçıların hayatlarını tehlikeye attıklarını vurgulayan Bildiş; “Ayrıca; bütün insanlığın ortak düşmanı olan korona virüse karşı mücadelede fedakârca çalışan toplum sağlığı için kendi sağlıklarını tehlikeye atan bütün sağlık çalışanlarına şükranlarımızı sunuyoruz. Toplumumuzu da bu zorlu mücadelede sağlık ordumuza yardımcı olmaya ve kurallara uyma konusunda daha hassas olmaya davet ediyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: