Torozlar’da pide imalat ve satışında sosyal mesafeye uyum

Torozlar’da pide imalat ve satışında sosyal mesafeye uyum

  • Torozlar Unlu Mamulleri Ekmek Fırını önünde pide almak için sıraya giren vatandaşların sosyal mesafe kuralına özen gösterdiği görülürken fırın elemanları ve sahiplerin de fırın içinde çalışırken sosyal mesafeye uymaya özen gösterdikleri dikkati cekti. Fırın sahibi Ethem Torozlar, uyan müşterilerine teşekkür etti. “Her kadın sakız çiğner ama Ayşe abla gibi çıtırdatamaz” dedi.

Koronavirüse yönelik alınan tedbirler kapsamında fırınların önünde yığılma olmaması amacıyla pide ve ekmek üretiminin iftardan 2 saat önce sonlandırılacağı duyurulmuştu. Ramazanın ilk gününde Edirne’de bulunan Torozlar Unlu Mamulleri Ekmek Fırını önünde pide almak için sıraya giren vatandaşların sosyal mesafe kuralına özen gösterdiği görülürken fırın çalışanları ve sahipleri de fırın içinde çalışırken sosyal mesafeye uymaya özen gösterdikleri gibi uyan müşterilerine teşekkür etti.

“350 gram yumurtalı pide 3,5 sade pide 3 lira”

Razaman aylarının geleneği haline gelen pide Edirne’de “350 gram yumurtalı 3,5 TL. sade 3 TL.” dan satılıyor. Fırın sahibi Ethem Torozlar: “Pide imalatımızı ve satışımız ramazan ayı boyunca saat 18.00’e kadar devem edecektir. Sayın halkımıza hayırlı ramazanlar diliyorum. Rabbim daha nice mübarek Ramazan Aylarına sevdiklerimizle birlikte sağlık, mutluluk ve başarılarla ulaşmayı nasip etsin.” dedi.

Ramazan Pidesi yapmanın bir maharet olduğunu belirten Ethem Usta (Torozlar) “Her kadın sakız çiğner ama Ayşe abla gibi çıtırdatamaz” esprisi yaptı. Kaliteli un, soğuk su, iyi bir işçilik ve taş, matador veya döner fırınlarda doğru derece de pişirerek lezzetli bir Ramazan pidesi elde edebilirsiniz.

Pidenin Doğru Bir Şekilde Mayalanması için Ne Yapmak Gerekir?

Pide yapımında maya kullanımı çok önemlidir. Aynı zamanda soğuk su ve buz da mayanın çalışması acısından önemlidir. Hamur yoğrulduktan sonra 1.fermantasyonda kazanda bekletilir. Hamur kesilip masaya alındıktan sonra 2.fermantasyonda hamurun üstünün rüzgardan kurumaması için islim (fermantasyon) odasında bekletilmesi gerekir.

Ramazan Pidesinin Parlak Görünmesi için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ramazan pidesinin parlak görünmesi için birden fazla yöntem vardır.

*Yumurta sarısı

*Yumurtanın bütünü

*Un ve kaynar sudan oluşan bulamaç

*Yoğurt

Hamurun parlak olması için üstünün nemli olması gerekir ve üzerine istenilen malzeme sürüldükten sonra tırnak vurup varsa buhar vererek pişirmek pidenin üzerinin parlak olmasını sağlar.

Ramazan Pidesine Nasıl Tırnak Atılır?

İyice kabarmış hamura dik gelecek şekilde sık ve simetrik olarak baklava dilimi diye tabir edilen şekilde tırnak vurulur.

Ramazan Pidesinin Geç Bayatlaması için Neler Yapılması Gerekir?

Ramazan pidesinin geç bayatlamasını istiyorsak yüksek glutenli un kullanmak gerekir.  Ayrıca su miktarını kilogram başına 700 ml’yi geçmeyecek şeklinde ayarlamak gerekir. Hamuru yoğururken de fazla ısıtmamak gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: