Trakya Üniversitesi ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası arasında iş birliği protokolü imza töreni gerçekleşti

Trakya Üniversitesi ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası arasında iş birliği protokolü imza töreni gerçekleşti

Trakya Üniversitesi ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile arasında bilgi alışverişini güçlendirmek, Kamu-Sanayi-Üniversite (KÜSİ) iş birliğini geliştirmek ve sürdürülebilir bir diyalog sistematiği oluşturmak, üniversitede üretilen bilgiyi ticarileştirerek ülke ekonomisine katkıda bulunmak, üretim ve hizmet sektörlerinde inovasyon ve AR-GE faaliyetlerini desteklemek amacıyla yeni bir protokol hayata geçiriliyor.

Trakya Üniversitesi ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası arasında protokol imza töreni, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Emre Alp, Yönetim Kurulu Üyeleri, KÜSİ Edirne Çalışma Grubu Üyesi Doç. Dr. Oğuzhan Erdem, Trakya Teknopark Yönetici A.Ş. Genel Müdürü Dr. Öğr. Özgür Özdemir, Edirne Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut katılımlarıyla gerçekleşti. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası binasında gerçekleşen iş birliği protokolüne, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt imza attı.

Trakya Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Prof. Dr. Semiha Öztuna, Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Atakişi, KÜSİ İl Temsilcisi ve Trakya Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Vekili Doç. Dr. Oğuzhan Erdem, Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkez (TÜTAGEM) Müdür Yard Dr. Öğr. Üyesi Ufuk Bağcı iş birliği protokolü imza töreni öncesinde katıldıkları bilgilendirme toplantısında, oda ve borsaların yönetim kurulu ve meclis üyelerine bağlı bulundukları birimlerin faaliyet alanları ve verdikleri destekler hakkında bilgilendirme yaptılar. KÜSİ ve diğer birimler hakkında Edirne’de, bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında önemli bilgiler veren akademisyenler, yaptıkları sunumlarla kamu üniversite ve sanayi iş birliğinin nasıl sağlandığını ve bu kapsamda üyelere ne gibi hizmetler verilebileceğinden bahsetti.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak, hizmet süresi boyunca üyelerin üniversite-sanayi işbirliğine yönelik olan destek programlarından yararlanmalarını teşvik etmek, üniversite ile sanayi arasındaki bilgi ve teknoloji akışının kurumsal ve sistematik bir yaklaşımla sürdürmek amacıyla Trakya Üniversitesi ile karşılıklı güven ve saygıya dayalı birçok “İşbirliği Protokolleri” gerçekleştirdiklerini ifade etti. Bunların başlarında Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği yani KÜSİ platformu ve faaliyetlerini, Trakya Teknopark, Ön Kuluçka Merkezi ve son olarak işbirliğine eklenen Sürekli Eğitim Merkezi’ni sıralayabiliriz dedi. Zıpkınkurt ”Ülkeler arasındaki gelişmişlik farkını belirleyen en önemli faktör teknolojik üretim ve teknolojiyi kullanmadaki başarı seviyesidir. En kaliteli eğitimi de sağlasanız, teknoloji üretim yeri olan üniversitelerde yapılan fakat sanayiye indirilemeyen araştırmaların bir hükmü olmayacaktır. Ülkemizde, uzun yıllardan beri teknoloji transferi ile sanayide faaliyetlerin sürdürülmesi, sanayinin teknolojik araştırmalardan uzak kalması, buna yatırım yapmaması ve üniversitelerin bu konuda gerekli açılımları yapamaması nedeniyle üniversite-sanayi işbirliği istenilen seviyede değildir. Sanayicilerimizin üniversite ile yapacağı işbirliği ile hem kısa zamanda problemine çözüm bulacak hem verimli çalışmaya başlayacaktır. Bu amaç doğrultusunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan ve hayata geçirilen Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği de büyük önem taşımaktadır.” dedi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu konuşmasında Trakya Üniversitesinin her türlü bilgi, tecrübe ve birikimini aktarmaya hazır olduğundan, kamu-üniversite-sanayi iş birliğini önemli bir adım olarak gördüklerinden bahsederek, Üniversitenin sanayiyi desteklemeye yönelik faaliyetleri hakkında detaylı bilgiler verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: