Türk Ocakları Edirne Şubesi’nden 10 Kasım’da Mustafa Kemal Atatürk

 Türk Ocakları Edirne Şubesi ’nde, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası kapsamında Gençlik Kolları Başkanı, T. Ü. Tarih Bölümü Yüksek Lisan öğrencisi Semih Rıdvan Cabalar, ‘’Sarı Başbuğ ne demek istedi, Büyük bir Türkçü Olarak Atatürk’ün Maarif, Kültür ve Tarih Hizmetleri’’ konulu sunumu gerçekleştirdi.

Türk Ocakları Edirne Şubesi Gençlik Kollarının düzenlediği etkinlikte Semih Rıdvan Cabalar, Atatürk’ün eğitim alanında yaptığı hizmetleri, tarihe bakış açısını ve genç cumhuriyetin kültürel faaliyetlerini anlattığı sunumunda şunları ifade etti:

‘’12 Eylül darbesini gerçekleştiren cuntanın bizlere dayattığı kavramlardan birisi Atatürkçülük ifadesi. Atatürk büyük bir Türkçü idi. Bütün söylemlerinde ve eylemlerinde bunu görmek mümkündür. Türk Ocaklarına büyük ehemmiyet vermiş; yaptıkları faaliyetleri desteklemiş büyük bir devlet adamıdır. Dönem itibariyle eğitim alanında yapılan çalışmalar incelendiğinde, Atatürk’ün ne denli büyük bir Türk milliyetçisi olduğu ortaya çıkar. Tarihe çok önem veren, pozitivist tarih anlayışına sahip Gazi Paşa döneminde gerek maarif faaliyetlerinde, gerekse tarih derslerinin müfredatlarında Türkçü bir çizgi görülmektedir. Bununla birlikte Atatürk’ün Mehmet Emin Yurdakul’un şiirleri ile büyüdüğü, Ziya Gökalp ve Namık Kemal’in eserleri ile fikir dünyasını zenginleştirdiği unutulmamalıdır. Kaldı ki Gazi Paşa genç Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren Bozkurt sembolünü hemen her yerde ön plana çıkartmış, Türk tarihi ile ilgili çalışmalar yaptırmıştır. Kaleme aldığı Nutuk ise adeta tüm Türk dünyasına bir sesleniştir ve Orhun Kitabelerinden farkı yoktur. Sarı Başbuğ, kendisini Tanrı dağına uğurladığımız 1938 yılına kadar her eylemi ile Türkçülük davasına hizmet etmiştir.’’

Etkinliğe Türk Ocakları Edirne Şubesi Hars Heyeti üyesi Muzaffer Doğan, gençlik kollarımız ve ocak mensupları iştirak etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: