Türkiye Bulgar plakalı lüks araca el koyuyor! İşte nedeni….

Türkiye Bulgar plakalı lüks araca el koyuyor! İşte nedeni….

  • Türkiye’de, Bulgaristan plakalı 64 lüks araca el kondu. Söz konusu araçların tamamı Türklerin yoğun yaşadığı Kırcaali plakalı olduğu ve yakında araç sahiplerinin isimleri belli olacağı açıklandı.

Edirne Adliyesi Bulgaristan’ın Adalet Bakanlığı’na bağlı Uluslararası Hukuk İşbirliği ve Avrupa Sorunları Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere ve Kırcaali Bölge Mahkemesi’nde görülen ve konuyla ilgili gerekli bilgile göre,

Onlarca Kırcaali plakalı araçlar arasında lüks BMW, Mercedes, Audi, Toyota, Volkswagen, Opel, Renault, Hyundai ve Fiat markaların olduğu ifade edildi.

Öteyandan konuyla ilgili Kırcaali Bölge Mahkemesi’nin elde ettiği tüm bilgileri Türk makanlarına gönderilmek üzere Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na bağlı Uluslararası Hukuk İşbirliği ve Avrupa Sorunları Müdürlüğü’ne gönderildiği belirtildi.

Söz konusu araçlarla ilgili yürütülen tahminlere göre lüks araçların Bulgaristan plakasıyla satışında yüksek miktarda vergi kaçakçılığı gerçekleştirildiği idda edildi.

Yıllardır uygulanan yönteme göre lüks araçların Bulgaristan plakasıyla satıldığı ve bu iş için belirli kişilerin kullanıldığı ifade edildi. Söz konusu kuryelerin araçların sahibi olmadığı ve bu işi para karşılığı yaptıkları açıklandı.

Türkiye’deki yabancı plakalı taşıtlarda Bulgaristan ilk sırada

Türkiye’de kalma süresi uzatılan kişisel kullanıma ait yabancı plakalı taşıtların tescil edildikleri ülkelere göre dağılımında 9 bin 736 ile Bulgaristan’ın ilk sırada yer aldığını belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu ülkeyi sırasıyla Almanya ve Gürcistan’ın takip ettiğini belirtti.

Türkiye’de süre uzatımından yararlanan yabancı plakalı araç sayısının 35 bin 425 olduğunu açıklayan Ruhsar Pekcan, bu araçların tescil edildikleri ülkelere göre dağılımını ise şu şekilde sıraladı:

Bulgaristan (9736), Almanya (4982), Gürcistan (3283), Fransa (1243), Hollanda (1191), Birleşik Krallık (1168), İran (734), Romanya (689), Avusturya (686), İtalya (587), Yunanistan (568), Rusya Federasyonu (563), Belçika (560), İsveç (327), Diğer Ülkeler (9008).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: