Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği Açıkladı: Bulgaristan’a Girişler Nasıl Olacak, Hangi Aşılar Kabul Ediliyor

Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği Açıkladı: Bulgaristan’a Girişler Nasıl Olacak, Hangi Aşılar Kabul Ediliyor?

  • Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada Bulgaristan’a girişler hakkında bilgi notu yayınlandı.

Açıklamada Türkiye vatandaşlarına Bulgaristan’a girişlerine izin verilmesine devam edildiği ve ülkeyi transit geçişlerde PCR testi muafiyeti uygulamasının sürdüğü vurgulandı.

Ayrıca ülkeye girişte hangi aşıların uygulandığı taktirde kişileri zorunlu karantinadan muaf tuttuğu açıklandı.

Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği’inin yayınladığı bilgi notu şöyledir:

Değerli vatandaşlarımız,

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan son genelgenin metnine https://www.mh.government.bg/…/zabrana_vlizane_bg_29_04… linkinden ulaşılabilmektedir.

Genelgeden;

-Vatandaşlarımızın Bulgaristan’a girişlerine izin verilmesine devam edildiği ve ülkeyi transit geçişlerde PCR testi muafiyeti uygulamasının sürdüğü,

-Ülkeye giriş izni olan kişilerden, vatandaşlıklarına bakılmaksızın; tam bir şekilde aşıladıklarını kanıtladıkları bir aşı kartına sahip olmalarının (uygun görülen aşıların listesi genelge ekinde bulunmaktadır) ve son doz aşının uygulanmasından itibaren 14 gün geçmesinin veya negatif PCR (en fazla 72 saat öncesine kadar) / antijen (hızlı test – en fazla 48 saat öncesine kadar) ibraz edilmesinin veya Covid-19 hastalığını geçirdiğinin resmi bir belge (son 15 gün ila 180 gün arasında) ile kanıtlanmasının beklendiği,

-Ülkemizde uygulanan Sinovac- CoronaVac ile Pfizer/Biontech aşılarının da uygun görülen aşılar içerisinde oldukları,

-Yukarıda ifade olunan belgeler olmadan ülkeye giriş izni verilen kişilerin 10 gün karantinaya tabi olacağı, anlaşılmaktadır.

Vatandaşlarımızın Bulgaristan’ı ziyaretlerinden önce Bulgaristan Sağlık Bakanlığı’nın açıklamaları / genelgeleri ile Büyükelçiliğimizin açıklamalarını takip etmelerini tavsiye ederiz.

Sağlıklı günler dileriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: