Türkiye’de ikameti veya çifte vatandaş olan pasaportunu gösterip ‘turist gibi’ yasakları delemez

Türkiye’de ikameti veya çifte vatandaş olan pasaportunu gösterip ‘turist gibi’ yasakları delemez

  • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’de ikamet sahibi olup pasaportunu göstererek ‘turist gibi’ dışarıda dolaşanları uyardı.

Türkiye’de ikamet sahibi olduğu halde veya pasaportunu göstererek ‘turistmiş’ gibi gezenleri uyaran Süleyman Soylu şunları söyledi: “Açık söylüyorum, kim ikamet sahibi ve pasaportuyla bu işi istismar etmeye kalkarsa ikametini iptal ederim hemen. Elimde böyle bir yetki var, acımam da.

Daha önce bir ara genelge de yazdık. Turistik faaliyetler kapsamında kısa süreliğine ülkemizde bulunanlar hariç olmak üzere; şimdi ikamet sahibi. Pasaportunu gösteriyor, başımın üzerine pasaportun var. Ama sen ikamet sahibisin, buradaki yerleşiklerin kurallarına tabii olmakla mükellefsin.

Açık söylüyorum, kim ikamet sahibi ve pasaportuyla bu işi istismar etmeye kalkarsa ikametini iptal ederim hemen. Elimde böyle bir yetki var, acımam da.

Çünkü insanlar evde kalacaklar, siz pasaportunuz var diye siz turist kılığında, imkanında bunu istismar edeceksiniz, buna da müsaade etmeyeceğiz. Onun için kurallarımız çok net, boşluk bırakmıyoruz.

Diğer taraftan çifte vatandaş statüsünde olup Türkiye’de Türk kimliğini kullanan, Bulgaristan’da Bulgar ismi ile Bulgaristan pasaportunu kullanan kişilerinde bu tür girişimlerde bulundukları dikkati çekti. Emniyet yetkilileri bu tür bireyleri de tespit ettiklerinde ağır ceza uygulayacaklarını belirttiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: