Türkiye’den teminat “Bulgaristan sınır kapıları kapanmayacak”

Türkiye’den teminat “Bulgaristan sınır kapıları kapanmayacak”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt, Bulgaristan’da korona vakalarındaki artışın gerçek olduğunu, ancak komşu ülkelerden gelenlerden Türk tarafına bir bulaş tespiti bulunmadığını belirterek, her iki tarafta da gümrük kapılarının kapanmasının gündemde olmadığını söyledi.

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı TOBB nezdinde yapılan telekonferansta Edirne’ye ilişkin gündeme taşınan konuları paylaştı. Herkesin gözünü çevirdiği sınır kapısına ilişkin ‘Kapının kapanması gündemde değil’ diyen Zıpkınkurt konuyla ilgili şunları aktardı:

Edirne ekonomisi bilindiği üzere yurtdışından gelen misafirlerle birinci dereceden irtibatlı. Bulgaristan’dan gelen misafirlerin Edirne ekonomisine ciddi katkısı var. Bunu yadsıyamayız. Bununla ilgili de gerekli önlemleri gerek Valiliğimiz gerek oda üyelerimiz aldı. Valiliğimiz dezenfektanları ve maskeleri Kapıkule’de dağıtıyor. Bizler de üyelerimizi bilgilendirerek maske, mesafe ve hijyen konusunda gerekli uyarıları yapıyoruz. En az hasarla Covid’i atlatmaya çalışıyoruz.

‘Kapının kapanması gündemde değil’

Bulgaristan’daki partnerlerimizle yaptığımız görüşmelerde kısa dönemde sınır kapılarının kapanacağı yönünde ellerinde bir bilgi yok. Ama Bulgaristan’daki vakaların arttığı gerçek. Bulgaristan’daki Sağlık Bakanlığı ve Başbakanlıkla, odaların yaptığı toplantıda kapıların kapanmayacağı konusunda bilgi geldi.
Bulgaristan tarafından gelenlerden Türk tarafına bir bulaş tespiti yok. Dolayısıyla Türk tarafı da bu süreci çok yakından takip ediyor. Bunun için bizim taraftan da kapının kapanacağı gündemde değil.

Covid dolayısıyla anket yapamıyoruz. Önümüzdeki günlerde anket yapmayı planlıyoruz. Geçmiş dönemlerde Bulgaristanlı misafirin kişi başı harcama ortalaması 55-65 euro civarındaydı. Dövizin yükselmesi ve onların daha farklı ürünlere yönelmesiyle beraber sanıyorum rakam biraz daha yükselmiştir.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: