Türkiye’ye Getirilen Yabancı Plakalı Aracın Süresi Hangi Durumda Uzatılır?

Türkiye’ye Getirilen Yabancı Plakalı Aracın Süresi Hangi Durumda Uzatılır?

  • Gurbetçilerin yabancı plakalı aracı son bir yıl içinde yurt dışında 185 gün kalma şartını yerine getirdiği takdirde emekli veya çalışan olması fark etmeksizin taşıtıyla Türkiye’de iki yıl (730 gün) kalabiliyor. Fakat bu süreyi aştıkları takdirde para cezası alıyorlar.

Ancak koronavirüs nedeniyle bazı durumlarda istisna yapılabiliyor. Covid-19 salgını sürecinde taşıtları ile birlikte ülkemize gelen gurbetçilerimize yönelik düzenlemelere ilişkin Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle ‘Yurt dışından ülkemize gelen şahısların koronavirüs (Covid-19) salgını dolayısıyla uygulanan seyahat kısıtlamaları ya da kendileri veya yakınlarının tedavisi gibi sebeplerle yurt dışına çıkamamalarından dolayı taşıtlarına verilen izin sürelerini geçirmeleri ya da söz konusu nedenlerle Türkiye’de fazla süre geçirdiklerinden yurt dışına çıkıp tekrar taşıtlarıyla birlikte Türkiye’ye girmek istediklerinde, giriş yapmak istedikleri tarihten geriye doğru 365 gün içerisinde en az 185 gün yurt dışında bulunma koşulunu sağlayamamaları söz konusu olmaktadır.

Bu çerçeve öncelikle, Türkiye’de bulunan kişisel kullanıma mahsus yabancı plakalı kara taşıtlarına ilişkin süreler, gümrük idaresine başvuru yapılmasına gerek olmaksızın 31.12.2020 tarihine kadar uzatılmıştır. Bu tarihten sonra toplu olarak süre uzatımı yapılmamış olup süre uzatım talepleri kişilerin bireysel olarak kendilerine en yakın gümrük idarelerine müracaatları üzerine, aşağıdaki hususlar göz önünde bulundurularak değerlendirilmektedir.

Şu durumlarda aracın süresi uzatılabilir

Yürürlükteki mevzuat çerçevesinde, taşıtı Türkiye’ye getiren kişinin kaza, yangın gibi beklenmeyen haller, herkesçe bilinen olağan dışı durumlar, hastalık ve tutukluluk hali gibi olayların taşıtın yurtta kalma süresi içerisinde cereyan ettiğinin resmi belgelerle ispatlanması hâlinde süre uzatımı yapılacaktır.

Bununla birlikte salgın nedeniyle alınan önlemler kapsamında;

– 65 yaş üzeri kişilerden sağlık raporu aranmaksızın,

– 65 yaş üzeri olmayan ancak kronik rahatsızlığı (bağışıklık baskılayıcı tedavi alanlar, kanser hastaları, organ nakli, kemik iliği/kök hücre nakli yapılan hastalar, kronik akciğer hastaları, şeker hastaları, komplike hipertansiyon, dekompanse kalp yetmezliği, akut koroner sendrom geçiren hastalar, kronik karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar vb.) bulunan kişilerce ibraz edilecek sağlık raporlarında istirahat süresinin bulunması şartı aranmaksızın,

– Gideceği ülke ya da güzergahı üzerinde bulunan bir ülkenin uyguladığı bilinen kısıtlamalar (sınırlarının kapalı olması, oturum izni bulunmayanların girişine izin verilmemesi vb.) nedeniyle yurt dışına çıkamayan kişilerden ayrıca bir belge aranmaksızın,

6 ayı geçmeyecek şekilde süre uzatımı yapılacaktır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: