Uğur Emre Kutlu:“Edirne turizminin sıkıntıları bu gün çözülmez ise yakın gelecekte daha büyüklerin doğmasına gebe olur.”

Uğur Emre Kutlu: “Edirne turizminin sıkıntıları bu gün çözülmez ise yakın gelecekte daha büyüklerin doğmasına gebe olur.”

Uğur Emre Kutlu:“Edirne turizminin sıkıntıları bu gün çözülmez ise yakın gelecekte daha büyüklerin doğmasına gebe olur.” 

Uğur Emre Kutlu: “Edirne turizminin sıkıntıları bu gün çözülmez ise yakın gelecekte daha büyüklerin doğmasına gebe olur.”

Kendinizi tanıtır mısınız?

Uğur Emre Kutlu: Adım Uğur Emre Kutlu. Aslen Rizeliyim ama Edirne’de doğdum büyüdüm. Ailem 45 yıl önce buraya göç etmiş. Ailem inşaat sektöründe, kerestecilik yapıyor. Trakya Üniversitesi, Turizm ve Otelcilik mezunuyum. Turizm sektörüne girişim Antalya’da başladı. Antalya’nın önemli gruplarından birisinde, barut grubunda çalıştım. Bir otelde resepsiyon görevlisi olarak başlayan kariyerim, Edirne HillyHotel’de devam etti. Askerden sonra da bugün röportaj yaptığımız yere, Edrin Otel’e transfer oldum, burada çalışmaya başladım.

Edrin Otel olarak nasıl bir sistem ile çalışıyorsunuz?

Uğur Emre Kutlu: Biz otelimize ayak basan insanlara öncelikle misafir gözü ile bakıyoruz, müşteri gözü ile bakmıyoruz. Bunu herkes söyler ama biz gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bizde para ikinci planda olmak zorunda ki devamlılık arz etsin. Odalarımız bir artı bir ve bir artı sıfır şeklinde. Bu format ile misafirlerimizi kendi evimizde hissettirip, devamlılıklarını sağlamaya çalışıyoruz. Önceliğimiz insanların buradan memnuniyetle ayrılması.

Doğma büyüme Edirneli ve turizm sektörünün bizzat içinde birisi olarak Edirne’yi turizm açısından değerlendirmenizi istesek neler söylersiniz? Edirne’deki Otellerin sıkıntıları hakkında da yorumlarınızı rica ediyoruz.

Uğur Emre Kutlu: Edirne’nin turizm açısından çok ciddi sıkıntıları var. Bu sıkıntıların çözümü için şimdiden önlem alınmaz ise önümüzde ki yıllarda daha büyüğünü doğurmaya gebe olur. Ülkeye döviz getiren kurumlarda görev yapıyoruz. Bu bütün oteller için geçerli. Otellerin gelirlerinin artması önce bizlere kazanç, sonra tüm Edirne’ye. Oteller olarak sıkıntılarımızı dile getirecek, çözüm üretecek, bizimle muhatap olacak bir kurum maalesef yok. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan ve otellerin müdürlerinin katıldığı toplantılar ile bu iş çözülmez. Bu otellerin sorunlarını dile getirebileceği bir kurum oluşturmak ile işe başlamak gerekiyor. Şu anda otel işletmecileri olarak kendi kendimizi baltalamaktan başka bir şey yapmıyoruz. Amerika’daki büyük oteller, onlarca seyahat acentesi ile pazarlığa oturabiliyor. Bizler neden Edirne’deki oteller olarak bunu yapamayalım? Seyahat acenteleri ile masaya oturup, anlaşmak maliyetleri ciddi ölçüde düşürür, sonuçta herkes kazanır dolaylı olarak Edirne kazanır. Ancak bunu bir araya gelerek çözebileceğiniz herhangi bir kurum veya platform yok. Bakın, son yıllarda Kakava şenliklerine büyük talep var. İnsanları buraya geldikleri zaman mağdur etmemek gerekiyor. Biz bu aralar otellerimizi her dolduruyoruz. Bu turist akımı 5-10 yıl devam eder ama sürekliliği sağlayamazsınız. Bu sadece otellerle ilgili bir durum değil. Biz en fazla 10 sene daha Kakava türü şenlikler ile idare ederiz ama bunun devamlılığı olmaz; çünkü özellikle geçtiğimiz son yılda Kakava şenliklerinde eğlence yetersizdi. İnsanlar Edirne’den sıkılırsa ve organizasyon yetersizliği nedeniyle kaliteli zaman geçirmezse tekrar gelmeleri için neden kalmaz. Geldiklerinde de günübirlik kalıp giderler. Diyeceğim o ki, Edirne’de oteller dolup taşıyor gibi gözükebilir ama organizasyon yetersizliği nedeni ile uzun vadede bize kaybettirir. İnsanları Edirne’de tutacak eğlence mekânlarına, daha çeşitli eğlence türlerine ihtiyaç var. Edirne’ye kapasitesinden biraz fazla turist geldiğinde organizasyon eksikliği ve kurumların iş bilmezliği yüzünden otelinden, lokantasına kadar herkes sıkıntı yaşıyor. Organizasyon işlerinin yapılması hususunda oteller ile istişare edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Temel eksiklerden birisi de otopark sorunu. Biz otelimize gelen misafirlerimizin otopark sorunu çözmek için tamamen kendimiz mücadele diyoruz. Arka taraftaki caddeye yer buldukça park ediyoruz. Hafta içi yüzde yüz doluluğa ulaştığımız zaman sıkıntı yaşıyoruz ama sorunları bir şekilde hallediyoruz. Bu sorun her yerde var. Sadece bizim otelimiz açısından değerlendirmemek lazım. Bazen bizler de yetersiz kalıyoruz. Derdimizi anlatacak kimseyi bulamıyoruz. Biz Edrin Otel olarak kurumlardan bu konuda destek beklerken, misafirlerimizin park edecekleri alanın bedelini ödemeye de hazır olduğumuzu söylüyoruz. Ama maalesef cevap alamıyoruz. Örneğin otelimizin karşında bulunan okul bahçelerinin altına otopark yapılabileceğini düşünüyorum. Yaz döneminde okullardan destek aldık bu konuda ama okul dönemi başladığında haklı olarak bize izin veremiyorlar. Yine de dediğim gibi okulların alt kısmından otopark amaçlı yararlanabilir.

Edirne’ye daha fazla turist gelmesi için ne yapmak gerekiyor?

Uğur Emre Kutlu: Edirne tam bir geçiş noktası. Çok fazla turist misafir ediyoruz. Özellikle bahar ve yaz aylarında çok fazla turist geliyor, tur geliyor. Bizler tabii ki ihtiyaçları karşılamak noktasında sıkıntılar yaşıyoruz. Edirne şu an sınır kenti olmasının avantajını yaşıyor. Dövizin yükselmesi ile burada bir alışveriş turizmi de oluştu. Sizler de görüyorsunuz Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen misafirlerimiz özellikle hafta sonu alışveriş yapmak için şehrimizi tercih ediyor. Tüm bu söylediğim nedenlerden dolayı bizim işletmemiz ve diğer oteller ihtiyaca cevap vermekte zorlanabiliyor. Bazı durumlarda yetersiz kalıyoruz. Sektör canlı gidiyor ama nereye kadar böyle gider bilinmez. Buraya birisi ciddi bir yatırım ile gelirse şu an liderliğe oynayan işletmeler büyük sıkıntı yaşar. O yüzden bilhassa otellerin reklamı iyi yapması, organizasyon becerisi yüksek insanlar tarafından yönetilmesi ve misafirlerin iyi ağırlanması gerekiyor. Yine aynı noktaya geleceğim, Edirne belediyesi ya da herhangi bir kurum organizasyon gerçekleştirdiği zaman bizlerle de oturup, görüş alışverişinde bulunması gerekiyor ki yaptığımız çalışmalar çok daha fazla insana hitap etsin, kalıcı olsun. Özellikle otelcilik işini iyi yapan insanlardan destek alınması gerekiyor ki Edirne turizmi daha iyi noktalara getirilsin.

Edirne’de inanç turizmi çok büyük bir etken. İnsanlar başta Selimiye Camii olmak üzere diğer camilerimize geliyorlar. Ama sadece inanç turizmi ile yetinmemiz doğru değil. İnsanlar elbette cami ziyaretleri için gelirler ama bir süre sonra bu azalır, ayrıca günübirlik gelip gitmeleri de kimsenin işine gelmez. Bu yüzden burada yeme içme çeşitliliğini arttırmak, özellikle Karaağaç bölgesinde kahvaltı gibi organizasyonları daha zengin hale getirmek; ayrıca yeni eğlence mekânları tesis etmek zorundayız ki şehrimize gelen turistlerin sayısını arttırabilelim.

Kaleiçi bölgesinde birçok tarihi eser var, yıkılmaya yüz tutan, bakımsız bu eserler Edirne’nin turizminin gelişmesine engel oluyor. Kaleiçi’nin durumu hakkında neler söylemek istersiniz?

Uğur Emre Kutlu: Kurumlar arasındaki uyumsuzluk ve anlaşamama Kaleiçi’ni ne hale getirdi hep birlikte görüyoruz. Anıtlar kurulunun tamam dediğine belediye yok diyor. Belediye onaylıyor, anıtlar kurulu bin dereden su getiriyor. Böyle olunca yatırım yapmak isteyen insanlar da pişman olup, vazgeçiyor. Hal böyle iken olan tarihi eserlerimize oluyor.

Kaleiçi’ndeki restorasyon süreci hayal edildiği gibi tamamlanır, evler aslına uygun yenilenirse biz de tarihi evlerin turizm açısından kullanılma trendine uyum sağlamış oluruz. Bütün Türkiye’de uygulanan bir yöntem var. Tarihi evlerin önüne atarsınız masaları, sandalyeleri, altı tane yan yana yahut karşı karşıya işletme birleşir, yemekler, içkiler, müzikler servis edilir. Hep birlikte kazanılır. Bu konsepti oluşturmak zorundayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: