Uzm. Dr. Mustafa İshak YILDIRIM: “Edirne’miz olarak Corona virüs testi pozitif çıkan vaka sayısında ve tedavi olan hasta bazında iyiyiz ancak kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığı için ’Kontrollü Sosyal Hayat Kurallarına’ en çok uymamız gereken dönemdeyiz.”

Uzm. Dr. Mustafa İshak YILDIRIM: “Edirnemiz olarak Corona virüs testi pozitif çıkan vaka sayısında ve tedavi olan hasta bazında iyiyiz ancak kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığı için ’Kontrollü Sosyal Hayat Kurallarına’ en çok uymamız gereken dönemdeyiz.”

  • Kendinizi tanıtır mısınız?

Uzm. Dr. Mustafa İshak YILDIRIM: 1976 doğumluyum, Balıkesir Ayvalık lıyım. Enfeksiyon hastalıkları uzmanıyım. 1993’te Edirne’ye, Tıp Fakültesine öğrenci olarak geldim, 1999 yılında Tıp Fakültesini bitirdim. Bolu Göynük’te çalıştıktan sonra 2001 yılında tekrar uzmanlık için 2. kez Edirne’ye geldim. 2006 yılında Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanlığımı aldım ve daha sonra Ağrı Doğubayazıt’ta, oradan Tekirdağ Malkara’da, oradan da İstanbul Silivri’de görev yaptım. 2011 yılından beri Edirne’deyim. Yaklaşık 21 yılım bir fiil Edirne’de geçti.

  • Hocam uzun yıllardır Edirne’de yaşayan bir tıp doktoru olarak şehrimizin sağlık turizmine bakış açısını ve bu sektördeki konumunu değerlendirmenizi rica ediyorum.

Uzm. Dr. Mustafa İshak YILDIRIM: Öncelikle Sağlık Bakanlığı bizi bu konuda öncelikli Türkiye’deki 12 il arasına aldı ve bakanlık bünyesinde ‘Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş’ kısaca USHAŞ’ı kurdu. Bunlar önemli gelişmeler. Eğer pandemi süreci başlamasaydı Edirne’ye sağlık turizmi alanında çok büyük çalışmalar yapılacaktı. Sayın Edirne Valimiz Ekrem Canalp da bu sürece çok ciddi katkılarda bulunmuştur. Sayın Valimizin talimatıyla Kapıkule Sınır Kapısı’nda USHAŞ’ın bir irtibat ofisi açıldı. Dünya da korona virüsten doğan pandemi sıkıntısı olsa bile biz elimizden geldiğince sağlık turizmine devam edeceğiz. Edirne, Balkanlardan gelecek bütün hastaların ihtiyaçlarını karşılayacak durumdadır ve özel hastanelerimiz de eminim ki bize bu konuda yardımcı olacaklardır. Çünkü hem kamu hem üniversite hem de özel hastanelerimizde de çok önemli hekimlerimiz var. İnanıyorum ki Edirne, Türkiye’de sağlık turizmine katkı sağlayacak, baş aktör olacak bir şehirdir. Pandemi süreci çalışmalarımızı sekteye uğratmasına rağmen ve bu süreç devam ediyor ve elimizden gelen bütün katkıları sağlayacağımızı da söyleyebilirim.

Bir konuda da sizler vasıtasıyla vatandaşlarımızı bilgilendirmek isterim: USHAŞ yüzü aşkın ülkede devletimizin eliyle sağlık turizmi irtibat büroları, ofisler kurmakta. USHAŞ uluslararası başvuruya açık bir internet sitesi kurarak buraya sağlık bilgilerini girip tedavi talebinde bulunan hastaları Türkiye’ye getirmekte ve branşına göre uygun hastanelerde tedavilerini yaptırmakta. USHAŞ’ın Trakya’daki tek ofisi de Edirne’de olacak. Biz bu ofisi Kapıkule’de yaptık ve inşallah yakında faaliyete geçecek.

Edirne sağlık turizminde hemen her alanda misafirlerimize de hizmet verecektir. Bunlardan birisi de Ağız ve Diş Sağlığı Hastanemiz olacaktır. Ağız ve diş sağlığı konusunda da sağlık turizmi yapmak noktasında çalışmalarımız var. Ayrıca ağız ve diş sağlığı hastanemize Trakya Kalkınma Ajansı ile birlikte yaptığımız ortak proje ile bilgisayarlı tomografi cihazını kazandırmış bulunmaktayız. Bizden desteklerini esirgemeyen Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut beye ve değerli çalışma arkadaşlarına da bu vesileyle şükranlarımı sunuyorum.

Edirne’mizin değerli yaşayanları için; artık çok yakın zamanda diş hastanemizde de tomografi cihazı aktif olacak ve hastalarımız tomografi çektirmek için devlet hastanesine gitmek zorunda kalmayacaklar. Bu hizmeti de çok kısa süre içerisinde vermeye başlayacağız.

Belki soydaşlarımız ya da misafirlerimiz sağlık turizmi için Edirne’ye geldiklerinde herhangi bir sosyal güvenceden veya sigortadan yararlanamıyorlar ama şu da unutulmasın biz yurtdışına göre sağlık hizmetlerinde çok daha kaliteli ve ucuz hizmet veriyoruz. Kendi ülkelerinde verdikleri katkı payı ile Edirne’de tedavi olabiliyorlar. Buraya tedavi için gelenler zaten Avrupa’dan ve Balkanlardan kat kat ucuz fiyatlara tedavilerini olacaklar. Bunun da göz ardı edilmemesini rica ediyorum.

  • Hocam, işin başındaki kişilerden birisi olarak Edirne’de an itibariyle pandemi sürecinin ne durumda olduğunu anlatmanızı rica ediyoruz.

Uzm. Dr. Mustafa İshak YILDIRIM: Mevcut pandemi süreci ile ilgili herhangi bir sayı veremiyoruz ama Türkiye’nin en iyi illerinden biriyiz. Yine de bu durum bizi rehavete sürüklememeli. Maskelerimizi takmazsak, sosyal mesafeye dikkat etmezsek tüm dünyada yaşanan kötü tabloları bizlerde yaşayabiliriz. Unutmayalım ki virüs insanla dolaşıyor, insandan insana geçiyor. Biz ne kadar hareketli olursak, virüs o kadar dolaşır. Sosyal mesafeyi korumazsak birbirimize bulaştırma ihtimalimiz artacak. Genel olarak ilk üç aylık dönemden daha hareketli ve yayılımın arttığı bir tablodayız ve bu yüzden kurallara daha fazla uymak durumundayız. Lütfen sosyal mesafemizi koruyalım ve elimizden geldiğince toplu mekânlarda bulunmayalım. Korona ile mücadele hafife alınacak bir konu değildir. Bize bir şey olmaz diyorsak bile sevdiklerimiz için kurallara uyalım…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: