Yaltırık, “Tarihten Kurguya Eski İstanbul Kabadayıları”

Yaltırık, “Tarihten Kurguya Eski İstanbul Kabadayıları”

Türk Ocakları Edirne şubesi ikinci ocakbaşı sohbetini gerçekleştirdi ve tarihçi, fantastik öykü yazarı Mehmet Berk Yaltırık’ı misafir etti.

Türk Ocakları Edirne Şubesi Gençlik kollarımızın düzenlediği etkinlikte Mehmet Berk Yaltırık, “Tarihten Kurguya Eski İstanbul Kabadayıları” konulu sunumları Türk Ocaklıları bilgilendirdi. Kabadayılığın doğuşunu, Osmanlı döneminde yeniçeri ve devlet adamlarının nasıl kabadayıya dönüştüğünü, Cumhuriyet döneminde kabadayılık kavramının uğradığı değişimleri ve ünlü kabadayıları anlattığı sunumunda, kabadayılar ile ilgili yapılan kurgular ve filmler hakkında bilgiler içeren sunum ilgi ile izlendi.

Kabadayılık mefhumunun hem Osmanlı döneminde hem de Cumhuriyet döneminde ‘’Adaleti tesis etmek’’ deyimi ile eşleştirildiğini anlatan Yaltırık, bunun en büyük sebebinin devlete olan güvenin az olmasının, bir başka değişle devletin adaleti sağlayamamasının olduğu belirtti. Mehmet Berk Yaltırık, ‘kabadayılık’ konulu film afişlerini dinleyiciler ile paylaşırken, gerçek kabadayıların sinema perdesine nasıl yansıtıldığını örnekler ile anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: