Yavuz Duran”Edirne’de ki sağlık imkan ve fiyatlarını ne Balkan ülkeleri ne de Avrupa’nın hiçbir yerinde bulmak imkansız”

Yavuz Duran: “Edirne’de ki sağlık imkan ve fiyatlarını ne Balkan ülkeleri ne de Avrupa’nın hiçbir yerinde bulmak imkansız.”

  • Kendinizi tanıtır mısınız?

Yavuz Duran: 1984 İstanbul Bağcılar doğumluyum. Kocaeli Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi bölümünü bitirdim. 7-8 yıl evvel de medikal sektörüne giriş yaptım. Belli başlı firmalar da çalıştıktan sonra kendi firmamı kurdum. Yaklaşık 2 buçuk senedir medikal alanında faaliyet gösteren İNFERMET Tıbbi Cihazlar Ticaret Şirketini kurdum. Genel cerrahi, göğüs cerrahisi, kadın doğum bölümlerine ameliyathane cihazları satışı alanında faaliyetler göstermekteyim. Daha üniversite okurken memuriyetin bana uygun olmadığını düşünüp, ticarete atılmak noktasında atılımlarda bulunmuştum. Çeşitli iş kollarıyla ilgili denemelerim oldu. Nihayetinde son yıllarda sevdiğim bir işin ticaretini yapıyorum ve bundan da çok mutluyum.

  • Şirketinizde insanların hizmetine sunduğunuz ürünlerle alakalı bilgi vermenizi rica ediyoruz.

Yavuz Duran: Ürünlerimiz özellikle kadın doğum ve genel cerrahi ile alakalı. Medikal sektörde hizmet verirken, aileme; anneme, babama, akrabalarıma ürün verir gibi çalışmaya gayret ediyorum. Aileme önermeyeceğim hiçbir ürünün tanıtımını dahi yapmam. Sattığımız ürünler de ameliyatların süresini kısaltan; hem hastanın hem de doktorların konforunu arttıran ürünler. Esasında ilk hedef doktorların konforunu ön plana çıkartmak… Bunu sağlarsanız hasta sağlığı da beraberinde gelecektir. Genel cerrahi alanında tanıtımını yapıp, hastalarla buluşturduğumuz ürünler için de aynı durum geçerli. Örneğin; genel cerrahide bir lazer cihazımız var. Hemoroit tedavisi ile alakalı bir cihazdır. Bu cihazda da hasta konforu çok çok üst düzeyde… Bazen bir hafta, hatta on gün hastanede yatması gereken hastalar bir gün sonra taburcu olup, işlerine bile dönebilmekteler. Son birkaç aydır tanıtım ve uygulamasını yaptığımız bir lazer cihazımız var. Lazer ile ablasyon yapıyoruz. Bu cihazla hemoroidal ven lazer probu yardımı ile koagüle edilir. Ameliyat yaklaşık 10 dakika sürer. Bu ameliyat tecrübeli ellerde yapılırsa ağrı olmaz. Hasta ameliyat sonrası hemoroid paketlerinde yaklaşık % 30 luk bir küçülme olur. 3 hafta sonra tamamen kaybolur.

  • Edirne’de sağlık sektörüne hizmet eden bir şirketiniz var. Edirne’ye dışarıdan gelen, burada ticari faaliyet gösteren birisi olarak Edirne’yi nasıl görüyorsunuz? Gerek ticari gerek turistik açıdan değerlendirmenizi rica ediyoruz.

Yavuz Duran: İstanbul’da doğup, büyüdüm. Yılın 52 haftasının 40 haftası buradayım ve Edirne’yi sık sık gözlemleme şansım oldu. Genel olarak Edirne’ye bir hizmet verilmediğini görüyorum. Dört yıldır Edirne’de bir gelişim göremiyorum, bir hizmet ya da ilerleme yok. Edirne’ye gelen turist neden geliyor? Alışveriş yapıp, yemeğini yiyip gidiyorlar. Bana göre turizm bu değildir. İnsanlar Edirne’nin tarihi eserlerini tam manasıyla, bütün detaylarıyla gezmeden şehrimizden ayrılıyorlar. Edirne’de konaklamıyorlar bile. Haliyle burada turizm de gelişmiyor ki bunun en önemli sorumluları benim gördüğüm kadarıyla mahalli yöneticiler.

  • Yavuz Bey, Türkiye Balkan ülkelerine nazaran sağlık alanında fazlasıyla gelişmiş bir konumda. Devletimiz de gereken desteği veriyor ve bu alanda Avrupa’nın dahi önünde olduğumuz durumlar ortaya çıktı. Edirne de Balkanlara açılan bir sınır ve sağlık turizmi açısından önemli bir konumda. Sağlık alanında yatırım ve çalışmalar yapan bir iş adamı olarak sağlık turizmi ve geliştirilmesi hususunda neler söylersiniz?

Yavuz Duran: Bir kere sağlık alanında fiyatlarımız oldukça makul. Hem iyi bir sağlık altyapımız var hem de bunu tamamen veriyoruz. Bu yurtdışından gelenler için bulunmaz bir nimet. Özel hastaneler de devlet hastanesinde Türk vatandaşı hastalarına bedava hizmet verildiği için, yabancı ülke vatandaşlarına da cüzi miktarda ücret alarak hizmet veriyorlar. Yani biz hem hastane hem de doktorlar açısından fazlasıyla iyi durumdayız. Hasta memnuniyetini hem devlet hastanelerinde hem de özelde ön planda tutuyoruz ve bunun ne Avrupa’da ne de Balkanlarda herhangi bir örneği yok. Yurtdışından tedavi amaçlı gelen hasta daha sonra muayene için geldiğinde yanında başka hastaları da getirdiğine çok şahit oldum. Edirne’de ki sağlık imkan ve fiyatlarını ne Balkan ülkeleri ne de Avrupa’nın hiçbir yerinde bulmak imkansız.

Edirne, Balkanlara, Avrupa’ya bu kadar yakınız ama bunun karşılığını tam manasıyla alamıyor. Balkanlardan daha fazla hasta çekmek gerekiyor. Sağlık turizmine burada yeterince değer verilmediğini düşünüyorum. Pandemi döneminden sonra devletimizin bu alanda daha fazla yatırım yapacağına dair ümidim var. Umuyorum bu gerçek olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: