Yavuz Hırsız Ev Sahibini Bastırır

Yavuz Hırsız Ev Sahibini Bastırır

Suçlu kişiler kendilerini de güçlü hissettikleri için zarar verdikleri kişileri suçlama yolunu tercih ederler.

  • 12 Ekim gününü şükran günü olarak kutlayan, aslında bu günün Kızılderililere karşı yapılan “Soykırım” günü olan Amerika hangi yüzle Türkleri soykırım ile suçluyor?

Kızılderili soykırımları Kristof Kolomb’un 1492 yılında Amerika’ya ulaşmasından sonraki beş asır boyunca Beyaz Avrupalılar ve Amerikalılar tarafından kıtanın yerlileri olan Kızılderililere karşı yapılan soykırım devam etmiştir.

Doğrudan Kızılderili katliamları gibi katliam ve etnik temizlik yapılması, Kızılderili Tehciri gibi geleneksel topraklarından apayrı başka topraklara tehcir (zorunlu göç) edilip Kızılderili rezervasyonu ile Kızılderili rezervi gibi alanlara kapatılmaları, bağışıklık sistemlerine yabancı olan çiçek hastalığı gibi Eski Dünya hastalıklarının bilinçli olarak Kızılderililere bulaştırılması, Uzun süre Hristiyan misyonerlerince eğitim verilen Kanada yerli yatılı okulları ile ABD yerli yatılı okulları gibi okullarda ailelerinden koparılan Kızılderili çocuklarının anadilleri dışında eğitim almaları ve anadillerini konuşamamaları gibi soykırım türleri uyguladığı görülür. Kızılderilileri soykırıma uğratma yöntemleri arasında onların fiziksel imhası, topraklarının gaspedilmesi, kültürel baskıya uğramaları, tehcir ve zorla kısırlaştırma görülmektedir. Ekonomik kaynakların kontrolünü elde etmeyi amaçlayan soykırıma faydacı soykırım denir ve örneklerine günümüzde Brezilya Kızılderilileri ve Paraguay Kızılderililerine yapılan soykırımlarda rastlanmaktadır. Günümüzde bazı Kızılderili gruplarında işsizlik oranı yüksek olup % 50-70 arasında değişmektedir.

12 Ekim 1492 tarihi Kızılderililer için trajik bir gündür ve o günü Kolomb Günü olarak kutlamak, soykırım, kölelik, tecavüz ve yağma mirasını kutlamak demektir. Benzer şekilde Şükran Günü kutlamaları ABD Kızılderililerine karşı yapılan soykırımın kutlaması olarak görülmektedir.

ABD’de Kızılderili İşleri Bürosu başkanı Batılıların uyguladığı “etnik temizlik” hareketinde büronun katkılarından dolayı 8 Eylül 2000 günü resmen özür dilemiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: