YUNANİSTAN BATI TRAKYA TÜRKLERİNE AİT 6 OKULU KAPATTI

YUNANİSTAN BATI TRAKYA TÜRKLERİNE AİT 6 OKULU KAPATTI

Yeni eğitim yılının başlamasına kısa bir süre kala, Yunanistan’da Türk azınlık eğitimi ve azınlık okullarıyla ilgili endişe verici haberler gündeme gelmeye başladı.

Gündem Gazetesi’nin haberine göre Batı Trakya genelinde 6 Türk azınlık ilkokulunun daha kapatılması karara bağlandı. Geçen yıllarda çok sayıda azınlık ilkokulu öğrenci azlığı gerekçe gösterilerek Eğitim Bakanlığı tarafından kapatılmıştı. Bu uygulamanın devam ediyor olması azınlık içinde endişe ve tepkiyle karşılanıyor.

Son 10 yılda kapatılan azınlık ilkokulu sayısı 60’ı aşarken, azınlık ilkokullarında eğitim gören öğrenci sayısında da ciddi bir azalma yaşanıyor. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın eğitimle ilgili taleplerine yanıt vermeyen Atina yönetimi, her yıl daha da büyüyen bu sorunun çözümü için bir diyalog sürecinden de uzak duruyor. Bunun sonucu olarak son 20 yıldır, azınlık eğitimi kan kaybetmeye devam ediyor.

Her eğitim yılının başında kapatılan okullar ise kan kaybeden azınlık eğitiminin bir göstergesi haline geldi. Çerçevesi başta Lozan Antlaşması olmak üzere, ikili anlaşmalar ve özel düzenlemelerle belirlenen azınlık eğitiminin özel statüsünü dikkate almadan azınlık okullarının kapatılması tepkiyle karşılanıyor. Ancak azınlığın tepkileri dikkate alınmadan, söz konusu uygulama farklı hükümetler tarafından devam ediyor.

Kapatılması planlanan azınlık ilkokullarından dördünün Rodop ilinde, birinin İskeçe ilinde, bir ilkokulun da Meriç ilinde olduğu öğrenildi. Rodop ilinde Dündarlı, Bulduklu, Doğanca ve Melikli köylerindeki azınlık ilkokullarının; İskeçe ilinde Zeynelli köyü azınlık ilkokulunun, Meriç ilinde ise Çilingirmahalle azınlık ilkolunun kapatılması bekleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: