YUNANİSTAN TURİZME AÇILDI, KORONA VAKA SAYILARINDA PATLAMA YAŞANDI AMA TÜRKİYE’YE SINIRLARI AÇMIYOR

YUNANİSTAN TURİZME AÇILDI, KORONA VAKA SAYILARINDA PATLAMA YAŞANDI AMA TÜRKİYE’YE SINIRLARI AÇMIYOR

Geçtiğimiz ay turistlere kapılarını açan Yunanistan’da vakalar artmaya devam ediyor. Özellikle İngiltere’den gelen turistlerin testlerinin pozitif çıktığı belirtilirken son 24 saatteki vaka sayısı 110 olarak açıklandı.

Yunanistan, koronavirüs salgını nedeniyle turizm gelirlerinde yaşadığı kaybı yaz ayları bitmeden geri kazanmak istedi. Ancak ticari faaliyetler göz önüne alınarak verilen tedbirleri gevşetme kararı sonrası vakalarda ciddi artış meydana geldi.

Geçtiğimiz ay alınan kararla birçok AB ülkesine yeniden kapılarını açan Yunanistan’da korona salgını yükselişe geçti.

Ölümler ve vakalar düşük seyrediyordu

Özellikle İngiltere’den tatil için gelen turistlere yapılan testlerin sonucu pozitif çıkıyordu. Son 24 saatte ülke genelinde yapılan test sonuçlarına göre vaka sayısına 110 kişi daha eklendi.

Son verilerle birlikte ülkede mart ayından bu yana toplam 4 bin 526 vaka tespit edildi.

Diğer AB ülkelerine kıyasla düşük nüfusa sahip olan Yunanistan’daki Covid-19’a bağlı toplam ölümler ise 206 olarak açıklandı.

Türkiye’ye sınırlarını açmayan Yunanistan, Türkiye, Arnavutluk ve Makedonya ile ulaşım sınırlamasını da uzattı.

Yunanistan, koronavirüs vakalarının sürekli artması üzerine bir dizi ek tedbir aldı. Alınan tedbirlerle ilgili açıklamalar yapan Sivil Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias, komşu ülkeler Türkiye, Arnavutluk ve Makedonya ile hava ve deniz bağlantılarının askıya alınmasının 15 Ağustos’a kadar uzatıldığını duyurdu.

Bakan Yardımcısı ayrıca kiliseler dahil olmak üzere bütün kamusal kapalı mekanlarda, maske takmanın zorunlu olduğunu bildirdi.

Açık alanlarda maske takmayı da ‘şiddetle önerdiklerini’ söyledi.

Pazartesi günü, en fazla 100 kişinin katıldığı düğün ve vaftiz etkinliklerine izin verileceğini, dini festivallerle ilgi yasağın 31 Ağustos’a kadar uzatıldığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: