Yunanistan’a giriş 15 temmuza kadar Bulgar’a da yasak

Yunanistan’a giriş 15 temmuza kadar Bulgar’a da yasak

Yunanistan daha önce 1 temmuzda sınırlarını açacağını duyurduğu İngiltere’den gelecekler ile ilgili kararını değiştirerek 15 Temmuz’a uzattı.

Yunanistan buna gerekçe olarak İngiltere’deki Koronavirüs vaka sayılarının yüksekliği gösterdi. İngiltere şu anda dünya çapında en fazla vaka sayısına sahip beşinci ülke.

Yunanistan sınır kapılarını açamadı

Avrupa Birliği’nin seyahat listesinde Türkiye yer almayınca Yunanistan’ın, sınır kapılarını açmasına izin verilmedi.

Koronavirüs önlemleri kapsamında kapatılan sınır kapıları bir bir açılıyor.

Her sene Türkiye’den birçok kişi, tatil için Yunanistan’ı tercih ediyordu. Bu kapsamda tatilcilerin gözü kulağı Yunanistan’dan gelecek haberdeydi.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelyos Petsas, Türkiye ile hem kara hem de deniz sınırlarının 1 Temmuz tarihi itibarıyla açılacağını duyurmuştu. Bu haber Türkiye’de birçok tatilci tarafından memnuniyetle karşılandı, ancak yaşanan mutluluk kısa sürdü.

TÜRKİYE’YE İZİN YOK

Bu açıklamaya rağmen Avrupa Birliği (AB), sınırların açılacağı 15 ülke arasında Türkiye yer vermediği için kapılar açılmadı.

AB’’nin açıkladığı seyahat listesinde; başta ABD olmak üzere Türkiye, Brezilya, Rusya, Hindistan ve İsrail vatandaşları da “güvenilir” ülke olarak ön plana çıkmadığı gerekçesi ile listeye giremedi.

AB KARARINA UYMAK ZORUNDA KALDI

Yunanların, ekonomik nedenlerle kapıların açılmasını istemesine rağmen AB’nin aldığı kararı uygulamak zorunda bırakıldığı öne sürüldü.

Türkiye ile Kastanies ve Kipi kara sınırı bulunan ülkede, gözler 15 günde bir AB tarafından güncellenecek listeye çevrildi.

BETON VE JİLETLİ TELLER HALA DURUYOR

Öte yandan, şubat ayında kapılarına dayanan binlerce mülteciyi durdurmak için Kastanies Sınır Kapısı’na beton ve jiletli tel ören Yunanistan makamları, söz konusu kapıda herhangi bir düzenleme gerçekleştirmedi. İpsala Sınır Kapısı karşısında bulunan Kipi Sınır Kapısı’nda ise durum Kastanies’a göre daha stabil.

Göçmen akımında herhangi bir olayın yaşanmadığı Kipi’de, ‘açılma’ kararı uygulandığı takdirde fiziksel olarak sınır kapısında herhangi bir hazırlığa gerek duyulmadan normale geçiş süreci yaşanabilecek.

Yunanistan’ın Türkiye ile olan Kipi sınır kapısı 1 Temmuz itibariyle Türk vatandaşlarına açılması beklenirken tam tersine Batı Trakya’daki Bulgaristan ile olan sınır kapısı da turistlere kapatıldı.

AB ülkelerinin koronavirüs önlemleri kapsamında sınırlarını açmadığı ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor. Yunanistan’ın sınırları 1 Temmuz itibariyle 15 gün boyunca Türkiye vatandaşlarına kapalı kalmaya devam edecek.

Öte yandan olumsuz bir gelişme de Gümülcine Nimfea sınır kapısıyla ilgili yaşandı.

Yunan hükümeti tarafından 1 Temmuz’dan itibaren ülke sınır kapılarında geçerli olacak durumla ilgili açıklama yapıldı.

Yapılan bilgilendirmede, Bulgaristan sınırından Yunanistan’a gelecek ziyaretçilere sadece Promahona sınır kapısından ülkeye giriş yapmalarına izin verilecek.

Batı Trakya’da Gümülcine’deki Nimfea-Makaza sınır kapısı da dahil olmak üzere diğer Yunan-Bulgar sınır kapılarından sadece ciddi nedenler olduğu durumlarda giriş yapılabilecek.

Benzer şekilde Türkiye, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile olan sınır kapılarından da sadece ciddi nedenler olduğu durumlarda Yunanistan’a giriş yapılabilecek.

Bunun dışında 15 gün boyunca söz konusu kapılar sınırdaki komşu ülke vatandaşlarına kapalı kalacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: