Yurt dışı çıkış harcı 15 TL’den 50 TL’ye çıkartılıyor

Yurt dışı çıkış harcı 15 TL’den 50 TL’ye çıkartılıyor

Yurt dışı çıkış harcının artırılması için torba yasa hazırlandı. AK Parti Grup Başkan vekili Mehmet Muş’un verdiği bilgiye göre, torba yasa teklifi ile harcın 15 TL’den 50 TL’ye çıkartılması teklif edilecek.

Harç, 2007’de kanunlaşarak 15 TL olarak alınmaya başlamıştı. Uygulama, 2013’ten bu yana, yurtdışı çıkış harcı yeşil pasaport veya diğer tüm pasaportlar dahil ödenmek zorunda. Ödemeler bankadan yapılabildiği gibi sınır kapılarında bulunan Maliye Bakanlığı’nın bankolarından alınacak pul ile de gerçekleştirilebiliyor.

Konun uzmanları, “Aslında Yurt Dışı Çıkış Harcı uygulaması, insan haklarına seyahat özgürlüğünü kısıtlaması açısından yanlıştır. Ama yasal statüde prosedüre göre hakaret edilerek yasalaştırıldığını tahmin ediyorum. Yurt dışı çıkış harçları yurt dışına çıkan Türkiye Cumhuriyeti pasaport tuna sahip olan vatandaşlardan alınan bir harçtır. Ödenen harcı, yurt dışına çıkabilme izni gibi düşünürsek kamu gelir türlerinden olan harçlardan daha çok resimlere benzemektedir. Gelişmiş ülkelerin büyük bir bölümünde yurt dışı çıkış harcı uygulaması bulunmamaktadır. Harç alan ülkelerle Türkiye’yi karşılaştırdığımızda, ülkemizde bu harcın miktar olarak düşük olduğu görülmektedir. 2010 yılında Anayasanın bazı hükümlerinde yapılan değişiklik ile seyahat özgürlüğünü kısıtlayıcı düzenlemeler kaldırılmıştır. Böylece vatandaşlık ödevini yerine getirmeyen vatandaşlar yurt dışına çıkma özgürlüğüne kavuşmuşlardır. Bu düzenleme ile binlerce lira vergi borcu olan vatandaşlar bile yurt dışına çıkabilme imkânına sahip olmuşlardır. Ancak 15 TL’lik yurt dışı çıkış harcı ödemeyenler yurt dışına çıkamamakta ve bu durum seyahat özgürlüğü önünde engel teşkil etmektedir. Yurt dışı çıkış harcı Toplu Konut İdaresi’ne aktarılmaktadır. Yurt dışı çıkış harcı ilk zamanlar 100 dalar idi. 2006 yılında yapılan düzenleme ile birlikte 70 TL’den 15 TL’ye düşürülmüştü. Şimdi 50 TL. ye çıkarılması için kanun teklifi verildi. Bununla beraber yurt dışı çıkış harçlarının toplam kamu gelirleri içindeki payı sürekli azalmaktadır. Yurt dışı çıkış harcının ödenmesinde yaşanan sorunlar nedeniyle yurt dışına çıkan vatandaşların uçaklarını kaçırma tehlikesi ile karşı karşıya kaldıkları da görülmektedir. Eğer yurt dışı çıkış harcı uygulamasına devam edilecekse bunun bilet bedeline dâhil edilmesi hem uygulamada vatandaş memnuniyetsizliğini ortadan kaldıracak hem de harç toplama maliyetlerini düşürecektir. Yılda iki defa, yani 6 ayda bir harç muafiyeti ile çıkış uygulaması olabilir.” yorumlarını yaptılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: