2024’TE EDİRNE’DE SAAT DEĞİŞİKLİĞİ: YAZ SAATİNE NE ZAMAN GEÇMELİYİZ?

0
Edirne’nin iki önemli olgusu. Saat Kulesi ve Ciğerci Bahri’si
  • Günler uzuyor ve geceler kısalıyor: hiç şüphe yok ki yakında yaz saatine geçeceğiz! Cumartesi gününü 31 Mart 2024 Pazar gününe bağlayan gece, bir saatlik uykumuzu kaybedecek ve saatlerimizi bir saat ileri alacağız. Peki, ama Fransız ve Avrupalı yetkililer bu saat değişikliğine bir son vermeye karar vermediler mi? Bir göz atıyoruz.

Tik tak, tik tak! Geçtiğimiz Ekim ayında kış saati uygulamasına geçtikten sonra, neredeyse yaz saati uygulamasına geri dönme zamanı geldi. Pratik anlamda, Mart ayının son hafta sonunda bir saat daha az uyuyacağız .

Yani, 30 Cumartesi’yi 31 Mart 2024 Pazar‘a bağlayan gece, saat 02:00’de aslında saat 03:00 olacak. Yani saatinizin akrep ve yelkovanını altmış dakika ileri almanız gerekecek. İyi haber şu ki, akıllı telefonunuz ve diğer bilgisayarlarınız bu güncellemeyi otomatik olarak yapacak.

2019 yılında Avrupa Birliği üyeleri, tüm AB ülkelerinde saat değişikliğinin kaldırılması yönünde oy kullandı. O zamandan beri düzenli olarak yaz ya da kış saatine her geçişin son geçiş olabileceği söyleniyor. Gerçekten durum böyle mi?

Hatırlayın: Eylül 2018’de Avrupa Komisyonu, Avrupalıların %84’ünün sistemin kaldırılmasından yana olmasına rağmen, altı ayda bir yapılan saat değişikliğini 2021’de tamamen askıya almayı teklif etti. Ancak Avrupa Komisyonu kış ya da yaz saati uygulamasının devam edip etmeyeceği kararını her bir Üye Devlete bıraktı. Fransa’da oyların %59’undan fazlası yaz saati uygulamasının devamından yanaydı. Bunun üzerine her Üye Devletin 1 Nisan 2020’ye kadar kararını vermesi gerekiyordu. Ancak Covid-19 krizi nedeniyle konu hala çözüme kavuşturulamadı ve başlangıçta 2021 için planlanan saat değişikliğinin sonu askıda kaldı. “Zaman değişikliğinin sona ermesi, esas olarak Covid-19 sağlık krizi nedeniyle daha sonra ertelenmiştir. Saat değişikliğinin sona ermesine ilişkin bu metin artık gündemde değil” deniliyor .

Saat değişikliği konusunun nihai olarak ele alınıp kapatılabilmesi için, Avrupa Birliği’nin tüm ülkelerinin aşırı kısıtlayıcı saat farklılıklarından kaçınmak amacıyla yasal saat seçimlerini uyumlu hale getirmeleri gerekmektedir. 27 ülkenin anlaşmaya varması için uzun tartışmaların yapılması gerekecek… Bazı güney ülkeleri bu saat değişikliklerine son verilmesini kabul etmediği için daha da zor olacak. Bu nedenle Fransa her altı ayda bir yaz saatinden kış saatine geçmeye devam edecek.


Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Sizinle ne düşündüğümüzü paylaştığımız gibi, sizin düşüncelerinizi de duymak istiyoruz! Yorumunuzu paylaşın, geri bildiriminizi bekliyoruz!

Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et