57 kentte etkili olacak! Meteoroloji’den sağanak ve fırtına uyarısı

0

57 kentte etkili olacak! Meteoroloji’den sağanak ve fırtına uyarısı

  • Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, hafta başından itibaren yağışlarla birlikte hava sıcaklıkları düşecek. İstanbul ve Ankara’nın da aralarında bulunduğu 57 kent için sağanak ve fırtına uyarısı yapılırken, kuvvetli yağışların gün boyu etkili olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, haftalık hava tahmin raporunu yayımladı. Meteoroloji’nin verilerine göre hafta başından itibaren yağışlarla birlikte hava sıcaklıklarında düşüş görülecek.

57 ŞEHRE FIRTINA UYARISI

İstanbul ve Ankara’nın da bulunduğu 33 ilde sarı, 24 ilde turuncu kodu yayınlayarak fırtına uyarısında bulunuldu. Fırtına ve kuvvetli yağışın gün boyu etkili olması bekleniyor.

SARI KODLA UYARILAN İLLER

Adana (fırtına), Adıyaman (fırtına), Afyonkarahisar (gök gürültülü sağanak), Ankara (gök gürültülü sağanak), Aydın (gök gürültülü sağanak), Bartın (gök gürültülü sağanak), Bilecik (gök gürültülü sağanak), Bolu (gök gürültülü sağanak), Bursa (gök gürültülü sağanak), Çankırı (gök gürültülü sağanak), Denizli (gök gürültülü sağanak), Düzce (gök gürültülü sağanak), Edirne (gök gürültülü sağanak), Elazığ (fırtına), Erzincan (fırtına), Eskişehir (gök gürültülü sağanak), İstanbul (gök gürültülü sağanak), Kahramanmaraş (fırtına), Karabük (gök gürültülü sağanak), Kastamonu (gök gürültülü sağanak), Kırklareli (gök gürültülü sağanak), Kocaeli (gök gürültülü sağanak), Kütahya (gök gürültülü sağanak), Malatya (fırtına), Manisa (gök gürültülü sağanak), Mersin (fırtına), Muğla (gök gürültülü sağanak), Sakarya (gök gürültülü sağanak), Şanlıurfa (fırtına), Tekirdağ (gök gürültülü sağanak), Tunceli (fırtına), Şanlıurfa (fırtına), Uşak (gök gürültülü sağanak), Zonguldak (gök gürültülü sağanak).

TURUNCU KODLA UYARILAN İLLER

Aksaray (fırtına), Antalya (kuvvetli yağış), Balıkesir (gök gürültülü Sağanak), Bayburt (fırtına), Burdur (kuvvetli yağış), Çanakkale (gök gürültülü sağanak), Erzurum (fırtına), Giresun (fırtına), Gümüşhane (fırtına), Isparta (kuvvetli yağış), İzmir (gök gürültülü sağanak), Karaman (fırtına), Kayseri (fırtına), Kırşehir (fırtına), Kırıkkale (fırtına), Konya (fırtına), Nevşehir (fırtına), Niğde (fırtına), Ordu (fırtına), Rize (fırtına), Sivas (fırtına), Tokat (fırtına), Trabzon (fırtına), Yozgat (fırtına).

KARADENİZ, İÇ ANADOLU VE DOĞU ANADOLU’DA KAR BEKLENİYOR

Marmara‘nın doğusu, İç EgeAkdenizİç AnadoluKaradeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Bitlis, Muş ve Bingöl çevrelerinde aralıklarla yağış etkili olacak. Yağışlar İç Anadolu’nun kuzeyi, Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Kütahya, Afyonkarahisar ve Konya çevrelerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek.

AKDENİZ’DE ŞİDDETLİ YAĞIŞ BEKLENTİSİ

Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta Karadeniz’de kuvvetli, Antalya’nın doğusu ile Adana çevrelerinde çok kuvvetli ve şiddetli(50-100 kg/m2) yağışların yaşanabileceği uyarısında bulunuldu. Marmara’nın batısı ile Kıyı Ege’de kuzeyli, Orta ve Doğu Karadeniz‘in iç kesimleri ve İç Anadolu’nun doğusu ve Doğu Anadolu’nun batısında kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40- 80 km/sa) yaşanması bekleniyor.

ÇIĞ TEHLİKESİ VAR

Meteoroloji, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesine karşı uyarırken, buzlanma ve don olayının da yaşanabileceği belirtildi.

 


Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Sizinle ne düşündüğümüzü paylaştığımız gibi, sizin düşüncelerinizi de duymak istiyoruz! Yorumunuzu paylaşın, geri bildiriminizi bekliyoruz!

Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et