Alman çözümü Türkiye’den arıyor

0

Alman çözümü Türkiye’den arıyor

  • Almanya’da havalimanlarında başta personel yetersizliği olmak üzere yaşanan sıkıntıların neden olduğu kaos ve bunu getirdiği uçuş iptalleri yaşanıyor. Alman havayolları çözümü Türkiye’den arıyor.

Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI Europe) ve Havalimanı Hizmetleri Birliği (ASA), personel yetersizliğinin neden olacağı sorunlara daha önce dikkat çekmişti.

Bu yaz ise Alman havalimanlarındaki personel sıkıntısı nedeniyle birçok uçuşun iptal edilmesi için çözüm arıyor.

Uçuşların iptal olmaması için Türkiye gibi ülkelerden işçi alınması talep edildi. Alman Hava Taşımacılığı Ekonomisi Birliği (BDL), Federal Çalışma Bakanlığı’na yasal engelleri kaldırmayı amaçlayan bir teklif sundu. Teklifte, ‘Yer hizmetleri alanında 2 bin kişilik personel sıkıntısı var. Bu personel ihtiyacını kısa vadede karşılamanın bir yolu olarak yurtdışından işçi alımını görüyoruz’ denildi.

BDL tarafından yapılan açıklamaya göre gelen işçilerin A2 seviyesinde Almanca konuşması, hava yolu birliği IATA’nın gerekliliklerini karşılayan sertifika sahibi olması ve güvenilirlik kontrollerinin gereksinimlerini karşılaması gerekiyor.


Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Sizinle ne düşündüğümüzü paylaştığımız gibi, sizin düşüncelerinizi de duymak istiyoruz! Yorumunuzu paylaşın, geri bildiriminizi bekliyoruz!

Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et