Bu sınır kapısından geçiş daha kolay ama çoğunluk Bulgaristan’ı tercih edecek

0

Bu sınır kapısından geçiş daha kolay ama çoğunluk Bulgaristan’ı tercih edecek

  • Herkes bu yıl Sılayolu sezonunun nasıl geçeceğini merak ediyor. Sürücülerin her yıl karar vermesi gereken konulardan bir tanesi de ‘Acaba Türkiye’ye hangi sınır kapısından giriş yapsam daha avantajlı olur, daha az beklerim’ şeklinde.

Biz de bu nedenle Sılayolu sezonu öncesi sizin için bir araştırma yaptık. Hem yetkililerden aldığımız bilgiler, hem de yolcuların bize aktardıklarından yola çıkarak bu yıl hangi sınır kapısından geçişin daha kolay olacağını bulmaya çalıştık. Bizimkisi elbette sadece bir tahmin.

Çoğunluk Bulgaristan’ı tercih edecek

Avrupa’dan yola çıkan sürücülerin çoğu Bulgaristan güzergahını tercih ediyor. Sırbistan’dan sonra Bulgaristan’a yönelenler, hem mesafe, hem de zaman açısından yolu kısaltmış oluyor. Bunda Bulgaristan tarafındaki otoyolların son yıllarda düzelmesinin önemi büyük.

Bir çok sürücü ‘Yolu neden gereksiz yere uzatayım? Bulgaristan üzeri seyahat edersem Türkiye’ye daha çabuk varmak yerine Makedonya / Yunanistan üzeri seyahat ederek yolu uzatmanın bir anlamı yok’ düşüncesini paylaşıyor. Ancak çoğunluk böyle düşündüğü için Bulgaristan güzergahında aşırı bir yoğunluk oluyor. Otoyollarda bu yoğunluk belki kendisini pek belli etmiyor ancak araçlar sınır kapısına vardığında uzun araç kuyrukları oluşuyor ve sürücüler saatlerce beklemek zorunda kalıyor. Özellikle Bulgaristan Türkiye sınırında bu yoğunluk üst seviyeye ulaşıyor.

Bulgaristan sınır kapısı yetersiz kalıyor

Bulgar Kapitan Andreevo sınır kapısından Türkiye tarafındaki Kapıkule’ye geçmek için uzun kuyruklar oluşmasının bir başka sebebi de Bulgar görevlilerin yavaş çalışmasına bağlanıyor. Bulgaristan sınır kapısının kapasitesi talebi karşılayamıyor ve eksik kalıyor. Ayrıca eleman eksikliği ve gümrükteki sistemin sürekli arıza vermesi de başka bir dert. Buna bir de gümrük kontrolleri eklenince bekleme süreleri daha da artıyor. Bu nedenle bu yıl bu sorunun Sılayolu’nun ana sorunlarından olması kaçınılmaz.

Yunanistan’da durum nasıl?

Buna karşılık Yunanistan yolunu tercih edenlerin sayısı özellikle son iki yılda azaldı. Bunda salgın nedeniyle Yunan tarafından alınan önlemlerin etkisi de büyük oldu. Vatandaşlar sıkıntı yaşamamak için Yunanistan güzergahını tercih etmediler. Bu yıl için bu güzergahta herhangi bir sıkıntı görülmüyor. Ancak sürücülerin çoğu sırf alıştıkları için büyük ihtimalle Bulgaristan güzergahını tercih edebilirler. Bu sebeple de Makedonya / Yunanistan güzergahı daha ferah olabilir. Şu an bile İpsala sınır kapısından geçişlerin daha kolay ilerlediği görülüyor. Kapıkule ile bir kıyaslama yapıldığında İpsala’daki bekleme süresinin daha az olduğu anlaşılıyor. Bu durum büyük ihtimalle yaz aylarında da benzer şekilde olacak. Yani sonuç olarak İpsala’dan seyahat edenlerin Kapıkule’ye göre daha az bekleyeceği ve sınırda daha az sıkıntı çekeceğini söylemek mümkün.


Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Sizinle ne düşündüğümüzü paylaştığımız gibi, sizin düşüncelerinizi de duymak istiyoruz! Yorumunuzu paylaşın, geri bildiriminizi bekliyoruz!

Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin