Bulgaristan’ın HÖH PARTİSİNDE İstifalar Devam Ediyor

0
Bulgaristan’ın HÖH PARTİSİNDE İstifalar Devam Ediyor!
  • Bulgaristan’da üyelerinin büyük çoğunluğu Türklerden oluşan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi’nde istifa rüzgarı sürüyor.

7 Kasım’da partiden istifa ettiği duyurulan Genel Başkan Mustafa Karadayı’nın ardından Genel Başkan Yardımcısı Ahmed Ahmedov’da görevinden ayrıldığı açıklandı.

7 Kasım’da Partinin Merkez İdari Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Mustafa Karadayı’nın sunduğu istifasının kabul edildiği, gerçekleştirilecek seçimli kurultaya kadar Genel Başkanlık görevinin partinin kurucu Genel Başkanı ve Onursal Başkanı Ahmet Doğan tarafından yürütüleceği kaydedildi.

2016 yılından bu yana HÖH’ün Genel Başkanlığını yapan Karadayı’nın istifa gerekçeleri konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

8 Kasım’da Mustafa Karadayı’nın HÖH’ün Parlamento Grubu Eş Başkanı görevinden de ayrıldığı ifade edildi.

Böylece HÖH’ün Parlamento Grubu tek Başkanı Delyan Peevski kaldı.

Öteyandan dün yapılan açıklamada HÖH Genel Başkan Yardımcısı Ahmed Ahmedov, Mustafa Karadayı’nın ardından Başkan Yardımcılığı görevinden ayrılarak partide istifa eden ikinci isim oldu. HÖH basın merkezince yapılan açıklamaya göre Ahmed Ahmedov yönetim kadrosu görevinden istifa etti.

Ahmed Ahmedov 7 dönemdir HÖH’ten milletvekili seçildi. 2003’ten 2014’de kadar Tsar Kalayon Belediye Başkanlığı yaptı.

Kurultay tarihi 17 Kasım’da belirlenecek

HÖH’ün Parlamento Grubu Başkanı Delyan Peevski yaptığı açıklamada, yeni kurultay tarihinin 17 Kasım’da belirleneceğini açıkladı.

Parlamentoda muhalefet konumundaki HÖH partisi, iktidardaki NATO ve Avrupa Birliği (AB) yanlısı iktidar koalisyonuna sıklıkla destek veriyor. Karadayı, mart ayından sonra hükümette beklenen kadro değişikliğinin ardından HÖH’ün kabineye bakanlarla katılarak iktidar ortağı olmasının öngörüldüğünü açıklamıştı.

HÖH partisi, Bulgaristan’da komünist rejimin 1989’da yıkılmasından sonra Ahmet Doğan tarafından 1990 yılında kurulmuştu. Parti, ülkenin 33 yıllık demokratik döneminde siyasette kilit rol oynuyor.

·        2016 yılında Bulgaristan Türklerinin partisi HÖH’ü yıllarca yöneten Ahmet Doğan, uçak krizinde ‘Sovyet ajanı’ ayarlarına döndüğü dikkate alınarak Türkiye’yi destekleyen HÖH’te darbe yapan Doğan ve arkasındaki Bulgar medya patronu Delyan Peevski’nin Türkiye’ye girişi yasaklanmıştı.

Rusya ile uçak krizinin ardından Türkiye karşıtı tutumları nedeniyle Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi’nin (HÖH) eski lideri Ahmet Doğan ve milletvekili yaptığı medya patronu Delyan Peevski’ye Türkiye’ye giriş yasağı konuldu. Türk hava sahasını ihlal eden Rusya savaş uçağının düşürülmesinin ardından, HÖH’ün Genel Başkanı Lütfi Mestan, “NATO üyesi Bulgaristan müttefiklik çerçevesinde Türkiye’nin yanında durmalıdır” derken, partinin kurucusu ve Onursal Genel Başkanı Ahmet Doğan, Rus yanlısı bir tutum almıştı.

HÖH LİDERİNİ İHRAÇ ETTİRDİ

Üst düzey bazı HÖH yetkililerini toplayan Doğan, Mestan’ın Türkiye’yi destekleyen sözlerini ‘siyasi hata’ olarak niteledi ve Türkiye ile iyi ilişkilerini eleştirerek, “Ben partinin başındayken HÖH’ün başka bir ülkenin beşinci kolu olmasına izin vermedim” ifadesini kullandı. Doğan daha ileri giderek, “Yakında Türkiye doğuda toprak kaybedebilir. Ben de Bulgaristan’da Türkiye’nin etkisini azaltmak için bizzat çalışacağım” dedi.

YERİNE BULGAR OLİGARKI OTURTTU

Operasyonun arkasında Doğan ve onun partide milletvekili yaptığı Bulgar medya patronu Delyan Peevski vardı. Peevski Türkleri temsil eden bir partide olmasına rağmen, sahibi olduğu medya organları uçak krizinin ardından Türkiye aleyhine yayın yaptı ve Bulgaristan’daki Türk elçiliklerini hedef gösterdi.

DER SPİEGEL DEŞİFRE ETMİŞTİ

Peevski, aslında adı yolsuzluk ve mafya ilişkileriyle anılan bir Bulgar oligark. Alman Der Spiegel dergisi, 1 Şubat 2016’da Peevski’yi ‘yolsuzluk buzdağının görünen kısmı’ diye tanıtırken, ‘siyasi rehberinin’ Ahmet Doğan olduğunu açıkça yazdı.

KAÇAK SİGARA İMPARATORU

Rus oligarklarla yakın olan Peevski ve ilişki ağının Türkiye’ye uzanan kollarının da mercek altına alındığı, özellikle Bulgaristan’dan gelen kaçak sigaranın izinin Peevski’ye ulaşabileceği belirtiliyor.

DOĞAN DA ‘MUHBİR/AJAN’DI

Ahmet Doğan, 1997 yılında, ‘demirperde’ döneminde Bulgar Askeri Karşı İstihbarat için ‘muhbir-ajanlık’ yaptığı ortaya çıkınca zor günler geçirmiş, ancak HÖH’ün başında kalmayı başarmıştı.

 

 


Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Sizinle ne düşündüğümüzü paylaştığımız gibi, sizin düşüncelerinizi de duymak istiyoruz! Yorumunuzu paylaşın, geri bildiriminizi bekliyoruz!

Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et